Kunnan sähkönjakelumonopoli pyytää 3x25 sähkökaapista ja sen asennuksesta tontin kulman monttuun reilun tonnin. Oletteko tilanneet tuon ykstyiseltä asentajalta ja paljonko tuli säästöä?
Sähkökaappi tontin nurkalle
Sähköttä-jä
4700
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
rakentaessa, että tarvitsin agregaattia kahdesti, kunnes alakerran ontelolaatat olivat paikallaan.
finnparttia.fi:stä ostin kuivantilan mittauskeskuksen MK 36 A, hintaa vuonna 2005 oli 390 eur alv ovi 60 eur alv. Lisäksi hommasin din-kiskoon asennettavan pistorasian ja vikavirtakytkimen ja lukon oveen. Pulttasin kaapin ontelolaattaan pystyyn ja peitin pressulla. Sähköyhtiö taisi veloittaa tonttikaapelin kytkemisestä parisen sataa.
Kun teknisen tilan seinät olivat valmiit, nostin ja asensin kaapin teknisen tilan seinälle. Sähköyhtiön mittarimiehet osaavat kyllä koputtaa jos on asiaa sähkömittarille, joten puheita lukkojen yhteensopivuudesta sähköyhtiön kanssa ei tarvitse ottaa vakavasti. Oma talosihan se on ja kukaan ei tule sanomaan kaapin paikkaa.
asennettuna omilla jaloilla seisovaa tonttikeskusta 800-900,- eurolla maadoituskuparineen. Helpoin tapa on tietysti ostaa se sähkölaitokselta.
Olen hankkinut itse kolme kertaa keskuksen ja nähnyt vaivan asentaa se paikoilleen kaikkine byrokratioineen ja tarkastuksineen.
Neljännellä kerralla ostin koko jutun valmiina samalla, kun liittymäkin tuli pihalle. Valot sytyivät heti roikan päähän.
Jos vielä joutuisin hankkimaan liittymän, en viitsisi enää surra muutamaa euroa.
se on niin vanha keksintö, että luulisi tuota jo kaikilla olevan kosolti.