Juureva ihmisarvoisuus

Jos löytäisin hengenheimolaisia, perustaisin uuden yhteiskunnallisen yhdistyksen, jolla olisi kaksi olennaista lähtökohtaa.

- Ensinnäkin yhdistyksen "aate" olisi juureva suomalaisuus, suomalaisten ja Suomen asioista huolehtiminen niin, että paikallinen sananvalta ja tahto pääsisivät vaikuttamaan. Vieraan apuun emme nojautuisi. Globaali näkökulma huomioitaisiin hoitamalla Koti-Suomen asiat hyvin, sillä onhan Suomi osa globaalia kokonaisuutta.

- Toisena keskeisenä "aatteen" kiinnekohtana olisi humaani suvaitsevuus, ihmisarvoisuus niin meillä kotimaassa kuin globaalisti ymmärrettynä. Ihmisten erilaisuus muodostuisi avara-asenteisen yhteistoiminnan avulla monipuolisuudeksi, voimavaraksi. Suvaitsevaa humaanisuuta pitäisi myös puolustaa eikä kaikkea tarvitse hyväksyä. Yhtäläisen ihmisarvon kieltämistä ei tarvitse sietää. Rajansa hyväluontoisuudellakin.

0

108

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Oletko tyytyväinen viime tapaamiseemme?

        Vai toivoitko sen menevän toisella tavalla? Miten?
        Ikävä
        87
        3277
      2. Nyt se sit loppuu

        Et ei enää nähdä ja yhteyttä pidetä.
        Ikävä
        62
        3037
      3. Kuoleman pelko katosi

        Olen pelännyt koko elämän ajan kuolemaa mutta yhtäkkiä kun hindut paljastivat totuuksia uskonnoista noin aloin yhtäkkiä
        Hindulaisuus
        433
        2530
      4. Myötähäpeä kun näkee sut,

        tekisit jotain ittelles. Ihan hyvällä tämä!
        Ikävä
        80
        2323
      5. Viikonloppu terveiset kaivatulle

        tähän alas ⬇️⬇️⬇️
        Ikävä
        80
        2313
      6. Jos sitä keittelis teetä

        Ja miettis mitä mies siellä jossain touhuilee... ☕️
        Ikävä
        96
        2056
      7. Toiselle puolikkaalleni

        Sinulla ei taida olla kaikki nyt ihan hyvin? Minua itketti eilen kauheasti, sinunko itkuja itkin? Kyllä kaikki selviää j
        Ikävä
        36
        1913
      8. Huomenta ........

        Huomenta 💗 Tiedän, että tuntuisit hyvälle.
        Ikävä
        12
        1656
      9. Kuhmolainen on selvästi kepun lehti

        Kuhmolaise etukannessa oli Kuva kun Jaskalle annettiin karhu patsas.mutta kukmolaislehti oli niin kepulainen että Jaskan
        Kuhmo
        20
        1643
      10. Ei mun tunteet

        ole mihinkään kadonnut. Enkä mä sua inhoa tai ole kyllästynyt. Mä ymmärsin, ettet ole kiinnostunut minusta, ainakaan sil
        Ikävä
        31
        1499
      Aihe