ylös.
Mutta kysytään - miten ja minne?
Mikä on tekniikka? Avaruussukkula, -raketti?
Selviääkö tämä Raamatusta?
Missä sijaitsee paikka, johon uskovat temmataan?
Määritteleekö Raamattu tämän?
Mutta kysytään - miten ja minne?
Mikä on tekniikka? Avaruussukkula, -raketti?
Selviääkö tämä Raamatusta?
Missä sijaitsee paikka, johon uskovat temmataan?
Määritteleekö Raamattu tämän?
Vastaukset 11
Vanhimmat
ei selviä. ei tietoa. ei määrittele.
Raamattu sanoo näin asiasta, ettei sitä hetkeä tai aikaa kukaan tiedä, paitsi Jumala, joten suotta tässä sitä kyselet. Odottavan aika on pitkä.
tulla pian. Saman, tai korkeintaan seuraavan sukupolven aikana kuolemastaan. Paavali piti itsestään selvänä, että Jeesus tulee takaisin hänen elinaikanaan.
Te uskovat tulkitsette tarkoitushakuisesti Raamattua tässä kohtaa (ja monessa muussakin kohtaa), koska tiedeätte, ettei Jeesuksen sana pidä paikkaansa.
Siinä olet oikeassa, ettei kukaan uskova tiedä, milloin tempaus tapahtuu. Me epäuskoiset ennustamme ettei mitään tempausta koskaan tule. Kun aika kuluu, eikä tempausta tule, meidän ennustuksemma vaan vahvistuu. Sitä et kai voi kieltää?
Jumalan valtakunnasta, että siitä ei voida sanoa, että se on tuolla tai täällä, vaan Jumalan valtakunta on sisällisesti teissä. Jumalan valtakunnan tuleminen on eri asia kuin Jeesuksen takaisintuleminen.
Jeesus lupasi tulla sen sukupolven aikana, kun ennusmerkit Matteuksen 24 luvusta alkavat tapahtumaan.
Matteus 24:32-34
Mutta oppikaa viikunapuusta vertaus: kun sen oksa jo on tuore ja lehdet puhkeavat, niin te tiedätte, että kesä on lähellä.
33. Samoin te myös, kun näette tämän kaiken, tietäkää, että se on lähellä, oven edessä.
34. Totisesti minä sanon teille: tämä sukupolvi ei katoa, ennenkuin kaikki nämä tapahtuvat.
Lue Matteus 24.
Tärkeintä on se, että Jeesus sanoi opetuslapsille,että ei ole teidän asianne tietää aikoja ja hetkiä.
Ja tässä teille epäuskoisille 2.Piet3:3-10:
Ja ennen kaikkea tietäkää se, että viimeisinä päivinä tulee pilkkapuheinensa pilkkaajia, jotka vaeltavat omien himojensa mukaan
4. ja sanovat: "Missä on lupaus hänen tulemuksestansa? Sillä onhan siitä asti, kuin isät nukkuivat pois, kaikki pysynyt, niinkuin se on ollut luomakunnan alusta."
5. Sillä tietensä he eivät ole tietävinään, että taivaat ja samoin maa, vedestä ja veden kautta rakennettu, olivat ikivanhastaan olemassa Jumalan sanan voimasta
6. ja että niiden kautta silloinen maailma hukkui vedenpaisumukseen.
7. Mutta nykyiset taivaat ja maa ovat samalla sanalla talletetut tulelle, säästetyt jumalattomain ihmisten tuomion ja kadotuksen päivään.
8. Mutta tämä yksi älköön olko teiltä, rakkaani, salassa, että "yksi päivä on Herran edessä niinkuin tuhat vuotta ja tuhat vuotta niinkuin yksi päivä".
9. Ei Herra viivytä lupauksensa täyttämistä, niinkuin muutamat pitävät sitä viivyttelemisenä, vaan hän on pitkämielinen teitä kohtaan, sillä hän ei tahdo, että kukaan hukkuu, vaan että kaikki tulevat parannukseen.
10. Mutta Herran päivä on tuleva niinkuin varas, ja silloin taivaat katoavat pauhinalla, ja alkuaineet kuumuudesta hajoavat, ja maa ja kaikki, mitä siihen on tehty, palavat.
miksi Pietari kirjoittaa tällä tavalla:
Ja ennen kaikkea tietäkää se, että viimeisinä päivinä tulee pilkkapuheinensa pilkkaajia, jotka vaeltavat omien himojensa mukaan
Miksi Pietari kirjoittaa viimeisinä päivinä eikä tänä päivänä, jos on, niinkuin kirjoitit, että apostolit olivat varmoja Jeesuksen takaisintulosta pian?
Jätät osan raamatunkohdista kokonaan lukematta ja kaivelet todellisuuteen sopivia kohtia sieltä täältä esiin.
Epärehellistä, perin epärehellistä.
Mutta ettehän te uskovat voi myöntää Raamattua virheelliseksi.
lukenut Raamattua yli 20 vuotta ja uuden testamentin ainakin 50 kertaa läpi, ja tiedän kyllä, että lausetta ei kannata erottaa asiayhteydestään. Kerropa itse, paljonko olet lukenut Raamattua(muuten kuin etsimällä siitä ristiriitoja)? Joten älä tule neuvomaan raamatunluvusta mitään.
Kössönöm?
Tempuu tapahtuu 29. 2. 2009 klo. 14.29 Greenwichin keskiaikaa. Seuraava kysymys.
jätit kysytyt vastaamatta. Vastaa ensin esittettyihin, tehdään sitten niitä lisää.