Terve,
Miten pääsee mukaan avustustyöhön ulkomaille? Olen 29-vuotias tyhjäntoimittaja-insinööri ja tuntuu, että voisi tehdä elämällään muutakin kuin järjettömiä työmuurahaismaisia töitä ilman muuta tarkoitusta kuin varmistaa riisto-kapitalistien härski elämäntyyli. Vai onko kohtalo sittenkin turtua ja olla rahaa tuottava zombi...
töihin ulkomaille
5
1764
Vastaukset
- zombi-insinööri
Näemmä meitä on useampikin :) Olen vastaava 33v tyhjäntöimittaja-insinööri ja FM. Oletko keksinyt keinoa päästä ulkomaille töihin jonkin avustusjärjestön kautta?
- se sama
Kirjoitin aikoinaan pari hakemusta suomalaisille firmoille, jotka olivat kiinnostavalla alalla, sain molemmilta myönteisen vastauksen ja valitsin kiinnostavamman.
Ei se sen vaikeampa ole vai pitääkö vielä lähettää lehtiä paikkailmoituksineen?
Kyllä on avutonta porukka, ei ihme, ettei töitä saa.
- hjsjsdj
että miten pääsee ulkomaille töihin? Ostitko ne inssin paperit?
Keskieuroopassa on kymmensiä tuhansa inssipaikkoja auki, mutat pitää tietysti olla sopiva spesiaali-inssi. Otakaa itse selvä, mutta älkä jankutakaa täällä.
Ensimäinen elinehto työmarkkinoilla on kielitaito ja toinen on ulkomaan kokemus, muttei avustustyöntekijänä, siitä kierteistä et pääsee ennen,koska euroopalaiset työnantajat eivät tippakaan arvosta sitä,että olet jossain puskassa olet hyvää tekemässä ollut. Rakenna itsellesi sopivan uran ja hae siihen sopivia työkokemuksia ULKOMAILTA päästäkseen kotimaassa kasvaavaan alaan, vaikkapa bionikin tienoilla tai ympäristöteknoloogian.
Lisäneuvoja saa tarvittaessa.- helpperi
1ulkomaalainen kirjoitti:
Keskieuroopassa on kymmensiä tuhansa inssipaikkoja auki, mutat pitää tietysti olla sopiva spesiaali-inssi. Otakaa itse selvä, mutta älkä jankutakaa täällä.
Ensimäinen elinehto työmarkkinoilla on kielitaito ja toinen on ulkomaan kokemus, muttei avustustyöntekijänä, siitä kierteistä et pääsee ennen,koska euroopalaiset työnantajat eivät tippakaan arvosta sitä,että olet jossain puskassa olet hyvää tekemässä ollut. Rakenna itsellesi sopivan uran ja hae siihen sopivia työkokemuksia ULKOMAILTA päästäkseen kotimaassa kasvaavaan alaan, vaikkapa bionikin tienoilla tai ympäristöteknoloogian.
Lisäneuvoja saa tarvittaessa.minä olen myös miettinyt tätä samaista asiaa jo useamman vuoden. Mua ei kiinnosta rahan tekeminen eikä kokemuksen kartuttaminen vaan haluaisin nimenomaan päästä AVUSTUSTYÖHÖN ulkomaille, vaikka kriisialueille. Itse olen IT ja elektroniikka inssi eikä nämä hommat kiinnosta pätkääkään.
Palkalla ei niin väliä, kunhan ei tarvitse itse mennä nälänhätää näkemään.
Onko kenelläkään kertoa kokemuksia mmiten itse päätyi tällaiseen avustustyöhön esim unicef/spr tai jonku muun kautta?
Siis paras hyötyhän musta olis jos IT/elektroniikka hommia pystyisi jotenkin hyödyntämään esim. teknisen tuen muodossa, koska ei nuo kirurgiset hommat oikein yläasteen biologian avulla luonnistu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 924047
Miksi juuri vasemmiston puolelta tulee niin paljon luusereita, kelapummeja jne.
Tämä asia ihmetyttää suuresti.613349Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia
Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on1603042Putin lähti takki auki sotaan....
Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,662995SDP ylivoimainen ykkönen
En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.772486Suomalainen lähti ilman takkia sotaan
Malli oli "kajander", johon kuului pelkästään kokardi, ja sotilaan itse metsästä katkoma puukeppi ryssien huitomiseen.52306Polttomoottoriauto on köyhän merkki
Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.1822007Patteriauton ovia ei saatu auki - kuljettaja koki hirvittävän kuoleman!
”Oviongelma johti kuskin kuolemaan kolarissa – tämä ratkaisu saatetaan kieltää kokonaan Sivulliset pyrkivät tempomaan a282004Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään
"Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s641969- 941378