Viimeinen Kirje entiselle poikaystävälleni

Ei nimimerkkiä

Tänään huomasin, miten palaset vain loksahtavat paikoilleen. Mitä vanhemmaksi tulen, sitä kokonaisemmaksi tunnen itseni. Pystyn katsomaan taaksepäin samalla tavalla kuin ennenkin, mutta nyt näen pelkkien tapahtumien lisäksi myös niiden syyt. Hassua, miten tajuan, että tänä päivänä tekisin asiat täsmälleen samalla tavalla, tällä kertaa vain tietoisesti ja varmana omasta itsestäni.

Ehkä elit silloin jossakin mielikuvitusmaailmassasi, jossa tytöt lakoavat eteesi ja levittävät jalkansa. Meidän käsityksemme taitavat erota aika lailla. Sinun seksisi on kahden puolitutun muijan vuorotellen panemista ankealla kesämökin laverisängyllä, kaljan sumentamana vailla tunteita. Minun seksini on täydellistä luottamista, toisen tuntemista osaksi itseään, taionomaisia hetkiä, jolloin olet niin täynnä hyvää oloa, ettet tiedä, mihin itse loput ja mistä toinen alkaa. Se on puhetta ja naurua, tuttua tuoksua, jotain, mistä et ikinä haluaisi päästää irti. Minun seksiäni ei ole olemassa, ennen kuin sen teemme. Siihen ei riitä vain kaksi ihmistä, tarvitaan niin paljon enemmän.

En syytä sinua, otan osan vastuusta itselleni. Tänä päivänä olen kypsä siihen, ja ymmärrän nyt asiat, jotka minun olisi pitänyt sanoa silloin. Miten olisitkaan voinut tietää, että minä en yksinkertaisesti halua antaa itseäni sinulle kiireellä, ahtaassa paikassa repien ja riuhtoen. Minä haluan puhua, vaikka merkityksettömiä asioita, haluan istua nurmikolla katsomassa auringonlaskua, tuntea kesän tuoksun ilmassa, auringon ihollasi ja tuulen hiuksissasi.

Ehkä itse sysäsin sinut siihen pisteeseen, jossa loppujen lopuksi olit. Mutta sinä valitsit oman tapasi hoitaa asian, valitsit sen vielä useita kertoja sen ensimmäisen jälkeenkin.
Ymmärrän syytöksesi, olen todella itsekin syyllinen niihin, mutta en vain osannut sanoa , että tämä ei ole sitä, mitä minä haluan.

Molemmat teimme väärin, mutta kuten sanoin, tänä päivänä toimisin täsmälleen samalla tavalla. Tällä kertaa aseinani eivät vain olisi kyyneleet ja valehtelu, vaan avoin keskustelu ja pysähtyminen kuuntelemaan myös sinua. Olen niin ylpeä itsestäni. Vaikka en ymmärtänytkään asioiden syitä silloin, toimin vaistoni ja sydämeni mukaan, tein niin kuin itse katsoin oikeaksi. Niin haluan elää jokaisen päivän elämästäni tästä eteenpäinkin.

Vaikka nyt ymmärrän virheemme, en halua uutta tilaisuutta. Sattuma heitti meidät kohdakkain, mutta ei enää osannut meitä ohjata. Teimme itse valintamme, jotka vasta nyt ymmärrän olevan oikeita. Vuosia tunteeni ovat heitelleet syyllisyydestä ja ahdistuksesta kaipuun kautta vihaan, katkeruuteen ja välinpitämättömyyteen, mutta tänään olen viisaampi,kuin yhtenäkään aikaisempana päivänä. Tänään en kadu, en ikävöi, en jossittele, tänään olen onnellinen siitä, missä olen nyt, enkä mieti polkuja joita olen tähän kulkenut.

Tänään minä päästän irti. Toivon sinulle kaikkea hyvää elämässäsi, toivon, että olet onnellinen, että sinäkin tunnet palasien loksahtavan paikoilleen, auringon kääntävän kasvonsa sinulle ja saavan sinut hymyilemään.

S

0

688

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Näin kun katsoit salaa ja

        Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku
        Ikävä
        60
        4696
      2. Katu täyttyy...

        Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt
        Ikävä
        36
        2159
      3. Povipommi, ex-Playboy-malli Susanna Penttilä avoimena - Paljastaa suhteestaan miehiin: "Olen..."

        No nyt! Susanna Penttilä on OnlyFans-vaikuttaja ja yrittäjä sekä yksi uuden Petolliset-kauden kisaajista. Onpa 53-vuoti
        Kotimaiset julkkisjuorut
        51
        1698
      4. Kuvaa yhdellä sanalla meidän välejä tällä hetkellä

        Vastaa kuin vastaisit Hänelle.
        Ikävä
        178
        1669
      5. Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.

        Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj
        Maailman menoa
        165
        1537
      6. Sari Multala teki "riikkapurrat"

        Sekoili humalassa Ruisrokissa kuten Purra Lohjan torilla. Kovia dokaamaan nuo nykyiset ministerit.
        Maailman menoa
        278
        1372
      7. Ympäristötuhoministeri Multala: "Olin humalassa"

        Ruisrockin rokkimimmi myöntää: https://www.is.fi/politiikka/art-2000011407835.html Nämä ministerikuvatukset saavat ilm
        Maailman menoa
        198
        1219
      8. Sinut mies vain haluan

        Olet kohtaloni. Kaikessa riipaisevassa rakkaudessa, sinä se olet. ❤️
        Ikävä
        87
        1152
      9. Miten suhtautuisit

        jos saisit tietää, että kaivatullasi on kokkeliriippuvuus?
        Ikävä
        204
        1136
      10. Mitähän sä näit siinä akassa?

        Älä nyt vain sen kanssa ala mitään.
        Ikävä
        65
        1094
      Aihe