Georgian sotilaallisen selkkauksen tapausten kulku on viikkojen mukana alkanut hahmottua olennaisessa määrin toisenlaiseksi kuin mitä vaikutelmaa ensi alkuun median välityksellä tarjoiltiin. Yhä ilmeisemmäksi käy se käsitys, että Georgia itse aloitti selkkauksen käytännössä. Jos siellä oli taustalla Venäjän taholla tietoista ansan virittelyä, niin sitä suuremmalla syyllä Georgian olisi pitänyt olla varovainen.
Erityistä huomiota kiinnittää täällä Suomessa heti Georgian konfliktin alkamisen myötä käyntiin täysille kierrokselle pyörähtänyt Nato-kampanja, vaatimus Suomen liittymisestä Naton jäseneksi. Mieleen tulee, että tulevasta Georgian "sodasta" oli kenties etukäteistietoa ainakin niissä suomalaispiireissä, jotka ajavat Suomen Nato-jäsenyyttä.
Kun nyt vaikuttaa siltä, että Georgian tapahtumat eivät sovellukaan Suomen Nato-jäsenyyden perusteluiksi, niin lienee kohtuullista vaatia, että meidän terhakka ja ketterä ulkoministerimme pitää suomalaisille suurlähettiläille uuden puheen. Siinä puheessa hänen pitää korostaa, että Georgian tilanteella ei ole mitään vaikutusta Suomen ulkopoliittisen linjan muuttamiseen nykyisestään ja että 08.08.08 ajankohta vain vankentaa Suomen ulkopoliittisen puolueettomuuslinjan kelvollisuutta, viisautta.
Georgia taisi itse aloittaa...
2
896
Vastaukset
- casa-nova
georgian sodan ensimmäisen viikon tapahtumien kulku pähkinänkuoressa:
http://www.wiseupjournal.com/?p=457 - mark.of.caine
Ottaen huomioon, että Venäjän joukot olivat "yllättävän" hyvässä valmiudessa, en olisi niinkään varma, että Georgia oli varsinaisesti sodan aloittaja... ensinnäkin, Etelä-Ossetia on ainakin de jure Georgian osa, ja vaikka he kuinka kuuluttavat haluaan itsenäistyä, en usko, että Venäjällä on Etelä-Ossetian itsenöisyys tähtäimessään, vaan ko. alueen sulauttaminen Suur-Venäjään...
Olen rehellisesti sitä mieltä, että Venäjä haikailee uutta tsaariaikaa.. ehkäpä Putin haluaisikin olla Tsaari Vladimir IV?
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski
Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi675927Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan
Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan3495749Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia
ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä934731Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.
Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y122235Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!
Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva182048Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin
🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu521952Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?
Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont431870Martina vuokraa yksiötä
Nyt on tarkka'ampujan yksiö vuokrattavana 800 e. Toivottavasti löytyy hyvä asukas.2511211Jokaisella tytöllä on supervoimansa
Millaisia ajatuksia artikkeli herättää? Mainos: Dove | ”Itsetuntoni oli ihan romuttunut” – Peppina Rosén haastaa tavan2031114Voi kauhiaa: keikkapaikat keikahtavat juopottelun puutteessa!
Vai ei tule rahaa artistille viinanmyynnin vähennyttyä. Missähän muualla kannattavuus korreloi myrkyn imemismäärän ka641061
