Nopeammin pois jos käytäytyy hyvin?
Pääseekö helvetistä
tapansa kullakin
281004
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 28
Vanhimmat
Etkö viihdykään luonani?
niin per...leesti!
http://www.jeesusonherra.se/ näkyjä taivaasta ja helvetistä.
bio raha- pedonmerkki
Kiirastulesta ainakin pääsee. C.S. Lewisin kirjassa helvettiläiset tekivät matkoja taivaaseen mutta eivät oikein viihtyneet siellä, koska halusivat mieluummin pitää kiinni katkeruudestaan tai addiktioistaan.
Idän uskonnoissa on vain väliaikaisia helvettejä, joista pääsee pois kun on oppinut läksynsä. Kristinuskon ja islamin ikuinen helvetti taitaa kyllä olla pelkästään ihmiskunnan suurin perversio tai ainakin virhetulkinta. Vaikea kuvitella Jumalaa, joka nauttisi siitä, että toiset kärventyvät. Vanhassa testamentissa ei puhuta helvetistä ollenkaan ja Uudessakin enemmän kadotuksesta kuin helvetistä. Koko helvettioppi perustuu Jeesuksen puheisiin Gehennasta, jotka on ymmärretty perusteellisesti väärin. Gehennan "sammumaton tuli" ei enää pala. Googlen kuvahaulla voit hakusanalla "gehenna" katsoa, miltä siellä nykyään näyttää.
"Vaikea kuvitella Jumalaa, joka nauttisi siitä, että toiset kärventyvät."
Miksi oletat että Jumala nauttisi siitä että luomansa ihmiset kärventyvät?
Itse ajattelen että pikemminkin Jumala kärsii suurta tuskaa kun ihmiset hylkäävät taivaan ihanuudet ja valitsevat sen sijaan helvetin eli eron Luojastaan.
on se, että Jumalan pitäisi olla kaikkivaltias ja sen lisäksi vielä rakkaus. Jos Jumala kärsii suurta tuskaa siitä, että ihmiset kärventyvät helvetissä, niin miksi hän ei lopeta sitä? Eikö hän pysty vai eikö hän halua? Jos hän ei pysty, hän ei olekaan kaikkivaltias - jos hän ei halua, hän ei olekaan järin kiinnostunut ihmisten tuskasta.
Ongelma ei tosin olekaan Raamatussa vaan kristillisessä teologiassa. Jeesus varoitti aikalaisiaan Gehennasta, jossa roskien lisäksi poltettiin joskus teloitettujen rikollisten ruumiita. Juutalaisille se ei varmasti tuonut mieleen ikuista kidustusta, koska sellaiselle ei koko juutalaisesta uskonnosta löytynyt mitään esikuvaa. Gehenna symboloi yksinkertaisesti kuolemanrangaistusta. Paavali taas ei puhunut helvetistä mitään - hän nimittäin uskoi, että synnin palkka on kuolema (Room 6:23). Jumala on lisäksi luvannut hävittää kuoleman ainiaaksi (Jes. 25:8) ja luoda uuden maailman, jossa ei ole kuolemaa, murhetta eikä tuskaa (Ilm. 21:4). Jos nämä lupaukset eivät pidä paikkaansa, niin Jumala joko valehtelee tai Raamatun kirjoittajat ovat luvanneet Jumalan nimissä omiaan.
Gehennan historiaa voi tutkia esimerkiksi Wikipediasta:
http://fi.wikipedia.org/wiki/Gehenna
Pitkä mutta mielenkiintoinen englanninkielinen artikkeli Vanhan ja Uuden testamentin käsityksistä löytyy myös osoitteesta:
http://gospelthemes.com/hell.htm
tuntuu olevan ongelmallinen sana, ainakin ateisteille. Monesti ei vain osata/haluta ajatella asiaa vapaan tahdon kannalta. Jumala antoi ihmiselle vapaan tahdon, jota Hän kunnioittaa. Eihän kaikkivaltius tarkoita despoottisuutta, sitä että Jumala väkivalloin vastoin ihmisen omaa tahtoa asioita ratkaisisi.
Ehkä helvetin vakavuuden vuoksi vain Jeesus puhui helvetistä, vain hänellä oli tieto siitä: "Siellä on oleva itku ja hammasten kiristys." Kuinka kuolleet voivat itkeä ja kiristellä hampaitaan?
Itse ainakin puhun hyvin nöyrällä mielellä asiasta enkä julista lopullista totuutta, joka on Jumalan hallussa.
Kiitos "Kempiläinen" :)
Ensinnäkin , helvetti muodostuu siitä, kun tämä planeetta poltetaan, mutta maahan ei silti häviä!
Tämäkin planeetta on niin suuri, että kun se poltetaan, niin lämpötila ei nouse , ns. humpsis 5000asteeseen ..." alkuaineetkin kuumuudesta sulavat ja palavat"
Tottakait lämpötila nousee hiljallee, mutta loppujen lopuksi ..se sulataa alkuaineetkin...myös merta ei enää ole...joten merivesikin haihtuu kuumuuden takia pois!
Tottakait siellä on " sinä päivänä" itku ja hammasten kiristys"
Sun aivot vain kehittelevät edelleen ajatusta, että tuli jatkaisi palamistaan, vaikkei olisikaan enää mitään poltettavaa!!!??
Enpä kehittele. SInulla on oma käsitys, toisilla toinen, älä tee toisten puolesta tulkintoja!
joilla ei ole pmaa käsitystä asiasta, vaan Jumalan antama käsitys!
Helvetissä tuhoutuu ruumis ja sielu Matt 10: 28
" Älkää peljätkö niitä. jotka tappavat ruumiin, mutta eivät voi tappaa sielua; vaan ennemmin peljätkää häntä, joka voi sekä sielun että ruumiin hukuttaa helvetissä" Näin Jeesus,
Huomaatko minulla on sama käsitys kuin Jeesuksella!
Mutta ennenkuin sielu ja ruumis tyhotaan on tuomiopäivä:
" Mutta minä sanon teille.: Tyyron ja Siidonin on tuomiopäivänä oleva helpompi kuin teidän" Matt 11: 22
No, näyttäisikö tuomiopäivä olevan? Jeesushan tuossa sanansa sanoi!
Ennen tuomiopäivää ystäväiseni on tuonela, eli hauta!
" Ja sinä Kapernaum, korotetaankohan sinut hamaan taivaaseen?
Hamaan tuonelaan on sinun astuttava alas....jae 23
" Mutta minä sanon teille: Sodoman maan on tuomiopäivänä oleva helpompi kuin sinun" jae 24 Näin Jeesus.
Sodoma ja Gomorra paloivat maan tasalle, kun tulta ja tulikiveä satoi taivaalta niiden päälle,...ne paloivat poroksi,...ja huomaa , kuitenkin sodomalaiset nousevat vielä tuomiolle, toisenkin kerran!
Helvetti on iankaikkinen paikka. Sieltä ei ole koskaan poispääsyä. Siellä ollaan iankaikkisesti. Iankaikkisuus ei koskaan lopu.
sellainen Jumala sitten on, kun Hylkää eksyneen?
Ihan hirveää, että tuollaisia opetetaan lapsillekin! Joku pitäisi haastaa oikeuteen moisesta pelottelusta. Ja vielä kun tuo on ihan yleisesti hyväksyttyä... *pudistelee päätään (taas)*
" On talletettu tulelelle kadotukseen päivää varten", ...niin kuinka tämä maa palaisi iankaiken, kun kaikki poltettava on palanut, niin eihän multa ja kivi loputtomasti pala!
Ja jos tämä maa luodaan uudeksi, niin vanhan pitää ensin hävitä pois tieltä!
Tännehän pelastetut muuttavcat, rakentavat, istuttavat viinitarhoja...ja pieni poikanen kedolla paimentaa suden kanssa lampaita!
Tuli on iankaikkinen, mutta eivät puut, pensaat, ruoho, saasteet, talot, tehtaat kaupungit jne....kaikki ne palavat Herran päivänä!
Jumalastahan se iankaikkinen tuli lähtee ja palaa hänessä koko ajan!
Jumala palaa aina ja iankaikkisesti tulessa, mutta syntiset ihmiset eivät voi elää ja asua tulessa!
Ihminen ei voi saada iankaikkista elämää helvetissä palkakseen synnin vuoksi...vaan iankaikkisen kuoleman...ja kun kuolema on nielty ja voitto saatu,..niin kuolemaakaan ei ole!
Sinähän Benedi puhut ihan kauheita, Jumalako palaa tulessa mukamas iankaiken, eikä ihminen!? kyselee Hanna!
Benedi pyrkii puhumaan aina totta! Hän on siitä erikoinen että perustelee ja näyttää toteen sanansa!
Toisin kuin eräät!
" Minun sitä katsellessani valtaistuimet asetettiin,
ja Vanhaikäinen istuutui.
Hänen vaatteensa olivat valkeat kuin lumi
ja hänen päänsä hiukset kuin puhdas villa.
Hänen valtaistuimensa oli tulen liekkejä, ja sen pyörät olivat palavaa tulta.
" Tulivirta vuoti, se kävi ulos hänestä;
tuhannen tuhatta palveli häntä, ja kymmenen tuhatta kertaa kymmenen tuhatta
seisoi hänen edessänsä.
Oikeus istui tuomiolle,
ja kirjat avattiin:" Hanna ehkä sanoo: " Ei koskaan Jumala pala tulessa!
Mutta kuten näit Jumala ja tuli ovat yhtä. " tulivirta vuoti ulos hänestä"....mutta se ei silti kuluta Jumalaa!
Koska Jumala elää iankaiken, niin tulikin on iankaikkinen tuli, ei sen vuoksi että se palaisi iankaiken maanpäällä, kun maapalloa puhdistetaan nyt tulella, eikä vedellä, vaan sen vuoksi...että tuli, niinkuin vesikin ovat
iankaikkisia sen vuoksi koska Jumala itsekin sitä on...tulivirtahan vuotaa aina hänestä!
Iankaikkisuus täällä maanpäälä käsittää hyvin eripituisia aikoja....mieleen tulee Mooseksen kirjan orjan asema....Kun orjan vapautus vuosi tuli, hän jos halusi jäädä talon palvelukseen, niin isännän tuli ottaa naskali, ja tehdä reikä korvaan, ja " niin hän olkoon hänen orjansa iankaikkisesti"
Tässä se tarkoitti orjan elinikää....ja muitakin esimerkkejä on.
Synti ei pysy iankaiken eikä syntiset ,...vaan tuli syö heidät kuin kuivat oljet..KOKONANSA...kertoo Raamattu!
Hanna , älä sinä höpöttele, opiskele, opiskele ja opiskele Raamattua....mutta kuinka ymmärrät kun ei oo ketään joka selittäs oikein?...vai?
Raamatussa puhutaan helvetistä monessa kohdassa ja hyvin dramaattisesti.
Katsotaanpa mitä Raamattu sanoo helvetin kestoajasta:
ikuinen tuli — Matt.18:8, 25:41
iankaikkinen rangaistus. — Matt. 25:46
ikuiset kahleet — Juudas 1:6
iankaikkinen tuomio — Hebr. 6:2
ikuinen tuli — Juudas 1:7
tuli joka ei koskaan sammu— Matt. 3:12
sammumaton tuli — Mark. 9:43, 44, 45, 46, 48
tuli joka ei koskaan sammu— Luuk. 3:17
ikuisiksi ajoiksi on varattuna synkin pimeys— Juudas 1:13
Helvetissä on tuli
Mies Luuk 16:24 huutaa: "Näissä liekeissä on kauhea olla.."
Matt 13:42, Jeesus sanoo: " Enkelit heittävät heidät tuliseen pätsiin, ja siellä itketään ja kiristellään hampaita.."
Matt. 25:41, Jeesus sanoo: " …Menkää pois minun luotani, te kirotut, ikuiseen tuleen.. . ."
Johanneksen ilm 20:15 sanoo: " Jokainen, jonka nimeä ei löytynyt elämän kirjasta, heitettiin tuohon tuliseen järveen.”
Helvetissä kidutetaan, Luuk 16.
23 ".. tuonelan tuskissa. . . "
24 “Näissä liekeissä on kauhea olla."
28 " …tähän kärsimyksen paikkaan”
Jeesus otti helvetin vakavasti
Jeesus sanoo, Mark 9:43-47,
43 Jos kätesi viettelee sinua, hakkaa se pois. Onhan parempi, että käsipuolena pääset sisälle elämään, kuin että molemmat kädet tallella joudut helvettiin, sammumattomaan tuleen 44 missä 'mato ei kuole eikä tuli sammu'* 45 Jos jalkasi viettelee sinua, hakkaa se pois. Onhan parempi, että jalkapuolena pääset sisälle elämään, kuin että sinut molemmat jalat tallella heitetään helvettiin 46 , missä 'mato ei kuole eikä tuli sammu']. 47 Ja jos silmäsi viettelee sinua, heitä se pois. Onhan parempi, että silmäpuolena pääset sisälle Jumalan valtakuntaan, kuin että sinut molemmat silmät tallella heitetään helvettiin
Vaikken minä , vaan raamattu!
Pahat eivät omista tulessa elämää, eivätkä madotkaan!
" Joh 3: 36 " Jotka uskovat Poikaan niillä on iankaikkinen elämä, mutta jotka eivät ole kuuliaisia Pojalle, ne eivät ole elämää näkevä, vaan Jumalan viha pysyy heidän päällään"
" Älkää peljätkö niitä jotka voivat tappaa ruumiin, vaan peljätkää häntä, joka voi sekä ruumiin että sielun hukuttaa helvetissä" Matt 10: 28
" Sillä jumalattomat hukkuvat ( tulessa)
Ja Herran viholliset ovat kuin niittyjen koreus:
he katoavat, katoavat kuin savu! Ps 37: 20
" Hetkinen vielä, niin jumalatonta ei enää ole,
kun hänen sijaansa katsot, on hän jo poissa"
" Mutta nöyrät perivät maan
ja iloitsevat suuresta rauhasta. Ps 37: 10, 11
Jos tämä maa on talletettu tulelle , kadotuksen päivää varten" ..niin kuinka nöyrät voivat periä maan, jos tuli ei sammu!!? Heh?
" Sitten hän sanoo myös vasemmalla puolella oleville: 'Menkää pois minun tyköäni te kirotut, siihen iankaikiseeen tuleen, joka on valmistettu perkeleelle ja hänen enkeleilleen" Matt 25: 41
Raamattuhan kertoo: Sodoma ja Gomorra on annettu esimerkiksi iankaikkisesta tulesta" ( Raamattu"
Juuda 7
2 Piet 2: 6 " Ja hän poltti poroksi Sodoman ja Gomorran kaupungit ja tuomitsi ne häviöön, asettaen ne varoitukseksi niille, jotka vast'edes jumalattomasti elävät"
Ihmiset poltettiin POROKSI!..samoin käy samankaltaista elämää viettävillä jumalattomilla..he tulevat helvetissä poroksi, tuhkaksi!
Huomaa kaupungit ja ihmiset kaupungissa muuttuivat tuhkaksi, tätä iankaikinen tuli saa aikaan!
Eiväthän kaupungit pala enää, eivätkä ihmiset enää kiristele hampaitaan " iankaikkisessa tulessa"!!
Kaupungit eivät ole liekeissä enää,..tuli on iankaikkinen, mutta ihmiset ja kaupungit tulessa eivät ole iankaikkisia!!
" Ja heidän vaivansa savu on nouseva aina ja iankaikkisesti, eikä heillä ole lepoa päivällä eikä yöllä, heillä, jotka petoa ja sen kuvaa kumartavat, eikä kenelläkään joka ottaa sen nimen merkin" Ilm 14: 11
Savu siis nousee aina ja iankaikkisesti ylös...
Tätä samaa fraasia( vertausta) käytetään taas seuraavassa:
" Eedomin hävitys: Jesaja 34: 9- 12
" Ei sammu se yöllä eikä päivällä, iäti nousee siitä savu; jae 10
Nuo kaupungit hävitettiin,...mutta nouseeko niistä , savu " Iäti"? Eipä tietenkään nouse!!
Eihän Edomin kaupungi pala enää!!!!!!!
Iankaikkisuus voi tarkoittaa esim. orjan elin kaarta 2 Moos 21: 5. 6
Joonan iankaikkisuus kesti 3 päivää ja kolme yötä Joona 1: 17; 2: 6
" Mutta ruumenet hän polttaa sammumattomassa tulessa" Matt 3: 11, 12
Luehan Jer 17: 19-27 Tässä kerrotaan kuinka Jumala uhkasi sapatin rikkojia, jotka toivat myytävää Jerusalemin porttien kautta sapattina!..
" Mutta jos ette kuule minua, ettekä pyhitä sapatinpäivää,,....niin minä sytytän tuleen sen portit, ja tuli on kuluttava jerusalemin palatsit, eikä se ole sammuva" jae 27
Huomaa: Taas " sammumaton tuli"...Roomalaisen Tiituksen joukot tuhosivat Salomonin temppelin, nuo portit jne.--sammumattomalla tulella!!!
No, poikaseni,...palaako Salomonin temppeli vieläkin?
Pakkohan sen on palaa kun tuli on " sammumaton tuli"
Mutta eipä vaan pala!
Syy Jerusalemin, ja Salomonin suurenmoisen temppelin , sammumattoman tulen häviöön oli täällä
kts. 2 Aikak. 36: 14- 16
Oletko koskaan polttanut tupakkaa, jos et olet nähnyt kuinka tuli palaa tupakssa ja muutta sen tuhkaksi, sinä päivänä kun joku poltaa sen!
Samoin käy helvetissä olijoiden!!
Mal 4: 1, 3 " Sillä katso se päivä on tuleva, joka palaa kuin pätsi ( tai kuin tupakka), ja kaiki julkeat
ja kaikki jotka tekevät sitä, mikä jumalatonta on ,
ovat oljenkorsia;
ja heidät polttaa se päivä, joka tuleva on, Sanoo Herra Sebaot,
niin ettei se jätä heistä juurta eikä oksaa"
" Ja tallaatte jumalattomat; sillä he tulevat tomuksi teidän jalkapojienne alle
sinä päivänä, jonka minä teen, sanoo Herra Sebaot"
Huomaa, ihmisten käy niinkuin savukkeen Marloboro miehen huulessa, se palaa tuhkaksi!!
Ja itse Herra Sebaot sanoo niin, ei Benedi pelkästään!!
Ovatko pahat kärsimässä rangaistustaan nyt?
2 Piet 2: 4, 9 " " Sillä ei Jumala säästänyt enkeleitä, jotka syntiä tekivät, vaan syöksi heidät syvyyteen, pimeyden kuiluihin, ja hylkäsi heidät tuomiota varten säilytettäviksi" 2 Piet 2: 4
" Näin Herra tietää pelastaa jumaliset kiusauksesta, mutta tuomion päivään säilyttää rangaistuksen alaisian väärät" jae 9
Väärät eivät joudu helvettiin, vaan heitä säilytetään täällä, tuomion päivää varten!
Jumala ei polta ketään poroksi iankaikkisella ja sammumattomalla tulella, ennenkuin tuomio on käyty!
Nooan päivinä maailma lainehti vesi järvenä, ja merenä, ja hukutti jumalattomat...samoin maa on oleva tulisena merenä, joka polttaa jumalattomat tuhkaksi ja poroksi!
" Sillä niinkuin Nooan päivinä on Ihmisen Pojan tulemus oleva...
" Mutta nykyiset taivaat ja maa ovat samalla sanalla talletettu tulelle, säästetyt jumalattomain ihmisten tuomion ja kadotuksen päivään" 2 Piet 3: 7
Ei täältä ihmiset ole vielä minnekään kadonneet, eikä sammumatonta tulta vielä näy!
" Antakaa molempien kasvaa yhdessä elonleikkuuseen asti; ja elonaikana, minä sanon leikkuumiehille: Kootkaa ensin luste ja sitokaa se kimppuihin poltettavaksi; mutta nisu korjatkaa minun aittaani" Matt 13: 30
Näin päin nämä asiat menevät eikä toisin päin!
" Vihamies joka ne kylvi on perkele: elonaika on maailman loppu, ja leikkuumiehet ovat enkelit " jae 39 ...selkiskö?
" Katso: " Vanhurskas saa palkkansa maan päällä, saati sitten jumalaton ja syntinen" Sananl. 11: 31
" Mutta nykyiset taivaat ja maa ovat samalla sanalla talletettu tulelle, säästetyt jumalattomain ihmisten tuomion ja kadotuksen päivään" 2 Piet. 3: 7
Silloin ihmiset palavat poroksi kuin tupakka , joka putoaa nukkuvan humalaisen suusta, sytyttää talon tuleen ja poltaa poroksi tupakoitsijan, talon ja tupakka askinkin!
Kaiken tämän tekee iankaikkinen ja sammumaton tuli..sillä tuli ja vesi ovat iankaikkisa kuten Jumalakin!
" Tulivirta vuoti, se kävi ulos hänestä;
tuhannen tuhatta palveli häntä...jne Daniel 7: 9-10
Onko ihme että tuli on iankaikkinen ja sammumaton!!?? Mutta ihmispolopa tulessa ei sitä ole, on niitä niin paljon ihmisiä tuhkattu!!
Hullu pitää halpana viisauden! Onko näin sinun kohdallasi?
portsarina vai? -vedän turpaan, heitän ovesta sisään ja lähden jäätelökioskille.
Jos sinne on joutunut siellä on ja pysyy.
Vai olisiko mahdollisuus valittaa tuomiosta hoviin tai ehkä korkeimpaan oikeuteen?
Ei ole mahdollista kaikkihan valittaisivat ja ruikuttaisivat, eikä näitten rääpäleitten rutinoita siellä jaksettais kuunnella. joo ei sieltä joudu kuin ehkä vielä pahempaan paikkaan.
Rundiin joo ja pää alaspäin niinkuin ennen egyptissä hirtettiin pää alaspäin roikkumaan.
mikä on helveltti----ehkä se on, vain aika--, jota emme tiedä. On paljon tutkimuksia- ex, kasveilla- ne tietävät, kuka ihminen on paha--- saksien avulla--- Tiede on hyvin takapajulla, monissa näissä asijoissa. On jotain, mitä kukaan ei ole ymmärtänyt.
Jumala on sanassaan ilmoittanut että kuoleman jälkeen tulee tuomio joko taivaaseen tai helvettiin ja se on iankaikkista.
Ei helvetissä demonit ole hyvän puolella vaan pahan.
Täällä ajassa me voimme tehdä parannnuksen ja kääntyä Jumalan puoleen ottamalla Jeesuksen vastaan mutta helvetissä kaikki on myöhäistä.
Ratkaisu pitää tehdä täällä tämän yhden elämän aikana, sen jälkeen jos joutuu helvettiin niin kaikki ratkaisut ovat myöhäisiä koska ei ole mitään valintaa enää, on vain muiden armoilla. Ja ne muut ei takuulla suhtaudu ihmiseen armollisesti.
Mutta... sinulla on tämän elämän aikana mahdollisuus tulla Jumalan lapseksi ja pelastua kaikesta irtiolosta Luojastasi Jumalasta, ottamalla Jeesuksen pelastustyön vastaan.
Isä on kaiken tehnyt valmiiksi ettei kenenkään tarvitsisi mennä helvettiin ja olla erossa Hänestä. On meidän asiamme ottaa se vastaan tai sitten teemme tosi huonon ratkaisun jos emme ota: niin täällä ajassa ja kerran iankaikkisuudessa.
Jeesus rakastaa sinua ja tahtoo pelastaa sinutkin taivaaseen.
että ei helvetissä kukaan ole kenenkään puolella, sillä tuli polttaa poroksi, tuhkaksi niin yhtä hyvin demonit, kuin itse Lusiferinkin, saati hänen oksansa,
hänen palvelijansa!
Tlui on iankaikkinen ja sammumaton, mutta kukaan helvetissä ei ole iankaikkinen...puhutaan minuuteista tunneista , ehkä päivistä, jos jotkut menevät tulta pakoon maan alle.
" Nykyiset maa ja taivas on talletettu tulelle kadotuksen päivää varten"!
Tässä esitetään että kyse on päivästä!
Tulihan tuhoaa , ihmisen , riippuen kuumuudesta tunnista. viiteen, ..ehkä 10 minuttia rittää 2000-3000 astetta?
Kyseessä olevassa jakeessa puhutaan vain maasta ja taivaasta vai miten väännät.
Sielu ja ruumis on iankaikkisia eikä mikään pala helvetissä poroksi.
Älä vääntele raamatun selvää totuutta ja johda harhaan.
Sitten yksi kysymys vielä: yritätkö olla raamatuntuntija vai rakastatko Jumalaa?
Seppä Högman kysyi Paavo Ruotsalaiselta joka tuli hänen luokseen synninhädässä: yksi sinulta puuttuu, Kristuksen sisällinen tunteminen.
Ei auta mitään että niin kauheasti kiivailee lain puolesta, meidän on tunnettava Kristus henkilökohtaisesti.
valtakunnan salaisuudet! Jeesushan sanoi: " Teidän on annettu tuntea jumalan valtakunnan salaisuudet, mutta noitten ei ole annettu" Jeesus
Usko ei ole joka miehen, eikä naisen!
Sen takia ; " Syntiset Siionissa peljästyvät, vavistus valtaa jumalattomat:
" Kuka meistä voi asua kuluttavassa tulessa,
kuka asua iankaikkisessa hehkussa" Jesja 33: 14
Eipä zigi voi asua iankaikkisessa hehkussa!
" Sillä vaikka he olisivat yhteenkietoutuneita
kuin orjantappurat ja yhtä märkiä viinistä
kuin itse heidän viininsä
heidät syö tuli niinkuin kuivat olet-KOKONANSA
Naahum 1: 10
Jeesus sanoi vertauksessaan rikas mies ja Lasarus, esittäen itse Aabrahamia, joka uhrasi poikansa...." Elleivät he usko Moosesta ja profeettoja, ei se auta, vaikka joku kuolleistakin nousisi ylös"
Monet nousivat, ja ainoakaan ei kertonut helvetistä mitään,..eikä palovammoja ollut kenelläkään!
Jos haluat tietää helvetin tulesta jotain järkevää, kuule Moosesta ja profeettoja, ...kuten esim Malakiaa
" Sillä katso , se päivä on tuleva joka palaa kuin pätsi...ja heidät polttaa se päivä, joka tuleva on ...ettei se jätä heistä juurta eikä oksaa
..sillä he tulevat tomuksi teidän jalkapohjienne alla, sinä päivänä, jonka minä teen" Malakia 4: 1, 3
Jeesus tekee sen helvetin, yhtenä päivänä, ...ja tuhkaksi tulevat kaikki jumalattomat...
Koetahan poikaseni palata sanan äärelle, äläkä hymise omiasi!!
voi sinua, kun kysymys siis suora kysymys oli: että tunnetko raamatun tekstejä vai rakastatko Jumalaa?
Älä jaarita mitään raamatunlauseita joilla taas yrität päteä ja todistaa toista ties miksi, vaan mieti nyt ihan rauhassa, että mitkä ovat motiivisi näihin järjettömiin vuodatuksiisi täällä.
Jotkut tuntevat raamatun mutta rakastavatko he Jumalaa.
Haluatko päteä vai rakastatko Jumalaa?
" Se joka sanoo hänet tuntevansa ja häntä rakastavansa, mutta ei pidä hänen käskyjään, se on valhettelija , eikä totuus ole hänessä"
Haluan rakastaa Jumalaa ja pitää Hänen käskynsä, ja ne eivät ole raskaat! (Jeesus)
" Minä olen pitänyt Isäni käskyt ja pysyn hänen rakkaudessaan" ( Jeesus)
Päde sinäkin vapaasti Jeesuksen esimerkin mukaan!!
et pääse niin minä tulen hakemaan.
Sinä olet paras!