Sukellusveneet?

Erinomaisen esimerkin punagandasta ja suomettumisesta tarjoaa Ruotsin sukellusveneiden jahtaus tässä taannoin, osin pommi osui ohi osin punakoneeseen.

Mitä teki Suomi niin että suhteet kylmeni länteen?
5341
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Vaka Vanhalla oli tuolla eräässä ketjussa tyhjentävä selostus Ruotsin antamasta avusta Suomelle Talvisodan aikana. Nyt juttu on sensuroitu. Kertoisit se uudestaan!

Äänestä
  • aseita esim. lappiin (harmaa eminenssi).

    Mutta miksi Suomi vaikeni sukellusveneistä kuten Georgiastakin?

    Jatkuvista rajaloukkauksista?

    Tiedän miksi, tiedätkö sinä?

    Äänestä

Andropov totesi aikanaan Koivistolle, kun tämä asiaa tiedusteli ...

Että heidän puolesta, Ruotsalaiset saa vapaasti upottaa jokaisen sukellusveneen, joka heidän aluevesillään liikkuu.
Koskaan ei selvinnyt, kenen veneitä siellä oli, jos veneitä oli ...

Ehkä kyse oli vain jenkkien juonesta, kun ne halusi myydä uutta valvontakalustoa Ruotsille, tai vaihtaa jotain muuta tiedustelutietoa Ruotsalaisilta.

Suomalaiset äänitti kaikki alueidensa kautta kulkeneet sukellusveneiden äänet ja vaihtoivat näillä äänitteillä, tietoja jenkeiltä siitä, mitä sukellusveneitä Itämerellä oli.
Jenkeillä oli analysointilaitteet, joilla ne pystyi potkuriäänen perusteella tunnistamaan jokaisen veneen yksilöllisesti ja näin tietämään sen, montako venettä milläkin merialueella aina oli.

Äänestä
  • oli jo silloin länsileirissä ja NATO kytketty?

    Äänestä

  • Vaka Vanha kirjoitti:

    oli jo silloin länsileirissä ja NATO kytketty?

    Oikeastaan ei ...

    Tiedustelupalvelun tehtävä on kerätä tietoa, vastustajasta ja sen liikkeistä, ylemmille tahoille analysoitavaksi.

    Pääasiassa tämä tietojen keruu tapahtuu kaikissa maissa tietoja vaihtamalla, niin myös Suomessa.

    Suomi äänitti sukellusveneiden potkuriääniä ja vaihtoi näillä äännitteillä tietoja siitä, kuinka monta sukellusvenettä Itämerellä oli N-liitolla ja mitkä ne olivat, eli aseistus, tyyppi, jne ...

    Suomi pystyi seuraaman kaikki Suomenlahden kautta Itämerlelle tulevat sukellusveneet, tällä kuuntelulla, N-liitolla oli Nevan kautta yhteys Laatokalle, sieltä Vienanmerelle ja Jäämerelle.
    Eli se pystyi tavallaan "salaa" tuomaan lisää sukelusveneitä Itänmerelle, sekä muita laivoja.
    Suomi pysytyi keräämän tiedot tästä salaisesta liikenteestä.

    Näillä tiedoilla vaihdettiin tietoja Tanskan salmien kautta kulkevasta liikenteestä ja analysointi siitä, mitä laivoja ja veneitä mistäkin oli tullut alueelle.

    Eli Suomen tiedustelu hoiti sen tehtävän, mikä sille oli asetettu, eri keräsi tiedot Suomen lähialueilla olevista veneistä ja muista aluksista Suomen valtion johtajille ja muille vastuuhenkilöille, ei sillä ole merkitystä miten tiedot hankitaan.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Vaka Vanha kirjoitti:

Erinomaisen esimerkin punagandasta ja suomettumisesta tarjoaa Ruotsin sukellusveneiden jahtaus tässä taannoin, osin pommi osui ohi osin punakoneeseen.

Mitä teki Suomi niin että suhteet kylmeni länteen?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu