Jeesus on siis Luoja ja Lunastaja, eli Jeesus on Yahwueh? Niinhän?
Tämä kysymys on aivan vilpitön. Jeesus siis oli Israelin kansan kanssa korpivaelluksella, se oli Hän, joka avasi tien Punaiseen mereen. Olenko oikeassa?
Tämä kysymys on aivan vilpitön. Jeesus siis oli Israelin kansan kanssa korpivaelluksella, se oli Hän, joka avasi tien Punaiseen mereen. Olenko oikeassa?
Vastaukset 2
Vanhimmat
Jeesus on ollut Jumalan läsnäolo kautta Raamatun.
Immanuel=Jumala meidän kanssamme.
1. Kor. 10:4
ja joivat samaa hengellistä juomaa. Hehän joivat siitä hengellisestä kalliosta, joka kulki heidän mukanaan; tämä kallio oli Kristus.
[2. Moos. 17:6; 4. Moos. 20:10,11]
Jes. 7:14
Sen tähden Herra antaa itse teille merkin: neitsyt* tulee raskaaksi ja synnyttää pojan ja antaa hänelle nimen Immanuel*.
[Käännös "neitsyt" perustuu Septuagintaan. Hepreankielisen alkutekstin alma merkitsee 'nuori nainen'. Nimi Immanuel merkitsee 'meidän kanssamme on Jumala'.] [Matt. 1:23]
Jes. 8:8
Juudankin se saavuttaa, kuohuen se tulvii yli, kohoaa kaulaan saakka. Se levittää siipensä äärestä ääreen yli sinun maasi, Immanuel*. [Ks. jakeen 7:14 alaviitettä.] [Jes. 7:14]
9
Kohottakaa sotahuuto, kansat, pian joudutte kauhun valtaan! Kuulkaa, te maan äärten asukkaat, pukeutukaa taisteluvarusteisiin, pian joudutte kauhun valtaan! Niin, pukeutukaa taisteluvarusteisiin, te joudutte kauhun valtaan!
10
Tehkää suunnitelma! Se raukeaa. Neuvotelkaa! Ei se hyödytä. Meidän kanssamme on Jumala! [2. Sam. 15:31 ]
Matt. 1:23
-- Katso, neitsyt tulee raskaaksi ja synnyttää pojan, ja hänelle annetaan nimeksi Immanuel -- se merkitsee: Jumala on meidän kanssamme. [Jes. 7:14 ]
Sama Jeesus pelastaa nykyisraelin siitä suuresta
vihasta, viimeisestä sodasta.
Paavali niin selkeästi sanoo 1Kor 10:4.
advari