Elikkä J O S paholainen olisi, hän antaisi ymmärtää olevansa uskossa.
Hän lukisi raamattua ja sekottaisi ihmisten päät.
Hän laittaisi ihmiset pelkäämään Jumalan vihaa ja pelottelisi ihmisiä helvetin kauhuilla.
-näin hän riistäisi ihmisiltä elämän ilon, rakkauden lähimmäisiin ja uskon hyvän olemassa oloon.
Ihmiset rukoilisi epätoivoisesti Jumalan armoa ja näkisivät ympärillä vaan syntiä.
Paholainen olisi tyytyväinen, sillä taas yksi ihmiselämä olisi heitetty hukkaan, koska ihminen rypeisi itsesäälissä ja pelossa koko elämän ja halveksisi ympärillä olevia elämän iloisia ihmisiä ja näkisi heidät pahoina ja syntisinä olentoina...tai jopa uhkana itselleen.
Hän lukisi raamattua ja sekottaisi ihmisten päät.
Hän laittaisi ihmiset pelkäämään Jumalan vihaa ja pelottelisi ihmisiä helvetin kauhuilla.
-näin hän riistäisi ihmisiltä elämän ilon, rakkauden lähimmäisiin ja uskon hyvän olemassa oloon.
Ihmiset rukoilisi epätoivoisesti Jumalan armoa ja näkisivät ympärillä vaan syntiä.
Paholainen olisi tyytyväinen, sillä taas yksi ihmiselämä olisi heitetty hukkaan, koska ihminen rypeisi itsesäälissä ja pelossa koko elämän ja halveksisi ympärillä olevia elämän iloisia ihmisiä ja näkisi heidät pahoina ja syntisinä olentoina...tai jopa uhkana itselleen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
toiselta pöllinyt, siis paholaisen töitä matkiva sekä valheilla kristinuskon totuuksia sekoittava.
Paholainen = varas, valehtelija, tappaja, vastustaja, syyttäjä
Tasollesi sopivaa opetusta:
http://www.lastenmaa.net/cgi-bin/linnea.pl?document=00010524
"Kaiken, mitä todella tarvitsen tietääkseni miten elää ja mitä tehdä ja miten olla, opin lastentarhassa. Viisaus ei ole ylioppilastutkintovuorren huipulla, vaan tarhan hiekkalaatikossa.
Opin siellä kaikki nämä asiat:
Jaa kaikki.
Pelaa reilua peliä.
Älä lyö ihmisiä.
Pane tavarasi takaisin sinne, mistä otit ne.
Siivoa omat sotkusi.
Älä ota tavaroita, jotka eivät ole sinun.
Pyydä anteeksi, jos loukkaat jotakuta.
Pese kätesi ennen kuin rupeat syömään.
Vedä vessa.
Pikkuleivät ja maito tekevät hyvää.
Elä tasapainoista elämää - opi jotakin ja ajattele jotakin ja piirrä ja maalaa ja laula ja tanssi ja leiki ja tee työtä vähän joka päivä.
Ota nokkaunet iltapäivisin.
Tajua ihme."
Tässä minun raamattuni :)
Niinkun edesmennyt Suntta aikoinaan sanoi: "Käykööt ne kouluja, jotka ei elämässä muuten pärjää."
käytäntöön soveltaminen?
"Älä ota tavaroita, jotka eivät ole sinun."
"Pane tavarasi takaisin sinne, mistä otit ne."
Eli palautat sen pöllityn nikin...
Olisin arkkipiispa tai saarnamies jos olisin se niin sanottu iso-L. Arkkipiispaa tai kristillistä saarnamiestä ei osattaisi epäillä. Saarnaisin Mooseksen kymmentä käskyä, kaikkien pitäisi ne täyttää viimeistä piirtoa myöten. Puhuisin synneistä, tekisin syntilistoja ja syntiluokitteluja jos olisin iso-L. Vetoaisin puheessani Raamattuun, koska silloin minua ei osattaisi epäillä niin helposti kuin jos puhuisin omiani. Kielenkäyttöni olisi sivistynyttä ja perustelevaa, perustelisin Raamatun jakeilla.
Koulutetut ihmiset kaipaavat perusteluja ja suhteellisen järkevää kielenkäyttöä nykypäivänä, siksi käyttäisin järkeäni ja Raamatun jakeita yhdessä. Tämä toimisi jos olisin iso-L.
Paholaisen olisi aika typerää yrittää huijata uskovaisia rajatiedon jutuilla tai buddhalaisuudella yms.koska uskovaiset tyrmäävät suoralta kädeltä sellaiset jutut eksytyksenä.
Järkevämpää paholaisen olisi käyttää raamatunsanaa tarkoituksiinsa,koska uskovaiset ei kyseenalaista Raamatun totuudellisuutta.
Hän voisi esim. yrittää kylvää uskovien keskuuteen riitaa ja pahaa mieltä,koska kaikki kristityt eivät tulkitse joka kohtaa Raamatussa samalla tavalla,joistakin asioista on erimielisyyttä että mikä se oikea tulkinta tai merkitys on.
Joskus kun olen lukenut uskovien foorumeita,ja siellä on uskovaiset ottaneet yhteen oikein kunnolla,niin olen ajatellut että onkohan se "vihtahousu" nyt ollut asialla. :)
Mäkään en ole missään nähnyt enempää riivattuja kuin uskovien joukossa...
No, ei niitä yleensä paljon missään nyt niin paljoa näe. ;)
Raamatussahan nimenomaan sanotaan, että 'lopun aikoina' piru huijaa ihmisiä esiintymällä valon enkelinä ja tehden suuria ihmetekoja. Mitähän ihmetekoja se mahtaa oikein tehdä? Parantaa sairauksia ja muuta sellasta?
Joskus tuntuu siltä miten siinä Juomari Turmion biisissäkin lauletaan jotenkin, että "Paha musta enkeli, eikä muita enkeleitä ole olemassakaan". :/
Missä ne kaikki hyvät enkelit oikein luuraa kun maailma on mustien enkelten vallassa? :/
Mutta turhaa kai tällasia asioita on liikaa funtsia? Tulee vaan aivo kipeeksi ja piipaa-auto tulee ja vie hoitoon...
;)
No miten nämä asiat maailmassa on?
Ketkä väittävät "rakkaudessaan" ensin sitä ja tätä "hyvää" ja heti seuraavana hetkenä syöksevät alimpaan hornaan, yrittäen[ja useasti onnistuen] näin rikkoa ihmis-lapsen mielen saadakseen auktoriteetin aseman itselleen?
Mitä maailman painetuin kirja tekee, aivan tätä samaa, ensin luvataan kymmenen hyvää ja sen jälkeen kirotaan alimpaan helvettiin ja näin saadaan itse kirjasta auktoriteetti sitä kirjaimellisesti lukeville aivo-pesumaisella juonella.
Mikä kaiken mahdollistaa, olevaisuus, eli ole'massa'olo juuri näin, kuka syyllinen, joko me itse luoneina, tai sitten joku muu tekijänä, tai ei kukaan evolutisesti[vain huono idea] ajatellen.
Jos ja kun luominen mahdollistaa vastakkain'asettelut, moninaisuus täten hajaannuksen, mitä raamatun luoja-kuvasta voidaan tällöin ajatella, ei kai ainakaan hyvää, ehkä kaikki pitäisikin kääntää pää'laelleen?
juttuusi olisi kätkettynä joku täällä paljon kirjoittava uskovaistyyppi, mutta jääköön sanomatta.
mahdat tarkoittaa? Et kait vaan erästä ihmistä, jonka nimi alkaa B kirjaimella tai siis nykyisin I kirjaimella (huom. ei J kirjaimella)? Jos näin on, niin kyseeseenhän saattaisi tulla tämä minun lempilapseni.
Ja kiireesti asiaan, meinaan tähän paholais -pohdintaan. Kyllähän tämä juttu mielestäni on, kuten aloituksessakin viitataan, niin sanottua kaksinaamaisuutta. Eli paholainen on olemassa ja sen asuinpaikkana on ihminen.
Eikös kaksinaamaiselle ihmiselle olekkin tyypillistä, että hän käyttäytyy vastoin sisintäänsä (sydämensä ääntä). Suu lausuu toiselle ihmiselle ystävällisiä sanoja, mutta heti kun tämä ihminen kääntää selkänsä, niin nämä ystvälliset sanat muuttuvatkin loukkaaviksi.
Eikös Raamatun paholainenkin tupannut toimimaan näin, kaksinaamaisesti? Joten minusta paholainen paholaisena on tavallaan totisinta totta.
Tosin sitten tuleekin mietittäväksi, millä keinoin tästä paholaisesta/kaksinaamaisuudesta pääsisi eroon, itsekukin.
Niinkuin pimeys on vain valon puutetta, luulen että pahuus on vain rakkauden puutetta. Olen paljon sitä miettinyt, mistä pahuus ja julmuus tulee. En usko saatanaan, mutta ihminen kuitenkin käyttäytyy omituisesti. Vahingoittaa tahallaan ympäristöään ja kanssaihmisiä. Mutta eikö se ole voitettavissa rakkaudella? Voiko ihminen, jota vain ja ainoastaan rakastetaan ja joka hyväksytään sellaisena kuin on, olla paha?
Kärjistetty esimerkki voisi olla vaikka Victor Hugon Kurjat, jossa rangaistusvanki, täynnä vihaa ja katkeruutta, muuttui hyväksi saatuaan osakseen ehdotonta hyvyyttä ja hyväksyntää.
Onhan jokaisessa ihmisessä se pimeä puoli. Kun suuttuu ja raivoaa vihaisena, sitten leppyy ja katuu ja rakastaa. Se on kyllä eri asia, onhan vihakin rakkautta. Sen sijaan kylmä, laskelmoiva julmuus on jotain muuta. Se tuntuu oikealta pahuudelta. Mutta olisiko se kuitenkin vain sitä valon, rakkauden puutetta?
kuitenkin varmaan ihana ihminen.
Kaduttaa kun kirjoitin tästä ja saitte sellaisen kuvan.
Velhotar villitsi minua.
vaikka Velhotar villitsi minua niin se ei ollut hänen vikansa.
sai minut muuttamaan mieltäni benkun suhteen.
Saatana tekee näin ja kaiken niin että ihminen loittoaisi Jumalasta omasta Luojastaan mahdollisimman kauas.Ei ole mitään väliä miten se sen tekee, kunhan saa ihmisen epätoivoon ja valheeseen ja lopulta niin pimeyteen ettei näe mitään valoa.
Saatana on alusta saakka ollut valhehtelija, pettäjä ja tappaja, ja sitä se on tänäkin päivänä.
tiesi paholaisen toimintatavat?
Täytyy olla sen perhekuntaa, että voisi tuntea
noin hyvin sen metkut, ellei sitten tunnusta olevansa Jeesuksen opetuslapsi, jotka kyllä
tuntevat sen juonet!
" Hänhän pyrkii eksyttämään, jos mahdollista valitutkin" Miten?
No, tekeytymällä valkeuden enkeliksi!
Enkelithän ovat palvelevia henkiä, niitä varten jotka saavat autuuden periä" Heb.
Belsebuub eksyttää tekemällä hyvää, kaatamalla ihmisiä selälleen kokouksissa, parantamalla sairaita, puhuttaa hämäykseksi enkelien kieltä,
-vaikka Jumala on heillekin kielet antanut!
Tekee tunnustekoja ja ihmeitä...osa eksyy, osa ei!
Ns. paholaisen tehtävä on opettaa sielut olemaan itsenäisiä ja vahvoja.
Perässä kulkemalla ei kukaan löydä oman elämänsä syvintä tarkoitusta.