”Lainarahaa virtasi maahan etenkin Kiinan ja Lähi-idän öljyvaltioiden sijoituksina. Esimerkiksi vuonna 2006 Kiina osti 55 prosenttia uusista Yhdysvaltain valtion joukkovelkakirjoista.”
http://www.talouselama.fi/docview.do?f_id=1407159
http://www.talouselama.fi/docview.do?f_id=1407159
Vastaukset 4
Vanhimmat
Ymmärtääkseni Neuvostoliiton ja Venäjän välillä toimintatavoissa ei ole juurikaan mitään eroa. Heti ensimmäisen tilaisuuden tullen vedetään välistä.
”Ja ihan tavallisten amerikkalaisten olisi opittava uusille tavoille: velkarahan voimin rullanneen talouden on muututtava vientitulojen varassa eläväksi maailmanmahdiksi.”
Tämän kun ymmärtäisi Vanhanenkin: Suomen talous on riippuvainen Euroopan taloudesta, joka taas on riippuvainen Amerikan taloudesta.
Nurmijärven kynttilä selitti, että meillä on mennyt hyvin hallituksen ansiosta.
Ilaskiven jälkeen ei ole poliittista miestä Suomessa ollut.
Toisaalta, jenkit on lainanneet maailmalta dollareita, eli USA:n dollareita.
Kun nyt dollarin arvo liukuu alaspäin, kuin lehemän häntä, niin velat sulaa samassa suhteesa ...
Dollarin arvosta on lähtenyt puolet viimeisen kahden vuoden aikana, samassa ajassa on Euro noussut toisen mokoman, eli tosiasiassa dollari on laskenut vielä enempi.
Tämän seurauksena on USA:n veloista sulanut vähintäänkin puolet, ehkä jopa kolmeneljäsosaa.
Jenkit selviää tästäkin lamasta pikku operaatioillaan, muu maailma saa jäädä nuolemaan näppejään ...
tuli punagandaa..