toista kertaa. Jussi Ahteen, siis näiden sdp politikoiden penskan entiselle tyttöysävälle taas tuomio. Tämä missi työskenteli viimeksi lasten ja nuorten parissa vapaa-ajan ohjaajana.
http://www.iltalehti.fi/uutiset/200809168273437_uu.shtml
Lapset ja nuoret oppivat varmasti häneltä paljon.
http://www.iltalehti.fi/uutiset/200809168273437_uu.shtml
Lapset ja nuoret oppivat varmasti häneltä paljon.
Vastaukset 65
Vanhimmat
Heidi Willman ei ole koskaan saanut huumetuomiota.
kuiteskin eka !
Otsikko, joita täällä näkee päivittäin.
Turha sorrytella ja selittää.
http://www.julkkikset.fi/forum/index.php/topic,7475.0.html
Ei kovin tervettä menoa!
sinnehän ne panaan muutki narkkarit. tämä on vain pieni osa mistä on kiinni jäänyt
hänestä herkkupalat tänne ?
http://static.iltalehti.fi/uutiset/tervaniemituomioSH_uu.jpg
Nyt arvoisat sonnipalstan töhertelijät olette käyttäneet väärää kuvaa Tervaniemestä.
Tuo kuva on otettu Pasilan oikeustalosta, jossa Helsingin käräjäoikeus ei ole kokoontunut enää vuosiin!
Pasilassa oli oranssiset tuolit yleisölle, Salmisaaren nykyisessä oikeustalossa mustat.
HALUAN VARMISTAA ITSELLENI PAREMMAN TULEVAISUUDEN EN KÄYTÄ HUUMEITA ENKÄ VIINAA...ENKÄ VOI KUVITELLA ITSEÄNI HEROINISTINA.SEN SIJAAN HALUAN KASVATTAA LAPSENI MAASEUDULLA TAI JOSSAIN RAUHALLISESSA LÄHIÖSSÄ
ei toivoa sulla paremmasta tulevaisuudesta se on varma kaikki menee alas päin myös maalla
rauhallista maa seutua ei ole enään..juntit pitää huolen siitä,,
ei auta pärstäkerroin tippaakaan jos on täysi narkkaripaska! ja turha puolustella millään "viihdekäytöllä", sellaista ei ole! saunan taa
olen täysin samaa mieltä kanssasi
huumeet on hyvä asia.
Mistä tiedät että päihteillä ei voi olla viihdekäyttöä? Ostarin kapakan tiskiltä vai mistä tuo "tieto" tulee?
kone jumissa? Mitä väliä sillä termillä on mitä käyttöä se on. Aineiden hallussapito ja käyttöhän ovat molemmat rikoslakimme mukaan rangastavia tekoja. Mistähän tuo naikkonen keksikin noin hauskan termin kuin viihdekäyttö kuvaamaan harrastuksiaan? Ajatteleppa pakana uudestaan.
oli kyllä voimakas kannanotto. suomessa kuolee paljon ihmisiä jotka eivät itse ole aiheuttaneet sairauttaan.
sitten on nämä itse sairautensa aiheuttaneet, alkoholistit/ huumeiden käyttäjät, jotka sitovat resursseja terveyden- ja sosiaalihuolto alalta. he eivät parane koskaan riippuvuudestaan.
apua todella tarvitsevat jäävät ilman. miksi yhteiskunta auttaa, itse tuhoisia ihmisiä? jätetään sitten näiden kustannuksella, vanhukset, psyykepotilaat, veteraanit ja vammaiset ilman hoitoa!
Onhan hyvä rikos, kun ei ole edes uhria.
Sitä paitsi huumeiden käyttö on rangaistavaa ainoastaan kehitysmaissa kuten esim. Suomi, Ruotsi ja Ranska. Muissa Euroopan sivistysvaltioissa huumeiden käyttö ei ole rikos.
Hmm.Jonks teitillä jokin ongelma kun täällä jatkuvasti joutavia kirjoittelette?
käytön salliminenko sitten nostaa meidät sivistysvaltioiden kastiin, hymyilen sinulle ääneen, ELI NAURAN.
Huumausaineita käyttävien nuorten parissa työstävänä voin kertoa sinulle että tällä rikoksella on uhri.
että on olemassa vieroitusklinikoita, neulanvaihtopisteitä, huumeiden käyttäjien subutex-hoitoja ym. niin miksi näitä tyyppejä ei sitten rangaistuksiin tuomita hummeitten käytöstä?
On kummallista, että jos huumeidenkäyttö on rikos, niin miksi vaan jotkut tuomitaan ja toiset saavat hoitoa. Miksi poliisit eivät ole passissa neulanvaihtopisteiden ovilla ja pidätä kaikkia? Kysyn vaan.
Niin no, oikeita narkomaaneja tuskin auttaa se että lätkäistään vielä sakot kaiken kurjuuden päälle. Heillä kun sitä rahaa ei muutenkaan ole sakkojen maksuun...
Eipä se rankaisu muutenkaan ainakaan lainkuuliaisuutta lisää, edes kohtuukäyttäjillä. Pikemminkin päinvastoin. Mopo voi karata käsistä vielä helpommin sen jälkeen.
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=500000000000002&conference=664&posting=22000000029885501
Painetaanko taas villaisella?
http://www.youtube.com/watch?v=rOBJcO6x3tM
Ja Matti Ahde valittiin uudestaan tämän ja kähmintätuomion jälkeen eduskuntaan.
Poliitikkokorruptio on tosiasia Suomessa.
Vetäkää forttumit nenäänne törky-pliitikot.
Kuinkahan paljon forttumeista menee huumeisiin???
Oikeudenmukaisuus om sana joka löytyy sanakirjasta.
tervaniemi ei kyllä miltään narkkarilta ainakaan näytä. varmasti hyvä lasten kasvattaja hän on vaikka huumeita joskus käyttäisikin.
harmittaa vaan hänen puolestaan kun pitää heti nostaa hirveä meteli jostain kohtuullisen mitättömästä asiasta.
"tervaniemi ei kyllä miltään narkkarilta ainakaan näytä. "
No jo oli ihme kommetti, miltäs ne narkit sit näyttää, häh?
dokut on ihan pohjasakkaa , narkkeihin verrattuna, narkki voi olla esim. kansanedustaja tai nokian insinööri tai yritysjohtaja. Narkki on hyvä ihminen joka käy töissä ja kasvattaa huumeet ite kotona eikä niittä myydä missään kadulla koska huumee on parasta maailmassa.
keikkaa. Onko olemassa jokin formaatti miltä nistin tulee näyttää? Harvempi heistä on kävelevä neulatyyny.
Tarviiko kaikkea paskaa aina hellitellä ja paapoa? Rikollinen mikä rikollinen, ihan omasta vapaasta tahdostaan. Hauskan termin oli täti keksinyt, viihdekäyttö, ziisus mikä lehmä.
eikö sinusta sitten huumeiden käyttö voi olla viihdekäyttöä?? eikö?? eikö esim alkoholia voi juoda viihdekäyttöön? pitääkö sillä aina vetää hirveet perseet ja sen jälkeen voidaankin jo leimata juoppohulluksi?
ettekö te vitun idiootit voi ymmärtää, että ihmisillä on ollut lähes AINA joku tapa päihdyttää itsensä?! minusta se KUULUU ihmisluontoon. en minäkään hyväksy narkkareita, mutta ette te vaan yksinkertasesti voi leimata kaikkia narkkareiksi jotka joskus haluaa irtautua tästä oravanpyörästä! teidän periaatteillahan intiaanitkin ovat narkkareita etc.
vitun oravanpyörässä sinun pääsi idiootti pyörii kun et erota laitonta laittomasta. Sinun aatoksillasi onneksi meidät väärä- ja vähä-älyiset pelastetaan. On hyvä että on kaltaisiasi hengen jättejä. Sama suomeksi, pistä kamaa kitaas ja mene pehkuihin, olet väsynyt päivän askareista. Huomenna on taas hyvä päivä kiskoa kamaa, viihdekäytön merkeissä.
Fiksummat pitäis nää jutut kytiltä piilossa.
kyllä imiset on tyhmiä ..sitten ulistaan kun joudutaan poseen!
Huumeet on hyvä, alkoholiin verrattuna.
Ganja vapaaksi.
Poliisit linnaan. Taas joku poliisi raiskasi alaikäisen.
siitä että Pasilan putkat ovat täynnä isomman huumetutkimuksen takia kiinniotettuja polliiseja.
pasilat huumepollarit sisäisen tutkinan alla. ovat nääs diilanneet ja istaneet kiloittain heroiinia.
Ganja vapaaksi.
Asterdam
Monet kansanedustajat on vetäneet huumetta ja esim. hesan kaupungin johtaja on ex-narkki.
Huume on osa suomalaista työelämää ja arkea.
huume, hyvä huume elää ja voi hyvin.
Huume.
[url=http://www.fallensword.com/?ref=2084303][img]http://66.7.192.165/banners/full_banner2.jpg[/img][/url]
[url=http://www.fallensword.com/?ref=2084303][img]http://66.7.192.165/banners/full_banner2.jpg[/img][/url]
Piti vain laittaa tuo johonkin
Kokaiinia koka-kolaan.
Sika poliitikoilla ja heidän huueportoillaan on kyllä rahaa ja aikaa kiskoa huumeita.Demari Ahteen poikakin sniffasi ja kuvasi vielä tekonsa..Mikäs kun iskä antaa kansalta pöllittyä rahaa rakkaan poikansa harrastukseen..Suski t lappilainen hesan pään sekoittama ikipissis..säälittää koko poromuija,,oikeesti..
....kärähtämisestä olisi pitänyt antaa tuntuvat rapsut. Huumeissa liikkuu isot rahat, ei reilut 200 euron sakot tuommoisille ole mistään kotoisin. Sakot ylipäätään. Joksikin aikaa kalterien taakse, niin pysähtyis miettimään. Suomen laki on lepsu. Kohta tänne pesii kaikki idän rikolliset.
Ganja lailliseks nii ei siitäkää tuomiota tarvis jaella.
KYLLÄKYLLÄ!
missä olet tai ei siihen vuosiakaan mee,uhoot nyt muttet kauan.
siis mitä helvettiä? mihin ei mee vuosiakaan? mitä se uhos muutenkaan?
minun pittää kattoo itteeni muutaman vuoden päästä? Kaho kannabishan on nykyään lääke jota lääkäri-setä voi tarvittaessa määrätä sinulle jos kärsit esim hermosäryistä. kunnon hölmöläinen ku ei viitti ottaa asioista selvää.
tarvetta kyllä olisi. hermoihin, kipuihin ja unettomuuteen. auttaa kyllä mutta saatavuus on huonoa ja laittomuuden vuoksi voi menettää työnsä
ja saada narkin leiman.
olen kyllä miettinyt että puhuisin lääkärille
asiasta mutta en oikein luota lääkäreihin enkä niiden vaitiolo velvollisuuteen.
lääke kannabis on suomessa vielä niin uusi asia
että suurin osa lääkäreistä ei sitä suostu määräämään.
joo se muija ihan varmasti kertoki niille mukuloille pelkästään HUUMEISTA.
vaikka vähän douppaiski, ni se tekee teidän junttisuomalaisten mielestä heti narkkarin raiskarin pedofiilin ja ties minkä muun. teijät on niin hyivn aivopesty että huh huh
konsultoi lapsille huumeenkäyttöä hyvänä vapaa-ajan harrastuksena.. sen käsityksen saa tuosta kirjoitelmasi sävystä.. Suomessa on aivan liikaa opettajia, jotka pilaavat lasten mielenkiinnon koulussa opiskelemiseen.. ei heitä ole kukaan aikonutkaan syyllistää. Omien lasteni käsityönopettaja krapulapäissään sai lapset inhoamaan käsitöitä loppuelämäkseen.. tuntuu ehkä pieneltä tässä. Ehkä voisi kysyä noilta lapsilta ja nuorilta, onko tämä missi mahdollisesti kaupannut huumeita tai tietoa niiden käytöstä.. ja onko hänen huumeidenkäyttönsä vaikuttanut jotenkin vapaa-ajan ohjaukseen. Sen jälkeen voi kirjoitella lähempänä totuutta olevia lausuntoja.. olen muuten nähnyt seurakuntamme kirkkoherran ravintolassa ja kappalainen tankkasi autoaan kännykkä korvalla ja jatkoi puhumista puhelimeen ajaessaan autoaan pois huoltsikalta. En tiedä, miten suhtautua enää vakavasti heidän uskoonsa ja vastuuseensa lähimmäisistään..
Ja kun tässä paskaa kaivellaan, niin kirjoittamaasi "tyttöysävä" sanaan tulee t-kirjain johonkun väliin.. ja politikoiden -sanasta puuttuu i-kirjain. .. ja nuoret lukevat tällaista tekstiä.. ja oppivat varmasti sinulta paljon.
Narkomaani on ihminen jolla on addiktio huumausaineisiin aivan kuten alkoholistilla on additktio viinaan.
Jos joku ihminen käyttää ruohoa tai muita "mietoja" aineita täysin satunaisesti ja joskus käytön välillä voi olla kuukausia tai vuosia, ei tämä ihminen ole narkomaani.
Samoin kuten saunakaljan lauantaisin juova ihminen ei ole alkoholisti.
Siinä vaiheessa kun ihmisellä karkaa mopo käistä ja kokkelia tai ganjaa on PAKKO saada joka päivä keinolla millä hyvänsä, voidaan puhua narkomaanista. Yleensä narkkareille kelpaa mikä tahansa aine jolla saa kuulan sekaisin.
Tosin en ymmärrä miten Tervaniemi pääsi työskentelemään lasten parissa vaikka oli aikaisempi tuomio huumausaine rikoksesta?!
Yleensä lasten parissa työskenteleviltä tarkistetaan rikosrekisteri juuri huumausaine ja seksuaali rikosten varalta.
Mutta suomihan on amerikkaa palvovien punaniskajunttie maa jossa rikos kannattaa kun siitä ei pahemmin rangaista niin kaukan kun kyseessä ei ole henkirikos.
Eikös ne fiksut sielä valioneuvolassa vai missä se oli juuri keksineet että sakkoja ei enää muuteta vankeudeksi. Eli nyt kaikki pikkurötörstelijät rötöstelemään, ei enää pelkoa mistään! Jos saat sakkoa, ei hätää, menee ulosottoon jonon jatkeeksi!
Sitä saa mitä tilaa.
Huumet nosti vaan ton missin arvoa mun silmissä, panisin.
Gannabis vapaaksi, suomessa on enemmän pilvenpolttajia kuin Kepulaisia.
Rikollinen paska, linnaan vain. Narkomaaneille ei tarvitse antaa sääliä, luoti ohimoon olisi paras lääke.
Kyllä, kaikki nistit vaa saunan taa.. oikeest, ei niist mitää iloo oo, henki pois. Jos kerran on kokeillu pilveä tai mitä tahansa muuta ainetta niin sähkötuoliin!!!
Sama asia jos kerran on ajannut ylinopeutta, niin voidaan samanlaisesti varmistaa ettei vahingossakaa toistu että henki pois vaan. Ja voi perkelee oikeesti niitä, jotka kävelee punasia päin, siis voi saatana mitä idiootteja, hirteen pitäs pistää.
Mihin tämä yhteiskunta menee? Pitäis pistää alkoholi ja tupakka laittomaksi myös, NEHÄN OVAT HUUMEITA!!!
Mitä järkeä vankiloilla on?? Turhaa siellä rikollisia pitää, hautausmaa on niiden paikka. Vai mitä ihmiset?
Olet sitten näpistänyt kaupasta, pistänyt piikkiä hihaas, ajannut ylinopeutta, tai varastanut naapurilta omenan; RIKOLLINEN OLET!! Lainsuojaton yhteikunnan pohjasakkaa. Et sinä edes kuulu yhteiskuntaan enää, et ole enää ihminen, OLET RIKOLLINEN. RRRRIIIIKKKOOOOLLLLLIIINNNNEEEEEEEEEEEEEENNNN!!!
Kurkku auki vaan saatanan kusipää. Ihminen EI saa erehtyä, älä tee väärin, tee oikein... ;D
Joo linnaan vaan tollaset bilehileet samalla kaikki taiteilijat ja ohjaajat ym hörhöt kokaiini tuhoaa aivot nopsaan,
mutta ei niin nopee ku alkoholi se pitäs ekaks kieltää!!!!
sieniä vaa mettästä niinku esi-isämmekin nautti maassa maan tavalla eiks jeh.
alkoholi aiheuttaa liikaa perheväkivaltaa ja naisten pahoinpitelyjä kuinka kauan tätä katsotaan suopeasti????
tai sitten kaikki nautintoaineet laillisiksi kun kerran alkoholi,kahvi,tee ja tupakkakin ovat.
kokkelikokoomus, miksi ei kaikki kansalaiset ole linnassa ku suomessa ei saa lain mukaan heikentää työkuntoaan ja silti ollaan maanantait voivottelukunnossa työmaalla.
Hesassa poliisitkin vetää kokkelia saunailloissaan.
mist sää sit oot?
vetääki,ku aina takavarikoista hävii kilo kaks,mut ne onki varattu HUPON virkistyskäyttöön. HUPO on muutenkin ku mätä omena poliisissa,ne kun luulee olevansa lain yläpuolella mut toisin taitaa käydä ku saadaan tutkimukset valmiix. Johan HUPO pelotteli yhen syyttäjä-tädin joka tutki HUPON mätiä toimia ja alko olee ilmeisesti liian lähellä totuutta. HUPON uskottavuus on jo menny,viel ku saadaan isot kalat kiinni ni naks ja lusimaan koko hiton HUPO ja sen mädät omenat.
http://www.sky.org/julkaisut/hupu/
aloitttelijan opas elämään.
mut en oo enää alottelija,johan tota pyhää yrttii on tullu maisteltuu jo yli 20 vuotta ja vihdoin myös siitä on tehty lääke nimeltä Bedrocan. Jolle jopa Sos ja terv Ministeriö on antanut siunauksensa.
ja haenki poikkeuslupaa lääkekannabiksen käyttöön,ku on noit ikäviä hermosärkyjä mut pyhä yrtti kyllä auttaa.
pieni oli sakko, pieni palkka, millä vitulla se jatkunut huumeiden käyttö on rahoitettu, hmm.
http://www.city.fi/artikkeli/Turhimot/1112/
Huumeiden kapeakatseiset vastustajat
ovat joko vanhempaa porukkaa, tai
sitten kieroonkasvaneita uudisnuoria...
niin ja siis toivottavasti kieroonkasvaneita
lähinnä huumeopipakandan suhteen .. sillä
mailmassa rupee olemaan vähän turhanpaljon
käsiteltävää nykyisten tietolähteiden ansiosta.
Ihmisen pitäisi saada tehdä henkilökohtainen
päätös siitä, mitä suuhunsa laittaa..jokainen
kuitenkin tietää ettei vaaratonta päihdeittä
ole olemassagaan.. no , vielä teitä vanhanajan
kansalaisia ja muita kummajaisia on ehkä vielä
noin 65% .. mutta tilanteet mutta ajat muuttuvat
vaikka ihmiset eivät tajuisikaan muuttua..ja
ainakin kohta saa poltella ganjaa vapaasti mikä
nyt on ainakin kiistatta monelle paljon parempi vaihtoehto .. mutta minkäs teet kun pallollamme
asuu niin paljon huumepropakandan saastuttamaa
väkeä .. ihminen kun on "robotti" , ja kun
siihen on tarpeeksi kauan kerrottu että huume
tappaa, juo viinaa.. niin onhan yhtälö aika köyhä. Pahimmillaan viinalla pilataan koko elämä,
ja siinä sivussa katkeruutaan pahastellaan "narkkareille" .. että kohtuus kaikessa, lähtee
se henki hampurilaisillakin .. =)
mimmi! Eikä taida oppia tämänkertaisestakaan yhtikäs mitään..!? Säälittävää!
Narkki! Kaupan päälle oksettava tyrkky huora!!!!
Ikää tulee lisää mutta ei järkeä ;))