Vanhaselle huomautus virka-auton väärinkäytöstä

Valtion tilintarkastajat huomauttivat pääministeri Matti Vanhasta virka-auton väärinkäytöstä jo kerran aikaisemmin.

Nyt Vanhanen on taas väärinkäyttänyt kuljettajan ajamaa virka-autoa. Vanhasen rakastajatar käytti virka-autoa ilman, että Vanhanen oli itse paikalla.

Virka-auton käyttö tällaiseen on ehdottomasti kielletty.

6

301

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • oivahärkönen

      ... ovat huomauttaneet Vanhasta virka-auton käytöstä. Minun mielestäni niin virka-autoa kuin työsuhdeautoa saa kaäyttää mihin tarkoitukseen vain eli kaikkiin tarkoituksiin, joihin ihmiset autoaan käyttävät.

      • Totuudentuoja

        Virka-auton kanssa homma toimii eri tavalla kuin työsuhdeauton kanssa. Esimerkiksi poliisiylijohtajan virka-auton käyttöä tutkitaan parhaillaan.

        Virka-autoa saa käyttää vain ja ainoastaan virkatehtävien hoitoon liittyvissä matkoissa. Sillä ei esimerkiksi saa ajeluttaa itseään kesämökille tms.

        Sirkka Mertalan ajelu pääministerin virka-autolla ei kuulu pääministerin virkatehtävien hoitamiseen. Samoin virkatehtävien hoitamiseen eivät kuulu Matti Vanhasen kampanjamatkat, jos hän markkinoi itseään Nurmijärven kunnanvaltuustoon.


      • Otsikossa hymiö

        ....


      • Sinun mielestäsi noin

        Siksipä sinun ei tarvitsekaan laittaa linkkiä mihinkään asiaan liittyvään, kun kyse on vain sinun mielipiteestäsi, joka on taas niin pösilö kuin olla ja voi.


      • Ymmärryksesi ei riitä

        Mistä lähtien ip-lehti on toiminut laillisuusvalvojana ?

        Ei meillä ole toverituomioistuinta.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tahtuu Kasperi Viita/Suviviita

      Poliisia ja ambulanssia iso määrä.
      Seinäjoki
      119
      5453
    2. Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe

      Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.
      Maailman menoa
      276
      2206
    3. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      92
      1783
    4. Kristillinen Kaste on syntisten kaste, ei itsensä uskoviksi julistaneiden kaste

      Raamatun mukaan vain syntisyyden vuoksi kastetut saavat kasteen hyödyn, syntien anteeksisaamisen ja Pyhän Hengen lahjan
      Kaste
      240
      1220
    5. Venäjä teki mahtavan iskun Kiovaan?

      Miksi Ukraina ei kykene tekemään Moskovaan yhtä mahtavia iskuja.
      Maailman menoa
      341
      1197
    6. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      105
      1130
    7. Nojatuoli !

      Uutta kehiin, kun edellinen pikavauhtia täyttyi, pitäisikö kiittää näitä asian jouduttaneita? Pilvet leijaa, sadetta en
      80 plus
      153
      1126
    8. Onko kaivattusi ulkonäkö

      tarpeeksi miellyttävä? 🥕
      Ikävä
      50
      1119
    9. Mökille pariksi viikoksi hänen kanssaan

      Ei teknologialaitteita. Niin ❤️
      Ikävä
      114
      1108
    10. Toivotko koskaan mies...

      Että nähtäis ja aloitettais alusta, puhtaalta pöydältä tutustuminen. Olit oikeassa ei me kunnolla tunnettu. Olin hölmö.
      Ikävä
      87
      1074
    Aihe