php

laskin

Tuossa aiemmin joku kysyi php laskurijutusta minulla on vähän samantyyppinen juttu.
Kun laitan php-laskurikoodin pääsivulle ja vien
tuon php-tiedoston palvelimelle niin laskin toimii kyllä mutta se lisää lukemaan myös kaikilla alasivuilla vierailut.
Tarkoitus olisi että se laskisi vain index.php klikkaukset eikä lisäisi laskimeen siihen linkitettyjä alasivuja.
Olen kopionut laskurikoodin ja vähän muutellut sitä itselle sopivaksi . Pitäisikö muuttujien kanssa jotenkin luovia että se huomioisi vain index.php-klikkaukset.

2

455

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • juhakorkeapudas

      Riippuu sivujen toteutuksesta, kasvattaako alasivuilla käynnit laskuria.

      Olet ilmeisesti tehnyt sivut niin, että alasivut ladataan index.php sisällä? Tällöin laskurin arvoa kasvatetaan koska laskuri on sijoitettu tiedostoon jonka kautta alasivut näytetään.

      Enempää ohjeita on vaikea antaa, koska en tiedä miten laskuri ja sivusiirtymät (mitä parametreja välitetään urlissa) on toteutettu.

      • Höpö.

        ..että laskurilukema kasvaa millä tahansa sivulla vierailusta, mutta vain yhden kerran. Eli ainoastaan uniikit kävijät lasketaan, mutta niin että kävijä tulisi vaikka ei kävisikään etusivulla.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      on parasta?
      Ikävä
      90
      1348
    2. Koska muru nähdään

      Kaksin?
      Ikävä
      45
      727
    3. Et vaan tajua

      Että rakastan sua
      Ikävä
      20
      659
    4. Sinisilmäiselle tutulle miehelle

      Iltaisin ikävä pahenee ja olet usein mielessä. Toivon merkitseväni sinulle paljon. On ihan hirveän vaikeaa miettiä, mit
      Ikävä
      49
      640
    5. Olen jo oppinut tuntemaan

      sinun kirjoitustyylisi
      Ikävä
      53
      618
    6. Sanoppa ihan rohkeasti

      Mun huonot puolet! En suutu…
      Ikävä
      79
      614
    7. Mikä kaivatussasi

      on pahinta?
      Tunteet
      47
      591
    8. Nainen ... ala olemaan miehille täysin hyödytön

      Otsikossa on paras neuvo jokaiselle naiselle, jonka hän voi koskaan saada. Moni mieshän ajattelee jo nyt, että naiset o
      Sinkut
      132
      568
    9. Mikä herkku

      Kaivattusi On? 😁
      Ikävä
      50
      563
    10. Ylen typerät rinnastukset.

      Näin YLE…..Saksassa ei ole äärioikeisto ollut vallassa sitten Hitlerin . YLEn toimittajille tiedoksi . Hitler oli Saksan
      Maailman menoa
      190
      551
    Aihe