Laitan viestiä nyt tänne, niin hirveä tapaus tämä on. Otan osaa suruusi. Omalle kissalleni tapahtui samalla tavalla, kuinkahan poliisit siellä päin reagoivat tällaiseen? Kankaanpäässä poliiseja ei voinut vähempää kiinnostaa vaikka joku ampui asuinalueella, kissan sai kuulemma tappaa. Tiedän kuinka suuri suru kissan menettäminen on ja vielä tällä tavalla. Ihminen joka menee tappamaan toisen lemmikin on SAIRAS päästänsä ja ansaitsisi pahimman mahdollisen rangaistuksen, mun mukaan.
kissansa menettäneelle
xandon.....
10589
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Kiitos osanotostasi.
Poliisi suhtautui mielestäni hyvin rikosilmoitukseeni ja lupasi kuulostella asiaa.
Mihinkään muuhun tuskin resursseja riittääkään.
Vapaana liikkuvaa kissaa ei saa vahingoittaa siitä on 2003 vuonna tullut uusi laki.
Missäpäin tää sattui? iItse asun maaniitun alueella.
En kyllä haluaisi palkattavan poliiseja, jotka eivät kunnioita lakia tai vaikka vain tunne sitä. Kummin lienee käynyt Kankaanpäässä? Nurmijärvellä, jossa itsekin asun, on mielestäni asenne kohdallaan. Löysin netistä tällaisen artikkelin, jossa asia selvitetään selkokielellä:
http://www.resy.fi/artikkelit/kissa ei ole lainsuojaton.html
Sinun on hyvä hankkia joku tukihenkilö - jolla mielellään on hyvä käsitys kansalaisten laillisista oikeuksista - poliisilaitokselle. Oikeusaputoimistosta jos varaat ajan, niin sieltäkin saanee. Yrittänyttä ei ainakaan laiteta, toivottavasti eivät vähättele tai vetoa resurssipulaan.
Rikosuhripäivystyksestä on myös mahdollisuus saada tukihenkilö. Soitto ei paljon maksa, ja kaipa heidän numerossaan voi ainakin purkaa sydäntään ja kysyä neuvoja:
http://www.riku.fi/fi/palvelut/
Siunausta.
Varaa vaikka oikeusaputoimistoon aika ja anna heidän hoitaa yhteydenotto poliisiin päin.
auttaa poliisia kiertelemällä kyselemässä naapureilta tarpeeksi laajalta alueelta. Voi kysyä, että onko kellään tällaista asennetta ja ilmakivääriä tai vastaavaa hallussaan. Paikallislehteen voi pistää yleisönosastolle kirjoituksen ja oman sekä poliisin vihjenumeron. Samalla voi varoittaa muita lemmikinomistajia ja kehottaa ihmisiä pitämään silmänsä auki.
Jos minusta olisi kiinni, niin aseenkantolupa lähtisi tällaisilta - edes uhota ei saisi - kertaheitolla ja pysyvästi. Jos olisin itsevaltias, saisitte iloita...
adressit.com-sivustolla? Pitäisi muotoilla hyvä esitys. Vaadittaisiin nyt, kun aseenkantolupia käsitellään, tarkennuksia ilmakiväärin käytölle. En tiedä mitään aselaista, tiedättekö te? Ei kiväärillä kuitenkaan saa taajamissa ampua, luulisi että poliisi olisi edes tähän kiinnittänyt huomiota. Mutta taisi olla varsin kelvoton luonne, rikollisten hyysääjä, johon ei voi luottaa. Jumala näki kuitenkin kaiken ja se on kirjoitettu muistiin.
eli nyt viisi kuukautta myöhemmin, kun kissani ammuttiin, poliisi oli hakenut ampujan laitokselle ja kuulustellut, mutta tietenkään tekijä ei ollut myöntänyt mitään. ihmettelen miksi näin myöhään. ei tunnu kovin ammattitaitoiselta.
ja tein kyllä aikanaan kaiken tuon, kiersin naapureita, laitoin ilmoituksia kaupan seinille ja paikallislehteen, mutta vastaanotto oli hirveä. lähes kaikki ihmiset olivat mielipidepalstoilla sitä mieltä että oli oma syyni kun päästin kissan vapaaksi ja että kaikki kissat tulisikin ampua.
Nyt aloin miettimään, voisikohan näinkin kauan tapauksen jälkeen vielä ottaa yhteyttä oikeusaputoimistoon? koska vaikka kaikki muut ovat unohtaneet, mä en unohda koskaan. kaikki ne kuukaudet vaan odotin poliisin tekevän jotain, tosiaan kun asuinalueella ammuttiin ja tällä tekijällä samanlainen ase kuin millä Lumi ammuttiin, poliisi tarkasti sen, mutta ei kuulemma riitä todisteeksi. Eikä siis sekään että verijäljet löytyivät suoraan tämän miehen takapihalta hieman metsään päin.
ja kyllä tuo nimienkerääminen adressiin voisi edes jotain auttaa. mua jäi oksettamaan ajatus että kissan saa vain ampua ja että poliisi ei tee mitään. poliisi ei tunne lakia tässä tapauksessa tai määrittelee sen haluamallaan tavalla.
asia tuli melkein heti mieleeni kun tätä ketjua luin. itsekin omistan kaksi kissaa. jos ymmärsin oikein on jonkun kissa ammuttu taajama alueella. se on julmaa mitään muuta en väitä, mutta kuuluttaisin tässä nyt myös kissan omistajan vastuuta. tietääkseni kissa ei saa olla vapaana taajamassa... liian paljon on nurmijärven kirkonkylässä vapaita kissoja...
otin tästä asiasta selvää kun kissani ammuttiin ja siis vapaana ulkoilevaa kissaa ei ole kenelläkään oikeus ampua. villikissan kaiketi, mutta se täytyisi pystyä todistamaan että on villikissa, ja omani ei ainakaan takuulla sellainen ollut ja ampuja tiesi sen vallan hyvin. mielestäni on täysin väärin syyllistää omistaja, eikös se ampuja ole se syyllinen? mutta, kissojen oman turvallisuuden takia, en tule enää koskaan päästämään yhtäkään kissoistani vapaaksi. eikä tulisi kenenkään muunkaan, olen tästä kyllä saarnannut :/ mua ei kiinnosta naapureiden kukkapuskat vaan ainoastaan kissojen turvallisuus, eli pidetäänpäs kaikki kisujen omistajat kisut sisällä tästä lähtien, tai valjaissa/tarhassa turvallisesti ulkoillen!
Millä oikeudella te kissan omistajat saatte päästää vapaaksi kissanne. Useissa eri laissa on maininta asiasta. Asiaa parikertaa käsitelty suomi24 laki palstalla.
Kissa on peto eikä kuulu suomen luontoon.
kissaa saa pitää vapaana, sitä ei saa pitää kytkettynä, kunhan kissa ei mene hiekkalaatikoille ym. itse en tätä suosittele, koska ihmiset ovat sairaita petoja jotka hyväksyvät vain itsensä. itse pidän kissani sisäkissoina, vahingosta oppineena. mutta mun puolesta kaikki kissantappajat saatais lahdata, telottamalla.