Taitaa olla tekemisen puutetta...
Lapuan VPK
Sytyttää
172576
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Ei Lapualla oo sellaasta mun käsittääkseni...
tais olla yksittäisen huonosti voivan ihmisen hätähuuto...
mietityttää, onko valmis vapauteen varsinkaan jos ei itse tiedä teolleen syytä.
Onko tästä eteenpäin syyntakeeton ?
Jos on perheellinen niin voi surku perhettä ja kärjistyykö tilanne kotona.
Onko perhe ny vartija ?
Aattelen , että ilman apuja ei olisi saanut pois potkia vaan ohjattava hoitoon.
on se jonka vaikutuksen alaisena useimmiten tehdään pahimmat jutut.. murhat, pahoinpitelyt, perheväkivalta, raiskaukset.. ym..ym.. usein ajellaan autolla viinapäissä.. tietyt ihmiset on selvinpäin tosi asiallisia ja järkeviä, eikä ikinä vois tehdä sellaista mitä juovuspäissään.. viina vie järjen.
Mun isä oli sellainen.. kiltti ja hyvä mies selvinpäin.. mutta viinapäissään täys kollo ja aika paha. Silti mä rakastin sitä.. ja muistelen vieläkin välillä tippa silmässä.
Surko tulee tätä kaveria, joka nyt kärsii sisimmässään teoistaan.. semmoses kunnos kavereiden ei sais päästää toisiaan menemään yksin mihinkään. Jos ryypätään yhdessä.. pidetään toisistaan huoli kans...
on ihminen joka kerrakin sanoo muutaman vuodenaikaiset sanat muutamilla sanoilla. Joo,kyllä. Oon täysin sunkans samaa mieltä ja toivon vain voimia perheelle ja tekijälle.
Olen samaa mieltä että useimmat ihmiset tekevät todella typeriä tekoja viinaspäissään. Mielestäni tätä miestä on jo tarpeeksi rankaastu sillä, että meni työpaikka ja maine kaikkien silmissä. perhekin varmasti kärsii. Lapua on juuri tälläinen, täälä ihmiset haluaa laittaa lisää suolaa haavoihin, mitä huonommin toisella menee niin sitä enempi. lapua on ahdasmielinen paikka en ihmettele vaikka välillä talot palaakin jonkun toimesta.
"Mielestäni tätä miestä on jo tarpeeksi rankaastu sillä, että meni työpaikka ja maine kaikkien silmissä."
Rikoslaki on siis tarpeeton keksintö, kun häpeä riittää rangaistukseksi?
varmaankaan ole kyse rikoslaista vaan ihmisten 'kivien' heittelystä ja asialla 'herkuttelusta'.
tarjoiltiin, vai miten tämän luet?
"Mielestäni tätä miestä on jo tarpeeksi rankaastu sillä, että meni työpaikka ja maine kaikkien silmissä."
Tuhopoltto kuuluu rikoslain piiriin, ei toverituomioistuimen sen paremmin kuin toverivapauttamisenkaan piiriin.
ei pelkästään lapualla toimita näin. ihmisillä on kaikkialla järkyttävän tapahtuman jälkeen puhumisen ja keskustelun tarve. Tuhopoltto oli meille monille todella järkyttävä tapahtuma, koska siinä ihminen tahallaan aiheutti tuhoa ja vaaraa kanssaimisilleen. Tuollainen toiminta on kauhistuttavaa, pelottavaa, kamalaa ja järkyttävää ja aiheuttaa turvatonta oloa. Hyvä, että ihmisillä on mahdollisuus keskustella vaikkapa näin netissä, jos siihen muuta mahdollisuutta ei ole. Ei pelkkä häpeä ja katumus riitä rangaistukseksi. Osaako edes hävetä tai katua? Ja onko mitenkään varmaa ettei teko toistu? Onneksi meillä on rikoslaki ja oikeudenmukainen tuomioistuin.
keskustella niistä syistä, "miksi ihminen tahallaan aiheutti tuhoa ja vaaraa kanssaimisilleen". Esim. mitä tahallista tuhoa muut ovat tehneet ko. henkilölle ennen näitä surkeita tapahtumia.
Sieltä voisi löytyä enemmänkin ihmisiä, joilla olisi syytä "hävetä ja katua."
asia, vaan asianomaisen itsensä siihen on ryhdyttävä. Apua varmaan on tarjolla.
Lapualla. Ei muuta voi sanoa, kun tätä lukee.
Hävetkää!
lapualaiset savut, joissa samoja asioita pähkäillään? Ne kai saavat synninpäästön, kun et niistä tiedä.
ja vellit sekaisin. Oli suuri vaara, että teon seuraukset olisivat olleet katastrofaaliset. Ihmishenkiäkin olisi saattanut mennä. Verenhimoisia emme ole me.
ole, ne vaan nauttii kun joku vähän töpeksii. Olisko se sana masokisti vai pervo, en tiedä.
oikiaan. Ihan tavallisia ihmisiä, jotka ei esitä parempaa kuin ovat.