Stubb väärässä

Ei pidä lähettää mitään lisäjoukkoja ja
haaskata suomalaisten veronmaksajien rahoja
Afganistaniin.

Sehän on pelkkää USA:n strategisten maailman laajuisten sotaponnistusten tukemista! Ei suurvalta meidän tukea tarvi.

Herätys.

PS. Nyt pitää keskittyä Suomen sisäisiin asioihin ja ennen kaikkea talouden uusiin inovaatioihin.
5230
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Herra ulkoministeri perusteli esitystään sanomalla Afganistanin olevan tulevaisuuden polttopisteitä ja että siellä onkin kuollut enemmän amerikkalaisia sotilaita kuin missään muualla viime kuukauden aikana.

Hän ilmeisesti haluaa, että siellä kuolisi myös suomalaisia, jotta mekin olisimme antaneet panoksemme kansainvälisessä edunvalvonnassa.

Äänestä

Suomi kantaa kortensa kekoon rakentamalla uuden naisvankilan naisille, joista useat ovat saaneet vankeustuomion raiskatuksi jouduttuaan:

http://www.mil.fi/rauhanturvaaja/uutiset/802.dsp

Tätähän voidaan perustella pyrkimyksellä naisten oikeuksien ja ihmisoikeuksien vahvistamiseen. Rakentaminen tapahtuu kehitysapumäärärahojen turvin ja maksaa 84 000 euroa.

Vaan mitä sanoo Ali Jan, kolmekymppinen mies Spin Boldakista, Kandaharin maakunnasta? Hän haluaa taleban-hallinnon takaisin:
"Noina aikoina ei ollut turvallisuusongelmia. Nyt USA:n joukot ovat alkaneet tappaa siviileitä ja tuhoamaan maatamme. Miedän täytyy auttaa talebaneja taistelussa miehitysjoukkoja vastaan sillä he ovat muslimeja ja afgaaneja. He taistelevat Afganistanin vapauden puolesta."

http://www.rawa.org/temp/runews/2008/09/11/afghans-say-life-no-better-after-invasion.html

Äänestä
  • Oletkohan hieman irroittanut naisvankila-asian asiayhteydestä ja muuttanut sen propagandaksi.

    Äänestä

voit muuttaa Venäjälle, ne ei enään ammu sua rajalle. Katsot vain, että rahaa löytyy sillä köyhällä menee siinä maassa todella huonosti.

Äänestä
  • Tosin päästäkseen sinne joutuu
    tarkastuksiin niin yläpään kuin
    muidenkin asioiden suhteen.

    Et ehkä selviytyisi, mutta yritä onnelaasi.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


VL G. kirjoitti:

Ei pidä lähettää mitään lisäjoukkoja ja
haaskata suomalaisten veronmaksajien rahoja
Afganistaniin.

Sehän on pelkkää USA:n strategisten maailman laajuisten sotaponnistusten tukemista! Ei suurvalta meidän tukea tarvi.

Herätys.

PS. Nyt pitää keskittyä Suomen sisäisiin asioihin ja ennen kaikkea talouden uusiin inovaatioihin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu