Jo Vanha testamentti tietää mainita ihmisen alkukodin sijainniksi Itä-Afrikan.
"Herra Jumala istutti puutarhan itään, Eedeniin, ja sinne hän asetti ihmisen, jonka oli tehnyt."
Kristinusko on ainoa totuus!
"Herra Jumala istutti puutarhan itään, Eedeniin, ja sinne hän asetti ihmisen, jonka oli tehnyt."
Kristinusko on ainoa totuus!
Vastaukset 16
Vanhimmat
Mitä tämä ihminen sitten teki kun oli istutettu.
Alkoiko juurtumaan, vai kukkimaan.
Osasiko hän kirjoittaa tämän asian?
Kyllä on taas paksua juttua. Hohhoijjaa....
jos katsotaan suomen näkökulmasta, eeden, ihmisen alkukoti olikin siperiassa.
vt:ä kirjoittaneet.
Mutta kristinusko pohjautuu juutalaisuuteen. Nykyajan juutalaisuus tosin on vain osittainen totuus. Valitun kansan pitkä Messiaan odotus nimittäin toteutui jo Jeesuksessa Kristuksessa, joka sovitti valitun kansan synnit - eikä vain heidän syntejään vaan meidän kaikkien syntimme!
Jeesuksen massa koostuu Opetuslasten mälleistä, ja jeessen påino lisääntyi sen takia 32kg
vi..uun.
Yksi kirja jota on ajan mittaan muuteltu ja sen juttuja väritelty; ei käypä todiste mihinkään asiaan.
Ja "ainoa totuus"?? Kuullostaa aika ahdasmieliseltä...
Idässä on tiedetty asioita jo ennen kuin vanha testamentti edes keksittiin.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Kali_Yuga
olisiko ollut joensuu tai kouvola idässä kun ovat.
puhumattakaan moskovasta tai tsenobylistä.
Eihän eedeniä edes ole ollut,höpsö. sehän on vain satua.Sotkan munasta on ihminen,autot ja hiukkaskiihdyttimet tehty.
Eedenin paikaksi on esitetty hyvin useita arveluita. Yksikään niistä ei taida olla siellä, mistä vanhimmat fossiilit ovat löytyneet.
vajakki vajakki
vajakki vajakki
vajakki vajakki
vajakki vajakki
vajakki vajakki
vajakki vajakki
vajakki vajakki
vajakki vajakki
vajakki vajakki
Eikös jokainen paikka ole "idässä", kun tarkkailupaikan valitsee sopivasti, so. hiukan lännempää. Ko. lainaus on nykytiedon valossa järjetön, mutta on ymmärrettävissä sen kehittäneen satusedän näkökannalta, hänestä kun maalla on ollut reunat joilta voi tippua ulos. Silloisen maailmankuvan mukaan maailmalla on ollut itäinen reuna, josta tämän Eedeninkin on oletettu löytyvän.
olivat siis mustia. Kas kun ei ole sellaisesta mitään viitettä maalauksissa.
>Jo Vanha testamentti tietää mainita ihmisen alkukodin sijainniksi Itä-Afrikan.
"Herra Jumala istutti puutarhan itään, Eedeniin, ja sinne hän asetti ihmisen, jonka oli tehnyt."<
Eiks Itä-Afrikka ollut raamatun paimentolaisiin nähden etelän suunnalla. Idän suunnalla oli nähdäkseni kaukoidän alueita: Intia, Kiina ym. Ettei Eeden olisi sittenkin kopio itäisen kulttuuriperinnön Shangrila-myytistä.
oli, sang real, saint graal. :)
Hauskaa, miten aloittaja ottaa nimimerkikseen
"Kirjoittanut: Vain yksi Jumala"
Korottaa itsensä siksi YHDEKSI Jumalaksi, josta puhuu.. hohhoijaa, näitä , uskovaisella on juttuseurana päätäitä.