Otsikossa olevista asioista on olemassa lukuisia silminnäkijöiden todistuksia. Mitä virallisen version puolustajat ovat sanoneet näistä?
- Ovatko he kiistäneet sulan metallin kokonaan
vai
- selittäneet sen jotenkin? Olen ainakin kuullut että kaikki tuo sula metalli ei ollutkaan terästä vaan alumiinia.
- Mitä he ovat vastanneet siihen, että sulaa/hehkuvaa metallia löytyi raunioista 5, jopa 8 viikkoa iskujen jälkeen?
Mitkä ovat ne kaikki tieteellisesti pätevät vaihtoehdot jotka voivat selittää sen että teräs ja/tai alumiini pysyy sulana/hehkuvan kuumana viikkokausia?
- Ovatko he kiistäneet sulan metallin kokonaan
vai
- selittäneet sen jotenkin? Olen ainakin kuullut että kaikki tuo sula metalli ei ollutkaan terästä vaan alumiinia.
- Mitä he ovat vastanneet siihen, että sulaa/hehkuvaa metallia löytyi raunioista 5, jopa 8 viikkoa iskujen jälkeen?
Mitkä ovat ne kaikki tieteellisesti pätevät vaihtoehdot jotka voivat selittää sen että teräs ja/tai alumiini pysyy sulana/hehkuvan kuumana viikkokausia?
Vastaukset 13
Vanhimmat
pälä pälä pälä pälä
Tiedoksesi hörhö, että tuo hörhöilysi on silkkaa salkkari-huuhaata. Missään vaiheessa minkään lämpötila ei ylittänyt 1500 astetta, joka tarvittaisiin teräksen sulamiseen. Sulaa alumiinia (noin 600-asteista) saattoi olla jossain hetken ajan, mutta ei takuulla muutamaa tuntia kauempaa. Katsos kun kuumat metallit tahtovat jäähtyä kohtuullisen nopeasti. Raunioissa työskenteli tuhansia pelastusmiehiä ja raivausmiehiä ja kymmeniä valokuvaajia, eikä sulasta metallista ole mitään havaintoja missään muualla kuin vain hörhöilysaiteilla. Raunioissa kyti normaaleja palopesäkkeitä, joita alettiin sammuttaa vasta parin viikon jälkeen, koska mahdollisia eloonjääneitä ei haluttu hukuttaa sitä ennen sammutusvedellä. Kaikkien palopesäkkeiden samuttaminen kesti joitakin viikkoja. Vielä kerran, tuo "sula metalli ja hehkuvat rauniot" on silkkaa salkkari-huuhaata. Hohhoijaa.
kuva.
http://www.physics.byu.edu/research/energy/hotSlag.jpg
Luultavasti hehkuvaa toimistopaperia.
Voin laittaa linkkejä silminnäkijä pätkiin, jos haluat (et löydä).
Valokuvia?
Videota?
Silminnäkijälausuntoja? Näitä kun kuulemma on "lukuisia" missä ne on?
Tieteelliset todisteet eivät ainakaan pidä sisällään ydinasetta vaan puhuttaisiin jostain paria kertaluokkaa monimutkaisemmasta laitteesta.
Olikos tarjota sitä fysikaalista reaktiokaavaa jolla metalli pysyy joitain viikkoja sulana?
Kemiallinen reaktiokaavakin kelpaa.
Kuvia? Videota?
Tämä "lukuisia silminnäkijöitä", missäs ne on? Onko varmaa että yksikään oli edes samalla puolen palloa kuin New York, vai ihan sokeasti uskotte kun joku niin sanoo?
Ja mikään ydinräjähde ainakaan tätä ei selitä, ne kun eivät tuollaista aiheuta ellei puhuta säteilystä joka näkyy ja tuntuu laajasti!
Eli, missä on se fysikaalisen reaktion kaava jolla metalli pysyy sulana viikkokausia?
Kelpaa kemialisen reaktion kaavakin jos sellainen löytyy.
video ja valokuvatodisteet ja reaktiokaavat
http://www.mindfully.org/Reform/2006/WTC-Jones19mar06.htm
Kuvaa viikkojen jälkeen sulasta metallista.
2Al Fe2O3 = Al2O3 2Fe (molten iron), H = - 853.5 kJ/mole.
Kahdeksan viikon jälkeen oranssihehkuista terästä ja katso se video joka on kuvattu kuusi viikkoa 911:n jälkeen.Suosittelen lukemaan koko artikkelin niin ymmärrät mistä on kyse.
että se on sula VAAN ETTÄ SE ON TODELLA KUUMA. Muistan vaan aina kun koulun kässätunnilla saunakauhan vartta muokattiin. Eihän se nyt koskaan päässy niin kuumaks että olis sulanu, mutta oranssina hehku.
Ovat loppuneet. Niin paljon terästä saatika alumiinia ei WTC kompleksissa ollut että thermiittireaktio olisi jatkunut viikkoja vaikka toinen torni olisi ollut umpirautaa ja toinen umpialumiinia.
Missä on siis se fysikaalinen reaktiokaava jolla metalli pysyy sulana viikkokausia?
KAHDEKSAN VIIKKOA romahduksen jälkeen,on sen täytynyt olla sulaa romahduksen aikoihin jos lämpöenergia on sieltä peräisin,toinen mahdollisuus on jokin meille tuntematon reaktio mikä pitää teräksen hehkuvan kuumana viikkokausia.
mutta sanoisin että kyseessä on New Phenomenon.
tässä muutama pätkä silminnikijöistä:
Molten Metal Flows at Ground Zero
http://www.youtube.com/watch?v=afZaK8zVbUw
9/11 World Trade Center, 6 weeks later,still 1500 degrees!!
http://www.youtube.com/watch?v=xsh-JpY9bk4