Toiminimi ja omat rahat

Osakeyhtiö maksaa kuittia vastaan esim omalla henkilökohtaisella visalla ostamani tuotteen jos se firmalle tulee. Miten asia toimii toiminimen kanssa? Periaatteessa firma tuottohan on omaa rahaa, mutta miten tuo toisinpäin tapahtuva toiminta tapahtuu?
1430
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

ostokuitti kirjanpitoon ja se on yksityissijoitus. Pidä firman kassa ja oma kassasi erikseen, jos se on selkeämpää.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Mileyril kirjoitti:

Osakeyhtiö maksaa kuittia vastaan esim omalla henkilökohtaisella visalla ostamani tuotteen jos se firmalle tulee. Miten asia toimii toiminimen kanssa? Periaatteessa firma tuottohan on omaa rahaa, mutta miten tuo toisinpäin tapahtuva toiminta tapahtuu?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu