Näyttää että ministerin ammattitaito on taas pettänyt eläkerahojen valvonnassa.Näyttää vain että Hyssälä käyttää Kepun asiantuntijoita,jälki on sen mukaista. Rahat on sijoitettu korkean riskin Hedge-rahastoihin, jopa minun ammattitaidolla olisin tiennyt, että viime syksynä olisi pitänyt sijoitukset purkaa. Minun omat, matalan riskin rahastot purettiin kokonaan 11kk:tta sitten, säästö ovat, näin pienissäkin sijoituksissa, yli 10 000€.
Hyssälä ja eläkerahat
Huolestuttava
275
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
onnistu kuin suklaan syönti. Ei onnistu, ei niin mikään.
kuka oli se ministeri, joka aivan hiljattain suositteli ja muistaakseni antoi eläkevakuutusyhtiöille luvan sijoittaa eläkevaroja noihin riskirahastoihin?
Ettei se vaan olisi ollut Katainen tai Vanhanen.
Joka tapauksessa tuo ministeri tulisi saattaa täyteen henkilökohtaiseen vastuuseen jo nyt menetetyistä ja tulevaisuudessa häviävistä eläkemiljardeista.
Jo tähän mennessä ovat suomalaiset eläkevakuutusyhtiöt polttaneet noissa riskirahastoissa liki neljä (4) miljardia euroa eläkerahoja. Siis neljätuhattamiljoonaa euroa.
Se on iso raha se, ei ihme, että herrojen housut alkavat tutista ja poliitikkonaisten haarojen väli kostua.
Olisiko talousrikoksia tutkivien poliisien aihetta alkaa selvittelemään kyseisiä rikoksia, sillä täysin rikolliseltahan tuo touhu tuntuu, kun jotkut tahot ottavat ja tuhoavat pelihimossaan kansalaisten vanhuuden päivien turvaa.
Nämä kansalaiset ovat itse ansaitsemistaan palkoista joutuneet luovuttamaan nuo rahat näiden "peluriyhtiöiden" haltuun ja he ovat tehneet sen siinä uskossa, että varat ovat noiden yhtiöiden hallussa hyvässä suojassa ja huolella hoidettuna odottamassa niitä aikoja, jolloin kansalaiset tulevat siihen ikään, että alkavat tarvita noita säästöön laittamiaan varoja.
Eläköön vaan rikollisten poliitikkojen ja muiden herrojen alas ajama Suomi!