Mulla on nääs lompakossa niin paljon rahaa (4 x 50 €).
Onko 200 € paljon rahaa?
massimies.,
111277
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Kyllähän tuolla hetken pärjää. Toisaalta tuokin voisi olla kasvamassa korkoa...
Tuolla summalla matkustan Turkuun ja takaisin. Tosin koko summaa en ehdi käyttämään.
on se ainakin enemmän kun 18 €, mitä minulla tällä hetkellä on. varsinkin kun tuolla rahalla pitää pärjätä kaksi viikkoa.
Viikon ruokaraha.
Kuukauden maksu yhden lapsen harrastuksesta (meillä kerrotaan kahdella, koska kaksi tytärtä).
Keskimääräinen summa meitsin vaatelaskusta kuukaudessa.
Silla taytyy kahden henkilon elella viela kaksi viikkoa ja kenttataksiin menee melkein 50E.
Jaljelle jaa luultavasti yli 50E joten onhan se aika paljon rahaa!
Kun elin opintotuella, sain tuon verran verojen jälkeen ja siitä meni vielä toinen satanen vuokraan, jota asumislisä ei kokonaan kattanut. Elin siis satasella kuussa, josta maksoin ruuat, vaatteet, lääkkeet, puhelimen ja muut laskut. En edes ymmärrä, miten selvisin, mutta aika nopeasti piti päästä töihin, että se siitä riittävyydestä. Nykyään olen työssä käyvä, joten ei ole mitään hätää sen puoleen. Pienituloinenkin selviää järkeä käyttämällä ainakin vielä, mutta jos hinnat yhä nousee, sitten voi olla jo mielikuvituksenkin kanssa haasteellista keksiä selviytymiskeinoja.
Ei opintotuella herroiksi elellä, mutta onko se tarkoituskaan.
Tilipäivänä näkee näitä tyhjätasku lompsan levittelijöitä, jotka esittävät rikasta ja kehuvat, että rahaa on eikä se hevin lopu.
Taskussa 2,5 euroa ja tilillä 3 euroa niillä mennään vielä muutama päivä :/
Kelan tukipäätöksiä ootellessa!
Normaalisti se ei tunnu olevan paljon rahaa, mutta tällä hetkellä tuntuu, kun tämän kuun menot on päälle 1500€ ja tulot alle 1000€. Tiukille menee että riittääkö tilin saldo maksuihin, mutta en jaksa stressata tai alkaa sen tarkemmin laskemaan.
Toisaalta olisi hyvä opetella pysyväksi se mentaliteetti että 200€ on paljon rahaa. Jäisi monet turhemmat ostot tekemättä.
mäpä tyttö maksoin laskut, ja käteen jäi 18e!! ja huom, tänään oli palkkapäivä.(seuraavaan siis kuukausi......) elämä(ni) on kovaa, ja lopuks kuollaan.