Epäilemättä demari on sosialisti. Hän kannattaa tuotantovälineiden siirtoa valtion omistukseen. Neuvostoliitossa se ei oikein toiminut, mutta jotkut ovat silti vielä demareita.
Tosin demarit ovat itsekin kokeneet sosialisminsa ongelmaksi ja vähentäneet sen painotusta puolueohjelmassaan. Mutta jos demari ei ole sosialisti, niin mikä se sitten on? Punainen porvari?
Tosiasia lienee, että demarit ovat aatteensa hukanneita sosialisteja, jotka kuitenkin toivovat vanhan puoluekoneiston tuottavan heille etuja. Tavoiteltuja etuja ovat mm. sisäministeriön kansliapäällikön virka, Suomen Pankin pääjohtajuus ja muut Suomen Pankin hallitustehtävät.
Tosin demarit ovat itsekin kokeneet sosialisminsa ongelmaksi ja vähentäneet sen painotusta puolueohjelmassaan. Mutta jos demari ei ole sosialisti, niin mikä se sitten on? Punainen porvari?
Tosiasia lienee, että demarit ovat aatteensa hukanneita sosialisteja, jotka kuitenkin toivovat vanhan puoluekoneiston tuottavan heille etuja. Tavoiteltuja etuja ovat mm. sisäministeriön kansliapäällikön virka, Suomen Pankin pääjohtajuus ja muut Suomen Pankin hallitustehtävät.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Joopa joo. Kyllä muaki vähä koski (ainakin päähän), ku luin tota sun juttua. Niin ku tos aiemminkin mainittin niin sisällissota on käyty 90 vuotta sitten, joten eiköhän unohdeta aatteet ja etenkin periaatteet ja aleta tekeen näitä hommia tän päivän arvoja ja kysyntää vastaaviks. Ikinä ei tuu mitään valmista, jos vanhat jäärät vie esi-isiensä arvoja mukanaan sukupolvesta toiseen. Mikähän ryhmä eduskuntavaalien alla sanoi, että vastakkainasettelun aika on ohi? Melkein ehdin pitää sitä hyvänäkin juttuna. Kysyn nyt kuitenkin, että mihin tällä vittuiluasenteella tähtäätte ja mitä sillä saatte aikaiseksi? Uuusia työpaikkoja? Vai kenties uusia asukkaita kaupunkiin, jonka maine koostuu vittumaisista ihmisistä ja rempallaan olevista asioista?
Onko se vittuilua, jos mainitsee, mitä demarien puolueohjelmassa lukee? On lukenut jo Forssan vuoden 1903 perustamiskokouksesta lähtien.
Lukemaansa. Kannaisi tutustua nykyiseen puolueohjelmaan ja kunnallsivaaliteemoihin. Yksinkertainen yksinkertaistaa monasti monimutkaista asiaa. Mutta sallittakoon.
Sen mitä kirjoitin yllä olevassa aiheessa Esasta, se sama sopii Sinuunkin. Mielipiteesi ja aatteesi ovat samalta vuodelta kuin Esankin (1903). Henkiset kykynne voisitte mittailla keskenänne Toivolansaaressa, ei teidän todellisuutenne kuulu enää tälle vuosituhannelle.
Katsokaa nyt hyvät ihmiset ympärillenne. Onko Ikaalisissa asiat hyvin, toimiiko terveyskeskus, pääsettekö lääkäriin, toimiiko sivukulmien liikenne, onko vanhushuolto kunnossa, pääsettekö alle kahden vuoden hammaslääkäriin yms. Näistä asioista on kysymys kunnallisvaaleissa. Ja keskittykää vaan siihen Kylpyläkaupunki Oy:kin. Voisitte räknätä kuinka monta euroa nämä huijarit ovat kuntalaista kohti vieneet menneinä vuosina. Jonkunmoinen sukupolven vaihdos olisi ehkä tarpeen, enkä tarkoita eläkeläisiin päin. Kuinka se Viita kirjoittikaan: pienipäisin, isoperseisin... Painopiste alhaalla...
Jos sinä olet kallosi kutistanut lukemalla 55 vuotta posaria, voi lyhyelläkin matematiikalla todeta sankaritekojesi ja ajatusmallisi kuuluvan isonvihan aikaan.
Joko olet oppinut lukemaan kansakoulun ekalla, niin tuskin moneen vuoteen aloit "analyyttisesti seurata lehden kirousvireitä. Joten yli kuuskymppinen seniili köntys sinä olet."
Ja mitähän uutta keskusteluun toit kertomalla kehitysyhtiön mokista, sosiaali ja tervaustoimen ongelmista, sivukylien tieolosuhteista. Näihin ongelmiin on puututtu vuosikaudet demariden toimesta. Mutta se on ollut sinun ja kaltaistesi mielestä sosialismia, änkyröintiä ynnä muuta väärinsammutettua puppua.
Suosittelen, että käyt hakkaamassa päätäsi puuhun. Ehkä kutistunut kallosi turpoaa ja aivosi laajenevat normaalin kokoiseksi. Ajatuksesi alkavat kenties kulkea normaalisti.
Tosin nytkin olet täysin kelvollinen kepun ja kokkareiden valtuutetuksi.
Miksi demarit ovat niin allergisia kritiikille? Leijonakin taitaa elää sossuna sossun rahoilla, kun on aikaa roikkua koko ajan netissä. Kiitos. PS. Rakastakaa verojanne.
Juu aikaa on ja rahaakin omiks tarpeiks. Jos kuitenkin viittisit lukea mitä olen aiemmin kirjoitellut niin tietäisit, että olen 34 vuotias, Ikaalisissa työssä käyvä ja veronsa tänne maksava mies. En ole demari, kepu, kokkari, vasuri, vihreä, persu, kd, enkä mikään muukaan. Yritetään nyt vielä kerran sillä lailla, että joka mökkiin kuuluu ja tyhmempikin ymmärtää. Pointti on siinä, että suuta soittamalla näitä hommia ei hoideta vaan vaaditaan järkeä, yhteistyökykyä, neuvottelutaitoja, halua ja tahtoa. Ihan turha lähtee hakeen toinen toistensa vikoja. Niitä varmasti löytyy joka puolueesta. Annankin ilmaisen vinkin. Älkää äänestäkö puoluetta, vaan henkilöä jolla on MIELIPITEITÄ ja JÄRKEÄ. Vielä yksi kriteeri. Henkilön pitää mielestäni olla myös sellainen, joka uskaltaa mielipiteensä kertoa. On tullu nähtyä useampikin sellainen valtuutettu joka ei neljän vuoden aikana sanonut kun JAA tai EI. Näitä löytyy istuvasta valtuustosta ja edellisestäkin vähintään viidennes.
Penan siskokaan täällä ensimmäistä kertaa kirjoittele. Ole hyvä!
On varmaan niin, että demareissa on monen sortin väkeä kuten muissakin puolueissa. Ja en ole havainnut kovinkaan suurta halua siirtää tuotantovälineitä valtion haltuun. Enempi niitä on demareiden hallitukausilla myyty yksityisille.
Ja kuka on minkäkin aatteen hukannut ja minne? Missä kepun alkiolaisuus, missä kokkareiden isänmaallisuus ja suomalainen Suomi?
Nuori leijona taitaa olla täällä toistaiseksi ainut kommentoija jolla on hivenen maalaisjärkeä ja omaa nenäänsä pitemmälle kantavaa näkemystä. Muut taitavatkin olla joko sukulaisia tahi naapureita ja toisiinsa kyrpiintyneitä, joilla on ainut asia täällä vain haukkua toisiaan.
Keskittykää vaan olennaiseen ja äänestäkää ihmistä joka on tuore, omaa ajatuksia ja tahtoa niitä ilmaista! Kyllä niitäkin varmasti joku löytyy. Ja puolueesta viis. Vaikka en mä kyllä ite äänestäs ainakaan keskustaa tai kokoomusta. :)
ihailee maalaisjärkeä, mutta kokoomus ja
keskusta ei häkkikasvatille käy, syy
siihen on emonmaidossa imetty maalaisvastaisuus
naaraalle ihminen on jäsenkirjaremuri, ei
suinkaan laajempaa näkemystä kuntaasioista
omaava yritysmuotoisesti työtä tekevä.
valtakunnantason talousasioiden hoidossa
remurit ovat 15 viimeisen vuoden aikana
hävittäneet kunta, valtio, punapääoma tasolla
melkoiset rahat
demarit ovat hyviä työelämassä hihnalla,
rakennuksilla, tehaissa, hoitolaitoksissa,
ruokatunti ja kapakkakeskuteluissa, mutta
kunnan asiat vaativat koko yhteisön
huomioonottamista, johon narsistit, jotka
remureista julkisuuteen pauhaavat, eivät
kykene
en kuittaa vastaustasi ihan tuosta vaan. Olen itse ainoastaan syntynyt suuressa kaupungissa ja sen jälkeen asunut lähes koko nuoren ikäni maaseudulla tai pienissä kaupungeissa. Olen itse yrittäjä ja isäni on ollut yrittäjä jo ennen muistikuviani,ja hänen isänsä on ollut niin maanviljelijä, metsänhoitaja, kirvesmies kuin kauppiaskin. Joten maalaisvastaiseksi häkkilinnuksi minua on turha lähteä vertaamaan! Myöskään jäsenkirjoilla ei ole minulle mitään merkitystä, sillä jokainen meistä on ihminen vaikkakin osassa asuu pieni lehmä tai naarasleijona!
En ole vastuussa tai edes suuresti kiinnostunut siitä mitä demarit tai muut puolueet ovat ennen tehneet tai miten kukakin on tahollaan mokaillut tai huonoa politiikkaa viljellyt. Olen kiinnostunut siitä mitä nyt pitää tehdä! Jotta tämä pieni kuntamme ja sen kansalaiset voisivat mahdollisiman hyvin! Jos sinäkin haluat nuorta väkeä paikallispäättäjien päitä kääntämään ole hyvä ja äänestä minua! :)
Ikaalisissa kunnan rahat hävitti keskusta/kokoomus päällliköt. Demarit vastusti mutta haukut on kiitos. Herää remuri tosiasioiden edessä.