muistaako kukaan

pelokas2

80-luvulta tai vähän ennemmminkin sellasta animaatioelokuvaa kun "Lumikuningatar"?Se tais olla Venäläinen animaatio ja omasta mielestäni ihan MAHTAVA!

5

1243

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • NoJopas

      http://www.youtube.com/watch?v=exNI9fN3wUU

      http://en.wikipedia.org/wiki/The_Snow_Queen_(1957_film)

      Tuo on Soyuzmultfilm -studion tuotos ja siellä on tosiaan osattu tehdä animaatioita. Juuri Lumikuningattaren tyylisistä olen todella tykännyt. Elokuvan muistan nähneeni tv:stä (esitetty viimeksi kai -97?) mutta tarkkoja muistikuvia ei ole.

      Kannattaa hankkia Satujen taika-arkku dvd:eitä, eivät ole edes kovin kalliita. (esim. http://www.dvdnet.fi/catalog/index.php?cPath=32). Niille on koottu Soyuzmultfilm -studion lyhytelokuvia, pitkiä ei mun tietääkseni, eli Lumikuningatartakaan ei niiltä löydy... Harmi.

    • jy-ri

      ja pelkäsin aivan julmetusti lapsena kun katsoin :D. Olisinkohan ollu 7-8 vuotias. Toista kertaa miuta ei saatu sitä katsomaan. Jotenkin niin kylmä elokuva.

      Vilkaisin tuolta youtubesta pätkää siitä, animaation taso näyttää olevan kyllä erittäin hyvää. Olisi nyt 20 vuoden jälkeen ihan mielenkiintoista nähdä se uudelleen.

      • bris-e

        joo muistan kans pelänneeni hirveesti kun katoin sitä muksuna -mutta muistan myös että se oli erittäin hyvin toteutettu animaatio.


    • on tää...

      ...filminä! Ihan huippu on!

    • pelokas2

      Mistä oot saanu tän filmin?Haluaisin myös sen.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eroa Orpo! Orpo eroa!

      Suomen kansa vaatii viimein ottamaan meidät huomioon, eikä vain ulkomaalaisia pääomasijoittajia. Koska täällä Suomessa
      Maailman menoa
      55
      2547
    2. Odottavan aika on pitkä, Lindtmanin hallitusta tule jo!

      Eilisen perusteella nykyinen hallitus epäonnistui kaikissa vaalilupauksissaan, joten olemme ansainneet uudet eduskuntava
      Maailman menoa
      63
      1682
    3. SDP esti Suomen luisumisen kohti 1984 Orwell -yhteiskuntaa

      Äärioikeistohallitus olisi halunnut Stasin tapaan mikrofonit jokaisen kansalaisen kotiin, mutta SDP esti tuon siirtymän
      Maailman menoa
      7
      1650
    4. Naiset ei halua kilttejä miehiä

      Näin se vaan on..jos olet ilman tatskoja, et rähjää, sinulla ei ole rikosrekisteriä, olet liian kiltti, et sano pahasti,
      Ikävä
      263
      1525
    5. Wille Rydman (ps) osoitti olevansa kommunisti

      Hän toistaa Neuvostoliiton virhettä. Haluaa pitää palveula yllä maksoi mitä maksoi, vaikkei ole maksavia asiakkaita. --
      Maailman menoa
      8
      1518
    6. Seiska: Helmi Loukasmäki paljastaa - Näin Danny ja Helmi tapasivat

      Helmi Loukasmäki, 25, ja Ilkka Danny Lipsanen, 83, ovat seurattuja julkkiksia. Mutta tiesitkö, miten he tapasivat? Lue
      Viihde ja kulttuuri
      25
      1208
    7. Ainoastaan 10 aloitusta ekasivulla yhdeltä henkilöltä

      Kovasti on vaivaa, ei oo muuta tekemistä tällä henkilöllä päivisin ja öisin... Taas märehtimistä ja samaa jankutusta.
      Joensuu
      24
      1051
    8. Kiinteistökauppoja

      Onko totta ettö haapaveden kaupunki on ostanut vanhan kesoilin kiinteistön? Kuulemma siihen muuttaa autokorjaamo vanhan
      Haapavesi
      41
      1012
    9. RAAMATULLINEN KASTE ON SAPATTI-LAUANTAI, EI SUNNUNTAI

      Aihe, josta ehkä on eniten kiistaa kristillisten seurakuntien piirissä, on kysymys oikeasta raamatullisesta pyhäpäivästä
      Kaste
      404
      1002
    10. Menettämisestä

      Ajatteletko, että olet menettänyt mahdollisuutesi häneen? Osaatko sanoa miksi niin tapahtui?
      Ikävä
      78
      964
    Aihe