Maailmantalouden alkeet

Ei maailmantaloudessa ole kysymys nyt mistään
tavallisesta laskusuhdanteesta,koska pörssikurssit
laskevat jopa Kiinassa ja Venäjällä,vaikka
ei siellä olekaan monopolikapitalismia.Toisin
sanoen ihmiskunta tulee pikkuhiljaa hyväksi,
viisaaksi ja onnelliseksi,koska ei me tarvita
sielunlaissa kohta edes rahaa.Arvatkaapa
vituttaako se porvareita.
3184
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Pörssikurssit eivät paljoa, ei kaikkea ratkaise talousasioissa. Niihin ei saa tuijottaa liiaan paljon.

Ne eivät kuitenkaan kerro totuutta reaalitaloudesta, vaan ne ovat odotusarvoja, jotka joskus nousevat rahan himoksi asti, jolloin niissä ei ole enää mitään järkeä.

Äänestä
  • Kaikki mitä meillä on nykyään romahtaisi ja tuhoutuisi jos yht'äkkiä ottaisimme tämän hyödyllisen vaihtokauppavälineen (rahan) pois käytöstä, miksi vaivautua, SE EI TOIMI!

    Äänestä

  • Koska osakekurssit laskevat myös Kiinassa ja
    Venäjällä,ihmiskunta luopuu sielunlain perusteella
    jopa rahasta,sillä eihän Kiinassa eikä Venäjällä
    ole monopolikapitalismia.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


varma ennuste kirjoitti:

Ei maailmantaloudessa ole kysymys nyt mistään
tavallisesta laskusuhdanteesta,koska pörssikurssit
laskevat jopa Kiinassa ja Venäjällä,vaikka
ei siellä olekaan monopolikapitalismia.Toisin
sanoen ihmiskunta tulee pikkuhiljaa hyväksi,
viisaaksi ja onnelliseksi,koska ei me tarvita
sielunlaissa kohta edes rahaa.Arvatkaapa
vituttaako se porvareita.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu