Lehtomäen ura kainuulaisena poliitikkona lienee ohi.
Tuskin kukaan on niin holmö, että äänestää poliitikkoa joka ei aja kotimaakuntansa parhaaksi asioita.
Samalla kyllä romahtaa keskustankin menestys kunnallisvaaleissa.
Tuskin kukaan on niin holmö, että äänestää poliitikkoa joka ei aja kotimaakuntansa parhaaksi asioita.
Samalla kyllä romahtaa keskustankin menestys kunnallisvaaleissa.
Vastaukset 5
Vanhimmat
se ole ehdolla jatkossa helsingissä. Sieltä kepu tarttee ääniä lisää. Nämä äänet täällä jätetään muitten poimittaviksi.
Ison rahan äänellä puhuvat nykyään nämä kainuun kasvatit.
550 hyväpalkkaista työpaikkaa.Se on kuin joululahja ,joka pitää miettimättä ottaa vastaan.Siitä käydään kova poliittinen kädenvääntö ja järjestöt vastustavat,mutta jos hallitus on asiassa yksimielinen ,niin se on mahdollista ainakin osittain Syken työpaikkoja siirtää Kainuuseen.Vaikka puolet 550 työpaikasta tänne saatasiin ,niin sekin olisi hyvä.Mutta Kun siirtoa vastustaa kainuulainen ympäristöministeri,joka on asiassa avainhenkilö,niin kummalliselta tuntuu.Johtuneeko se Paulan luonnonsuojelu vastaisuudesta.
jo nyt pääkaupungin ääniä seuraaviin eduskuntavaaleihin
todellinen petturi
niin todella on petturi.Minä olen tässä asiassa lähestynyt Paulan kansanedustaja kavereita ja luulen ,että Paula saa palautusta omilta puoluetovereiltaan.Kuvitelkaahan,että jos tarjotaan tuollainen määrä työpaikkoja ja ne torjutaan periaatteen ,tai jonkin syyn vuoksi,niin se on suorastaan rikos kainuulaisia kohtaan.Se on toinen juttu onko laajemmin poliittista tukea tälle esitetylle hankkeelle,mutta yrittänyttä laideta.Osan näistä syken työpaikoista voi saada Kainuuseen ja sitä kannattaa tosissaan asiana edistää jo ministerinkin.Nyt on Paulan ministeri kautena otettu esille ympäristökeskusten lopettaminen,tai vähentäminen ja Kainuu on tässä keulilla.Jo senkin vuoksi tämä Syke hanke olisi tärkeä Kainuulle.
aika epärealistinen ajatus olisi ollut koko syken siirtäminen kainuuseen, enpä usko että olisi tuosta vain onnistunut. siitä olisi noussut valtava sota, aivan turhaan olisi paula lyönyt päätään seinään siinä asiassa.
sinänsä kyllä biologeja on niin paljon työttöminä ja pätkätöissä, että varmaankin rekrytointi olisi onnistunut myös kainuuseen.
ja myös minä olen jo viime vaaleissa siirtänyt ääneni paulalta merjalle. paula puhuu ison rahan äänellä.