Parhaat selitykset tarjoaa
MT, heh heh
13229
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
maatalouteen ympäristötukea EU-aikana.
Valtiontalouden tarkastusvirasto on nyt todennut, että tuki ei ole yhtään vaikuttanut ympäristöön. Mutta on ollut mukava lisä maatalouden muille tukimuodoille. Ja ihan kiva pr-mielessä tuollainen "ympäristötuki".
Kuinka kauan kepu saa huijata veronmaksajia ja koko suomalaista yhteiskuntaa rahoittamaan maataloutta myös kysenalaisin keinoin.
Ympäristöministerinä istuu kepulainen Lehtomäki ja kansliapäällikkönä kepulainen Pokka. Eli veronmaksajalla ja ympäristön tilasta huolestuneella ei ole mitään toivoa. Maksajan rooli säilyy.
..ovat istuneet hyvin vähän aikaa varsinkin Pokka viroissaan,joten haukut vääriä henkilöitä.
Ei tälläiset asiat tule hetkessä vaan erittäin pitkällä aikavälillä ja siellä on ollut päättäjiä joka puolueesta se on varmaa,joten otahan oikea kanta asiaan.
Nyt on kuitenkin kepu pääministeripuolueena ja ongelma, vaikka sitä on salailtukin, tiedetään.
Milloin alkaa kepulainen maatalousministeri tai ympäristöministeri kitapurjeet levällään huutaa, että ympäristötuet ei saa olla tulojen jatko, jota ne nykyisin ovat?
http://www.tekniikkatalous.fi/energia/article34446.ece
.itämeren rannikkomaille,että siivotkaa jätteenne sillä sieltä ne paskat tulee mukaanlukien Helsinki.
Miksi Keskisuomessa ja Lapissa on puhtaat vedet se ei selity valumalla ??
Nyt osui!
Kesämökkikuntani on Keski-Suomessa.
Ja rinnemäinen viljely on rehevöittänyt läheisen joen ja lahen läpipääsemättämään kuntoon.
Ja koko ajan ovat veronmaksajat maksaneet tällekin maajussille "ympäristötukea" ja palkkiona on ympäristön saastuttaminen.
Kepulaiset alkaa aina puhua Pietarista. Merialueella saaristomeri saastuu ihan kotimaisesta maataloudesta. Ja sama koskee tietenkin sisävesistöjä.
..ja paskineet sen joen likaiseksi.
Sanoppa mihin menee suurten kaupunkien jätteet ???
menevät jätevesien puhdistamoon. Ja sieltä tuleva vesi on sen verran puhdasta, että se voidaan laskea Päijänteeseen - ja se on pääkaupunkiseudun raakavesilähde. Ihmettelepä sitä.
Sulla ei ole mitään tietoa asiasta. Ainoastaan tukiaistalouteen tuudittautuneen kepulaisen ennakkoluulot.
kaupunkien jätevedet johdetaan putkea myöten jätevesien puhdistamoon. Eli suuri taajama ei ole ympäristöongelma - vaan aivan päinvastoin.
Teollisuus ja kapunkiasuminen eivät ole ympäristörasite. Maatalous sensijaan on. Eilen viimeksi asian on todennut Valtiontalouden tarkastusvirasto. Eipä ollut siitä juttua Maaseudun Tulevaisuudessa.
..olen kyllä aivan aito kaupunkilainen ja tiedän miten jätteet hoidetaan.
Meinaatko,että kaikki kaupunkilaisten jätteet menee uusiokäyttöön sinä taidat olla aika fakiiri.
luulet, että tuo jätevesipuhdistamoista tuleva "puhdas ja ympäristöystävällinen multa" ja muu "jäämä" pannaan...ettei vaan kaupunkien viherrakentamiseen ja yksityistenkin nurmikoille....eihän se nyt sieltä esim. sateiden mukana valu m.m. viemäreihin...eipä tietenkään, ollaanhan kaupungissa..eikähän kaupunki tietenkään saastuta edes järviä, merestä nyt puhumattakaan....
mitenkäs muuten jullit selitätte sen, että Pohjanlahti on huomattavasti puhtaampi, kuin Suomenlahti, vaikka Pohjanlahteen laskee ainakin toistakymmentä isompaa tai pienempää jokea ja Suomenlahteen jotain kolme tai neljä....
Ja noista Pohjanlahteen laskevista joista jokaisessa elää kala, osassa myös lohi....miten lienee Suomenlahden jokien laita??
**menevät jätevesien puhdistamoon. Ja sieltä tuleva vesi on sen verran puhdasta, että se voidaan laskea Päijänteeseen - ja se on pääkaupunkiseudun raakavesilähde. Ihmettelepä sitä
http://www.ksml.fi/uutiset/keski-suomi/ohijuoksutus-ohi-jämsänjoessa(114374).ece
http://www.jamsa.fi/ajankohtaista/uutiset_ja_tiedotteet/2008/elokuun_rankkasateiden_johdosta_yhteispuhdistamolla_on_jouduttu_tekemaan_ohituksia.html
Maaseuidun tulevaisuus keskittyy peittelemään sitä tosiasiaa, että kaupan kartellit hinnoittelevat kaikki kasvaneet kustannukset kuluttajahintoihin ja perivät hinnoissa myös tarpeettomien ideaparkkien rakentamiskustannukset, koska kaupan alalla ei ole mitään hintakilpailua.
Maaseudun tulevaisuus ei tietenkään voi kirjoittaa totuutta kaupan teklemistä hinnankorotuksista, koska se saa mainosmiljoonansa pääasiassa SOK:lta.