Ihottumaa jalkapoimuissa

Poika 8kk

Hei!

Ajattelin kysäistä, että onko muilla ollut samaa ja oletteko kenties saaneet selville mistä voisi johtua. Eli poikani on 8kk ja kummankin jalan polven yläpuolella olevassa ihopoimussa on ollut jo pitkään ihottumaa. Välillä alue on ollut kirkkaan punainen, välillä jopa iho rikki ja välillä taas ihan vain hieman punoittanut. Iho on myös erittäin kuiva yleensä. Kaikkia rasvoja olen kokeillut ja kortisoniakin, mutta en saa sitä millään pois.

Luulen vahvasti, että poika on jollekin allerginen, koska mistä muustakaan tuollainen voi johtua. Olen yrittänyt selvittää ja miettiä, että mistähän ruoka-aineesta se tulee, mutta en ole vielä keksinyt. Onko kenelläkään vastaavasta kokemusta? Poikani maitona on Nan2 eikä hän syö juurikaan perunaa.

Toisaalta mietin, että voiko olla allergiaa, koska on vain kahdessa kohtaa ja kaikkialta muualta iho on siisti. Kummallista!

Kokemuksia ja vinkkejä siis kaivataan, en jaksaisi taas aloittaa kaikkien ruokien antamista alusta. Kiitos etukäteen vastauksista ja vertaistuesta.

T: Leppis

4

407

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • materiaalia miettien,

      mahdollisesti käytettävä ihorasvakin ainesosineen voi olla aiheuttja.
      "salapoliisityöllä" voi mahdollisesti saada poimun rikkoontumisen syyn aiheuttajan selville.
      (Tuoreet juurekset raasteena jne tulisi nyt näin äkkiseltään mieleen...)
      Järjestelmällisesti ja kirjaa pitäen niin asia voi selvitä.
      Allergialiiton sivuiltakin kannattaa kysellä.

    • allergikon äiti

      Onko niin että kortisonikuurin jälkeen iho on parempana, ja kun se jätetään pois, menee iho taas pahemmaksi, vai paraneeko iho välillä ikäänkuin itsestään? Jos ihon kunto menee parempaan suuntaan vain kortisonikuurin aikana, on syytä epäillä joko jotain jokapäiväistä ruoka-ainetta tai sitten pyykinpesuainetta tms. jolle lapsi altistuu päivittäin. Jos taai ihon kunnon muutoksilla ja rasvauksilla ei ole selvää korrelaatiota, on syyllinen todennäköisesti jokin mille lapsi ei altistu päivittäin.

      Ruoka-aineallergian selvittämisessä yksi hyvä, mutta hiukan työläs keino on ruoka- ja oirepäiväkirja. Eli laitat taulukkoon yhteen sarakkeeseen ihan kaiken, mitä lapsellesi syötät, toiseen sarakkeeseen maininnan ihon kunnosta, ja kolmanteen ihon hoitoon käytetyt rasvat. Siitä sitten näkee esim. sen, jos iho menee huonompaan kuntoon aina esim. 3 päivän kuluttua tietyn ruoka-aineen syömisen jälkeen. Jos tällaisia yhtäläisyyksiä ilmenee, kannattaa epäilyttävä ruoka-aine jättää vähän pidemmäksi aikaa tauolle ja seurata tilannetta.

    • ihopoimu

      ole jäänyt kuivaamatta kylvyn jälkeen ? Kokeile talkkia.

    • paranemiseen

      Jos olet jo talkkia kokeillut, että laitat hunajaa. Sitä laitetaan nykyään haavahoidossa sairaalassa. Hunaja sisältää luonnon omaa antibiottia ja se ei vie lapsen vastustuskykyä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä

      SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,
      Maailman menoa
      144
      4857
    2. Eikö tunnukin kamalalta, kun en

      anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut
      Ikävä
      81
      3536
    3. SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa

      Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt
      Maailman menoa
      31
      2544
    4. SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"

      Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het
      Maailman menoa
      40
      2223
    5. Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu

      Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä
      Suomalaiset julkkikset
      62
      2053
    6. Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"

      Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan
      Maailman menoa
      63
      2013
    7. Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?

      Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?
      Ikävä
      23
      1981
    8. Mitä saa sanoa?

      Palstalla tänään sanottua: ” Kaikki riippuu siitä, miten asian esittää,” Onko siis niin, että saa muita pomottaa ja
      80 plus
      85
      1973
    9. Onko olemassa miehiä, jotka haluavat yhteydenpitoa?

      Silloin tällöin viestiä, puntarointeja arkielämästä, ikäänkuin pientä viihdettä ilman sen kummallisempaa. Tällaista miet
      Sinkut
      19
      1458
    10. Mitä Trump itse pitäisi siitä, jos häntä solvattaisiin

      Kuten hän solvasi muita mm. Macronia? Kyllä ei huumori enää kukkisi. White house on nykyään pelkkä vitsi vain, ei mitään
      Maailman menoa
      99
      1262
    Aihe