http://www.iltasanomat.fi/uutiset/kotimaa/uutinen.asp?id=1588015
"Lapuan sunnuntaiaamuisista tuhopoltoista epäillään 36-vuotiasta sairaankuljettajaa, joka kuuluu myös puolivakinaiseen palokuntaan.
Epäilty otettiin kiinni palopaikan läheisyydestä samana aamuna. Hän piileskeli maastossa puun alla. Näköhavainnon miehestä tekivät tämän omat työtoverit."
No, huh huh!
"Lapuan sunnuntaiaamuisista tuhopoltoista epäillään 36-vuotiasta sairaankuljettajaa, joka kuuluu myös puolivakinaiseen palokuntaan.
Epäilty otettiin kiinni palopaikan läheisyydestä samana aamuna. Hän piileskeli maastossa puun alla. Näköhavainnon miehestä tekivät tämän omat työtoverit."
No, huh huh!
Vastaukset 38
Vanhimmat
joten piti itse järjestää.
Rukoilu auttaa homouteen altistuneita ja auttaa varmaan pyromaniaan altistuneita myös.
korvien välis sillä sumajaa.
tai sitten ei.
Kyllä sitä näköjään pohjanmaallakin osataan. Tuli tässä mieleen, että Kirkkonummella tällainen vastaava juttu oli joskus kahdensankymmentäluvulla. Siihen aikaan Kirkkonummella palkittiin joku palomiehistä vuoden palomiestittelillä ja tuon tittelin saaminen oli kiinni jollainlailla hälytyksistä. No kuinka ollakkaan tämä älypää keksi alkaa sytyttelemään paloja juuri ennen työvuoronsa alkamista siinä työnmatkallaan ohimennen. Käry kävi sitten kun erehtyi erään mummelin paskahuussin tuikkaamaan tuleen ja naapuri oli tämän kunnan suuren pelastajan nähnyt. Tuomio tuli sitten tuhopoltosta ja enään ei tarvinnut palomiehen hommiin sekaantua.
Eikös Kauhavan suunnalla ollu aikaisemmin samankaltainen vpk:lainen.
koko kylä tiesi mutta kukaan ei teheny mitään.
varmaam justihin sama asia Lapuaalla, isänmaanpetturi jäätteenmäen kotopaikalla.Notta tuota.
revittiin munat irti.
Historia todistaa ettei se touhu muuten lopu. Suosittelen vapaaehtoista eutanasiaa tässä tapauksessa.
Oma apu paras apu.
"Palomies", ikävää että tuota ammattinimiä ei ole suojattu. Eli tässäkään ei ole kyse palomiehestä joka olisi pelastajakurssin käynyt vaan "palomies"harrastelijasta. Puolivakinaiset ja VPK:t toimivat muista ammattiryhmistä koostuvista vapaaehtoisista joille ei tehdä psyykkisiä testejä eikä kaikille edes fyysisiä testejä. Osa porukasta hyvää ja motivoitunutta mutta matkaa mahtuu myös vääristä motiiveista kulkevia. Tosin tässä tapauksessa on varmaa kyse järjettömästä kännistä, silloin ne syvällä olevat perverssiot tulee pintaan. Mutta saihan tästä hyvän lööpin. Vielä kun olisi ollut pastori ja puolivakinainen palomies niin lööpistä olisi saanut nasevamman.
Eiköhän se edellisen mukaan ole harrastelija sammutusmies korkeintaan...!
Hänhän työllistää itse itsensä, ehdotan starttirahaa.
Täällä Jokioisilla oli muutama vuosi taakse päin samajuttu. Palokuntalainen itse sytytti ja oli paikalla ekana.
mutta se jätkä onkin aivan pässi....niin kuin isänsäkin
haluan miehiä paloautoissa
olla tikas-auto
ei ole ammattipalomies vaan joku lähihoitajavepari
suun eteen. Voisi hoitaa sen ihan itse...
jos oli pulaa töistä tai muuten harjoittelee sammuttamista muttein taloihin heh heh tuota ei usko kukaan paha ammatti aina haisee palannut siinä pää sekeoaa varmasti huono liksa en suosittelen,,
Puolivakinaisessa ei "työskentele" yhtään palomiestä.Vapaaehtoisuuteen perustuvaa touhua johon voi liittyä periaatteessa kuka tahansa.Palomiehen virkanimikkeen väärinkäyttöä,loukkaus ammattipalomiehiä kohtaan tämmöiset otsikot.
ikävää, että ainoa toistaiseksi keksitty järkevä keino järjestää pelastustoiminta maassamme on se, että toiset tekevät harrastuksenaan toisten töitä.
Ei taida esiintyä missään muussa ammattikunnassa.
Joku totesi, että palomies ei ole suojattu ammattinimike.
Tavallaan se on. Palomiehiksi kutsutaan vain ammattikoulutuksen saaneita, ammatikseen palomiehen virkaa hoitavia henkilöitä. Vapaaehtoiset ovat sammutusmiehiä. Erona tosiaan on se, että palomiehille homma on ammatti ja sammutusmiehille ammatti on joku ihan muu ja pelastustoiminta harrastus.
Suurelle kansalle he kaikki tietysti ovat "palomiehiä", kun ei osata erottaa kummista oikeasti on kysymys, mutta virallisessa kielenkäytössä nämä kaksi ryhmää on erotettu toisistaan.
Kuten joku jo totesikin, suomessa ei siis ole yhtään vapaaehtoista palomiestä.
Ja jotta ei kävisi epäselväksi tai tulisi väärinkäsityksiä, niin toki nimikkeen lisäksi muitakin eroja noiden kahden ryhmän välillä löytyy alkaen vaikkapa valintakokeista alalle pääsemiseksi koulutuksen kestoon ja laatuun ja sitäkautta vaikkapa työtehtävien määrään ja siitä muodostuvaan rutiiniin.
Takuuvarmasti yksikään palomies ei sytytä tulipaloa saadakseen lisää töitä, kyllä sitä keikkaa ammattipalokunnilla on aivan tarpeeksi muutenkin.
Eriasia sitten on pyromania tai muut MT-ongelmat, mutta niitä nyt esiintyy ihan samassa määärin ja luultavasti enemmän muillakin aloilla.
Mun mies on toiminut puolivakinaisena yli 30 vuotta. Oli nuori poika kun alotti. Pesee kyllä monet märkäkorvaiset 'tosi palomiehet' mennen tullen tänä päivänä.. Mulle on ihan sama se nimike.. Työtä tehdessä käytännössä sitä oppii parhaiten.
Mitä tulee tuohon pyromaaniin.. niin spiritus fortus saa ihmisen tekemään kummallisia juttuja.. sääliksi käy ja perhettä myös. Maailma olis paljon parempi paikka ilman viinaa.
unissasi.
Kovinkaan monelta sammutusmieheltä ei löydy usean vuodenkaan "työ"kokemuksella samaa (esimerkin mainitakseni) savusukellustuntimäärää kuin vastavalmistuneelta pelastajakurssilaiselta.
Mitä tulee "työ"määriin niin ammattipalokunnassa tulee helposti keikkoja vuodessa se, mitä miehellesi 10 vuodessa.
Mitä taas tulee "työssä parhaiten oppimiseen" niin siinä on totta vain toinen puoli. Lopullisen harjaantumisen toki saa vain tekemällä, mutta kyllä parempi vaihtoehto on se, että ensin saa perusopetuksen asiaan ja sitten sen harjaannuttavan kokemuksen. Lisäksi mainitsemallasai tavalla oppii ainoastaan ne asiat, jotka työssä tulevat eteen. Veikkaanpa että ainakaan kovinkaan montaa esimerkiksi kemikaalionnettomuutta miehesi "työ"uralle ei ole osunut. Pelastajatutkintoon kuuluu varsin laaja oppimäärä tästä ja monesta muusta harvinaisemmasta asiasta.
Täytyy myös ottaa huomioon harjoittelumahdollisuudet. Kovinkaan monen VPK:n harjoitusalueelta ei löydy edes ns. elämyskonttia puhumattakaan kunnollisesta palotalosta, liikenneonnettomuuksien, kemikaalionnettomuuksien ja sairaankuljetuksen/ensihoidon harjoitusmahdollisuuksista, jotka PeO ja PeKo tarjoavat opiskelijoilleen.
Eli kyllä sillä nimikkeellä on hieman väliä. Tai oikeammin mitä sen nimikkeen takaa löytyy.
Huomaa, että en väitä etteikö miehesi olisi pätevä toimimaan pikkupaikkakunnan VPK:ssa ja varmasti monella tapaa pitkän uransa pätevöittämä. En kuitenkaan tekisi suoraa vertailua ammattilaisiin vedoten vanhojen ihmisten suosittuun tapaan "elämänkokemukseen".
Vaaditaan siihen pätevyyteen muutakin kuin aikaa.
Varmuuden vuoksi sanottakoon, että en ole vastavalmistunut pelastajakurssilainen, virkavuosia on jo takana riittävästä voidakseni sanoa etten ole "märkäkorvainen tosi palomies".
Ihan vaan palomies kylläkin.
Spiritus fortis - kännipäähänpistolla ja pyromanialla ei muuten ole juurikaan tekemistä toistensa kanssa.
Pyromaanin laukaiseva tekijä ei ole humalaisen päähänpisto vaan aivan toisenlainen mielenterveysongelma.
uudeellen luen kirjoittamaani, pahoittelen aloitukseni kärkevyyttä.
Viittaus märkiin uniin oli tarkemmin ajateltuna asiaton lausahdus muuten asiallisuuteen pyrkivässä kirjoituksessa.
ihan sama mitä on tehny viimeset 30vuotta,palomies hän ei ole.
Kuka kissan hännän nostaa, jos ei kissa itte. Monilla paikkakunnilla koulutetaan nykyään tosi laajalti sammutusmiehiä, ensivasteet ja kaikki.. Olokoot nyt niitä pieniä sammuttajia, jos sun tittelis siitä kärsii.. Mulla ei muuta sanottavaa.
oli tiivistettynä.
kullakin. Kumpa se vielä perustuisi tietoon eikä luuloon.
Ensivastekoulutus ei tarkoita osaamisen tasossa juuri mitään. Tänä päivänä monia muitakin aloja alkaen esimerkiksi poliiseista koulutetaan "ensivasteeseen". Käytännössä tämä tarkoittaa ainoastaan deffan tuomista mukaan PPE:hen.
Tiesitkö, että deffan käyttöä koulutetaan jo ihan täysin maallikoillekin.
Ensivaste ei siis ole mikään suurikaan osoitus VPK:n/SPK:n "ammattimaisuudesta"
Kysymys ei myöskään ole "tittelinkipeydestä".
Kysymys on siitä, että tiettyä ammattinimikettä tai muuta nimikettä kantava henkilö on pätevöitynyt tietyllä tavalla ja tuon nimikkeen tarkoitus on ilmaista muille se, mistä on kysymys.
Emme me kutsu vartijoita ja järjestyksenvalvojiakaan poliiseiksi vaikka he hieman samoja hommia tekevätkin.
Tuskin silti syytät poliiseja tittelinkipeydestä.
Poliisit ovat poliiseja ja muut ovat muita.
Aivan samalla tavalla pelastustoimessa.
Palomies on palomies ja alaa harrastavat ovat sitten muuta.
Nimikekysymyksellä on laajempiakin merkityksiä, mutta niistä en rupea luennoimaan, koska se vaatisi, että tietäisit jotain alan sisäisestä maailmasta. Esimerkkinä nyt kuitenkin mainittakoon vaikkapa se tosiasia, että kaikki palomiehet ovat virkasuhteessa (viranhaltijoita tai viransijaisia), mitä yksikään vapaaehtoinen ei ole. Sivistyneenä ihmisenä ymmärrät varmasti asian merkityksen.
En kyllä ymmärrä, mikä viestissäni oli niin törkeää.
Yritin kuitenkin kirjoittaa aika faktoihin pohjautuvaa tekstiä.
Paljon hurmanhenkisempääkin tekstiä pystyn tuottamaan jos haluat, että oikeasti "rupean nostamaan kissan häntää".
Nyt tarkoitus oli valaista veparin vaimoa, jonka näkemys asiaan oli varsin yksipuolinen.
No jo se osui kipeään paikkaan niin voi kyynel...
bensaa pojat, tuokaa bensaa tytöt,
napalmia! meidän koulu palaa..!
t. Sig
ensin, katsotaan sitten auttaisiko saunantakunen...
Saksalaiset poltti Suomen Lapin ja suomalaiset naiset lähti niiden mukaan Saksaan. Vaan huonosti kävi, kun muijat heivattiin mereen matkalla... Kannattikohan lähteä..?!? Sitäpaitsi, suomessa on tuhansia natsien jälkeläisiä..! Suomi-neitoja kun kiinnosti kovasti saksalainen wursti.
Wovon mann nicht sprechen kann
daruber muss mann schweigen.
nimimerkkiä J-P Sartre. Hän on häiriintynyt naisten ahdistelija joka on tuomittu oikeudessakin ja tunnetaan poliisin piirissä. Ei kannata olla yhtään missään tekemisissä, ei edes kommentoida hänen kirjoituksiaan.Tämän nimimerkin lisäksi hänellä on useita muitakin nimimerkkejä, mutta tapauksen tunnistaa vähä-älyisistä kommenteista tai siitä että hän antaa "tukea" omille muille aliaksilleen tai J-P Sartrelle.
välttäkää nimimerkkiä J-P Sartre. Hän on häiriintynyt naisten ahdistelija joka on tuomittu oikeudessakin ja tunnetaan poliisin piirissä. Ei kannata olla yhtään missään tekemisissä, ei edes kommentoida hänen kirjoituksiaan.Tämän nimimerkin lisäksi hänellä on useita muitakin nimimerkkejä, mutta tapauksen tunnistaa vähä-älyisistä kommenteista tai siitä että hän antaa "tukea" omille muille aliaksilleen tai J-P Sartrelle. Oikeasti jos kunnioitatte itseänne, älkää olko missään tekemisissä!!!
HAHAA!!! Kuulostaa tutulta!!!
Ihan kun aikoinaan Hartolassa jossa ex palopäällikön vaimo sytytteli tulipaloja jotta sai ukkonsa hetkeks pois vieraista HAHAA!!! Ja sai tuomion Murhapolton yrityksistä ym!!! Ja ukkokin jätti!!!