Suomen Pelkokerroin aiheuttaa

Suora kopio jenkkien, mutta tuo juontaja on niin ärsyttävä ja jotenkin se suomalaisuus paistaa läpi. En osaa sanoa tarkemmin.

Ja eihä täällä tehdä sellaisia leffoja, jossa olisi hurjia stuntteja jne... joten suurin osa on varmasti otettu mallia.
9934
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Ehkäpä se näyttää samanlaiselta kuin amerikkalainen juurikin siksi että on sellainen formaatti johon joutuu OSTAMAAN oikeudet.
Eli ei noita ohjelmia ihan tosta vaan voi ruveta tekee suomessa ja lätkäistä niille samaa nimeä kuin muualla maailmassa.
Eli TIUKAT säännöt miltä sen pitää näyttää, maistua ja haista!
Muuten hauska ero on juurikin tuossa lopussa kun kilpailijalle kerrotaan että voitti juuri10000- niin pikainen kyynel tai ehkä jopa hymy käy naamalla jaistten ÄKKIÄ takaisin ruotuun.
Jenkkilän tyypit huutaa niin että mikrofoonit rikkoutuu ja kiitetään jeesuksesta lähten kaikki mahdolliset!

Äänestä

Miten nykypäivänä vielä suomessakin voidaan tehdä noin pekka puu pää tyylistä ohjelmaa!!
Juontajalla varmaan eka keikka!

Äänestä
  • Jountaja on ekaa kertaa telkkarissa. Pyörinyt pikkujulkkisten kanssa ja yrittänyt työntää itsensä jokapaikkaan ja vihdoin onnisti ja sai paikan pelkokerroin juontajana. Ei siis ole tehnyt juontohommia päiväkään ennen tätä, ja sen kyllä huomaa.. Koko sarja on muutenkin käsikirjotettu ja voittajat päätetty etukäteen..siksi pisteiden laskua ja aikoja on yritetty peitellä telkkarissa...

    Äänestä

päihittää kirkkaasti idioottimaisen BB:n ja monet
muut suomalaiset tv-yritelmät. Se on selkeä,
konstailematon yökkö- ja fysiikkatesti ilman
tarpeetonta ja huonoa juonikäsikirjoitusta.
Tulos tai ulos. Kalusto ei vastaa esikuvaansa,
mutta meidän mittapuussa ihan sama ajetaanko
Ladalla vai Letukalla.

Juontaja on tahattoman(?) hauskakin: "Nyt *****
sai parrun haarojen väliin...Nyt ****lla on
paalu haaroissa...

Äänestä

Miks suomen pelkokerroin pitää kuvata ulkomailla.
oishan tääll suomessakin lehmän silmiä, matoja ym ym. luonnon tuotteita mitä syödä, ja on moottoriratoja, tuhansia järviä jossa voi kuvata stunttitempuja...

vähän älytöntä!!!

Äänestä
  • Neropatti, olisikohan raha. Ulkomailla tehty tuotanto on paaaaaaljon halvempaa. Ei tarvitse kauaa miettiä niin tajuat kuinka paljon rahaa lupiin, turvallisuuden valvontaan yms kuluu rahaa. En sano ettei ulkomailla ole niitä, mutta niihin palkatut kaverit osaavat asiansa ja maksavat 1/3 siitä mitä suomessa.

    Jonka lisäksi mitä maksaa hotelliyö kisailijoille hyvässä hotellissa verrattuna suomen hotelleihin?
    Eipä juuri mitään... eikä ole mitään 22%alv-sontaa joka ikisessä rahanvaihdossa mukana.

    Sitten on vielä säät. Rehellisesti, kuka muka piti tätä kesää lämpinänä? Buenos Airesissa on aurinkoista ympäri vuoden ja supisuomalaisia kuuroja aika vähän. Plus vedessä pulikointi on paljon mukavampaa kun se ei ole 10-asteista.

    Itse olisin kysynyt että miksei tätä ohjelmaa kuvata ulkomailla, jos se olisi tehty suomessa. :)

    Äänestä

  • Kalusto, rekvisiitta, niiden kokoaminen maksaa.
    Helikopteri-tunti Suomessa noilla malleilla
    maksaa 1000 ekestä ylöspäin, puhumattakaan ensi-
    apukalustosta. Apukuskeillekin pitää maksaa.

    Argentiinan pihvit maksavat viidenneksen ja ovat
    3-5 kertaa suurempia kuin Suomessa, jolloin syö-
    minkien koko hintakin on verrannollinen kotimaan
    hintoihin.

    Ja porukkahan lennätetään ymmärtääkseni isompana,
    joista sitten paikan päällä tehdään jaot. Vaikka
    "kotiin lähetetään", mennään hotellihuoneeseen ja
    odotetaan seuraavaa isoa ryhmälentoa takaisin.

    Äänestä

Miksi Amerikan Pelkokertoimessa on ihan suht tavallisen näköinen tyyppi juontamassa, kun taas suomalaisessa juontaa joku hormonistevaripoken prototyyppi. Johtuukohan se siitä, että Suomi on niin natsi maa?

Äänestä
  • se mennyt niin, että sarjasta suunniteltiin vain
    yhden tuotantokauden hupia, mutta sekä juontaja,
    että sarja saivat hyvän vastaanoton ympäri
    maailmaa. Juontaja siksi, että oli lähempänä
    tavista. Nyt taitaa olla menossa 6:s tuotanto-
    kausi.

    Suomen hemmo voisi hieman relata.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


myötähäpeää D: kirjoitti:

Suora kopio jenkkien, mutta tuo juontaja on niin ärsyttävä ja jotenkin se suomalaisuus paistaa läpi. En osaa sanoa tarkemmin.

Ja eihä täällä tehdä sellaisia leffoja, jossa olisi hurjia stuntteja jne... joten suurin osa on varmasti otettu mallia.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu