USKOA

Kun lukee näitä luopioiden"avauksia/kommentteja". Niin todellakaan ei itse haluaisi samaistua heihin Äö on alhaista tasoa. Ei kyllä mitään "järjen jättiläisiä". Nämä luopiot.
13511
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Heikko sellainen usko joka perustuu ihmisiin.

Äänestä

oma älykkyysÖsämääräsi on?

Äänestä

Itse et osaa kirjoittaa edes kunnolla suomenkieltä. Pisteetkin väärissä paikoissa. Sinuna olisin hiljaa toisten älykkäädestä.

Äänestä
  • tämä sitten on? Juntti-luopio!

    Äänestä

  • Mitä kieltä, kirjoitti:

    tämä sitten on? Juntti-luopio!

    Älykkäätkin tekevät joskus kirjoitusvirheitä.

    Äänestä

" Niin todellakaan ei itse haluaisi samaistua heihin Äö on alhaista tasoa. "

Ensinnäkin se Äö (=Älykkyys ösamäärä) on oikeasti ÄO, eli älykkyysosamäärä. "Samaistuminen" vaatisi jt-uskiksilta kyllä muutakin kuin haluamista: ei pelkkä halu riitä korkeampaan älykkyyteen. Jo pelkkä satuolentoihin (Jeessus, YHWH-setä, moses-aaprahami-iisakit jne.) uskominen kertoo hyvin matalasta aivotoiminnasta.

Äänestä
  • tämä tarkoittaa? ÄPÅpollåkäökpkååääööööö hehehhheuuhuhuuuuu?

    Äänestä

  • mitä. kirjoitti:

    tämä tarkoittaa? ÄPÅpollåkäökpkååääööööö hehehhheuuhuhuuuuu?

    Se tarkoittaa: jt oppi on satukirja Raamattuun perustumatonta valetta. Samoin oppi vuodesta 1914 on täysin keksittyä höpöä. jt on vaaralinen, jäseniään aivopesevä lahko. Aikalailla noin siinä lukee.

    Äänestä

Asioiden yleistäminen ja kritiikin esittäjien leimaaminen. Siinäpä kaksi vanhaa keinoa, joita Vt-järjestö ahkerasti käyttää ylläpitääkseen tuota mainostamaansa jumalista ykseyttä jäsenistössään. Etkä sinä näytä pystyvän yhtään parempaan. Leimaat ihmisiä 'vähä-älyisiksi luopioiksi' ilman ainuttakaan esimerkkiä. Juuri tuota järjestösi tekee:

http://www.towerwatch.com/Witnesses/Disfellowshipping/the_table_of_demons.htm

Järjestöllä on omat syynsä pitää jäsenistönsä pimennossa tietyistä asioista. Tästä syystä se puhuu entisistä jäsenistään 'pahamaineisina ja valehtelevina luopioina', varsinkin sellaisista, jotka tuovat esiin noita tiettyjä tosiasoita.

Seuraava siteeraus osoittaa sen, miten voimakkaasti järjestö niputtaa yhteen ja leimaa sellaiset, jotka eivät voi enää uskoa sen opetuksiin:

"se, joka epäilee siinä määrin, että tulee luopioksi, asettuu tuomariksi. Hän luulee tietävänsä asiat paremmin kuin hänen kristityt toverinsa ja myös paremmin kuin ”uskollinen ja ymmärtäväinen orja”, jonka kautta hän on oppinut suurimman osan, ellei kaikkea, siitä mitä hän tietää Jehova Jumalasta ja hänen tarkoituksistaan. Hän kehittää riippumattomuuden henkeä ja tulee ”ylpeämieliseksi”, mikä on ”Herralle kauhistus”. (Sananl. 16:5) Jotkut luopiot luulevat tietävänsä jopa paremmin kuin Jumala"

Eivät 'luopiot' suinkaan väitä tietävänsä asioita 'paremmin' kuin orjaluokka tai Jumala; he ovat vain orjaluokan kanssa eri mieltä.

Äänestä

kauan siitä,kun lehdissä oli kirjoituksia,joissa kerrottiin,että uskovaisina on harvoin todella tai poikkeuksellisen älykkäitä ihmisiä. Ehkä se kertoo jotakin.

Äänestä

Olisko sinulla Järjen Jättiläinen hetki aikaa opettaa meitä alhaisen ÄO:n omaavia (vai mitä tarkoitit tuolla Äö:llä?)

Olisi todella hienoa kuulla muutama valaiseva sana itse Järjen Jättiläisen suusta, vai onko liian alentavaa kohdata näin pienellä ÄO:lla varustettuja?

Äänestä

Voe taivahan talikynttilät... Onneksi kävit sivistämässä meitä, thank j for that!

Äänestä

Lähdetäänkö siitä, että opettelepa aluksi oikeinkirjoitus ja tule sitten uudestaan määrittelemään palstalle kirjoittelevien äo-tasoa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


VAHVISTAVAA: kirjoitti:

Kun lukee näitä luopioiden"avauksia/kommentteja". Niin todellakaan ei itse haluaisi samaistua heihin Äö on alhaista tasoa. Ei kyllä mitään "järjen jättiläisiä". Nämä luopiot.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu