Taistelevan työväenliikkeen on oltava valmis ottamaan valta myös Suomessa heti kun kapitalistieliitin asema romahtaa täälläkin. Luokkantaisista voimista on muodostettava vallankumouksellinen keskuselin, eräänlainen valtio valtiossa, varjohallitus joka astuu esiin heti kun aika on kypsä. TÄMÄ VUOSISATA NÄKEE KOMMUNISMIN VOITON KAIKKIALLA MAAILMASSA. Koko ihmiskunnan historia eli luokkataistelujen historia on tähdännyt tähän hetkeen. Seisomme Marxin ja Engelsin, jättiläisten hartioilla. He näkivät ennalta miten vapautuksen päivä kerran koittaisi maailman riistetyille. TILINTEON HETKI ON TULLUT.
Vallankumouksellinen tilanne
Luokkaviha
21513
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 21
Vanhimmat
Kaikki Putinin valheet ovatkin totta. Turhaa epäilimme, hän kiiruhtaa auttamaan solidaarisia rauhanaktiveja. Tämä on yhtä kansainvälistä ja juomme punaviiniä uuden Stalinin kanssa. Kuinka Lenin olikaan oikeassa yhdessä Stalinin ja Erkki Tuomiojan kanssa. Kommunistit ovat oikeassa ja näin ollen muut saa tappaa. Leivän voi hakea kaupasta.
Sosialistien on ruvettava perustamaan neuvostoja, jotka toimivat ohi porvarillisen parlamntin.
Työläiset ja sotilaat ottavat kohtalonsa omiin käsiinsä... Porvarillisen järjestyksen aika on loppumassa.
koko joukko.
Jos teitä niin paljon on, että voitte itseänne enemmistöksi väittää niin seuraavissa eduskuntavaaleissa nähdään ja kyllähän kuntavaalitkin jonkun kuvan antavat. Kaikki saavat osallistua!
Se osa kansasta, joka ei äänestä porvarillisissa vaaleissa, on vallankumoksen runko.
Saahan ehdokkaitakin asetella ihan vapaasti!
Aivan käsittämätöntä.
Tiedän kyllä miksi.
Vallankumouksen runko on saman mittainen kuin
yksittäinen kusiaispesä Sipoon metsässä suhteutet-
tuna koko valtakuntaan.
Pari punapösilöä.
Eipä tarvitse teistä huolta kantaa.
Muutama mielenvikainen näkee unta pistimillä
varustetusta plutoonasta!!!
EI VOIS ENEMPÄÄ NAURATTAA!!!
...markkinavoimille.
kysyisin vaan
Eduskunta voi tehdä perustuslain vastaisia lakeja, mikäli eduskunnassa on porvari enemmistö, kuten se teki sairaanhoitajien pakkotyölain kohdallakin.
on helpointa tehdä juuri äänestämällä. Kun se tehdään enemmistöpäätöksellä niin sen kestävyys on parempi kuin väkivalloin tehdyn. Olette tavattoman typeriä jos vaaleja boikotoitte, ne juuri ovat ne paikat joissa saa sanoa mielipiteensä siten, että vaikuttaa. Yksi ääni ei tietysti paljoa vaikuta mutta setä tai täti vissiin sanoi vai olisiko ollut Hannu jotta teitä on neljäsosa kansasta noin miljoona. Miljoonalla äänellä jo saapi melko hyvän aseman jos ei vallan pääministerin salkkua. Siinä olisi hyvät lähtökohdat muutoksen aloitukselle.
Jos vallankumousta voimalla yrität niin tappelu siitä tulee ja voiton mahdollisuudet eivät ainakaan nyt kovin hyvät ole eli suosittelen äänestysvallankumousta.
"suosittelen äänestysvallankumousta."
Mutta entäs jos eduskunnassa äänestetään kapitalistiset tuotantosuhteet vastaan sosialistiset tuotantosuhteet ja sosialistiset voittaa, mutta kapitalistit eivät luovutakaan eduskunnan päätöksestä huolimatta yhteiskunnan keskeisiä tuotantovälineitä työväenluokan ja sen liittolaisten haltuun? Mitäs sitten tehdään?
Mikäs siinä jos "kansa" haluaa sen luovuttaa
tyhmyyttään jollekin taholle.
Mikään ei estä asettamasta ehdokkaita ja äänestämäs-
tä VAPAASTI!
Viimeinen sana onkin kommarille mahdoton ymmärret-
täväksi.
Kommari kun ulkoistaa sen sosialismissä ensimmäi-
senä.
VAPAUDEN NIMISSÄ!!!!
Toveri Urpo on äärimmäisen huvittunut Nurmijärven
"matin" tokaisusta.
Jos ei kiinnosta osallistua vapaan maan toimin-
taan vapaasti voi vetäistä karvalaukun päähänsä
ja pitää turpansa kiinni.
On aina kuulunut tärkeille aloille.
Vai olisitko ottanut "ruumiita" vastaan ay
toiminnan vuoksi?
Joku tolkku sentään.
Kerjätessäkin.
Edelle. Demokratia toimii siten että enemmistö
päättää piste.
Oli päätös mikä hyvänsä.
Tosin tähän päiväuneen, josta höpötät, on matkaa
noin sata vuotta taakse päin.
Menneisyyden ylistystä harjoittaa setä.
Tulevaisuuden nimissä.
Lähden ruokikselle nauramaan!
Huomaatko kuinka helposti pelkästään "vallankumouszoukilla" voi paljastaa porvarillisen parlamentarismin luokkaluonteen! Eihän teidän porvarinrehjujen kanssa voi nykyisin muuta kuin heittää huulta! Olette tehneet palstasta varsinaisen huumoripläjäyksen!
Toimii aina jos sitä ei sorki. Vai estetäänkö
A kommunisteja asettamasta ehdokkaita ja B
saman mielisiä äänestämästä?
Menes poju nyt itseesi ja kertaa demokratian
olemusta, mietit itseksesi mistä siinä
on kysymys.
Ja jätä tsoukit niille jotka ne paremmin taitavat.
Parlamentarismissä ei ole suljettu mitään "ryhmit-
tymää" ulkopuolelle.
Kuten sosialismissäsi kaikki muut paitsi
kommarit.
Alas opiskella.
Kuule eduskunnan homma on säätää lakeja. Sitten kun se eduskunta on säätänyt lain että kaikki yksityistetään niin silkloin pitää toimia sen lain mukaisesti. Ja jos ei toimita niin joutuu käräjille ja saa LINNAA!
Kokeilehan nyt pureksia tuota lausetta. Siinä on paljon uusia sanoja pelkkään varastamiseen tottuneelle punikin ruikulipaskalle!
se äänestystulos ennen kuin alat arvella. Olenhan täälläkin moneen kertaan kehottanut Hannuakin äänestämään, kun te saatte riittävän, muistaakseni 5/6, enemmistön niin perustuslain omaisuuden suojaa voidaan muuttaa. Siitähän se lähtee.
Äänestäminen on tärkeää jotta saadaan oikea kuva kansan mielipiteestä, muutoin tuloksen antama kuva vääristyy.
Ei perustuslain vastaisia lakeja saa säätää, oli tilanne mikä tahansa.
Mikäli ruumiita olisi tullut työtaistelun seurauksena olisi irtisanoutuneet hoitajat olleet vastuussa tapahtuneesta.
Perustuslain muuttaminen vaatii 2/3 enemmistön eduskunnassa. Porvarillista perustuslakia ei voi laillisesti muuttaa edes 101 kansanedustajan voimin. Joten ainoa keino muuttaa yhteiskuntajärjestystä on vallankumous. Toki vallankumouksella täytyy olla kansan antama legimiteetti.
Olen samaa mieltä kanssasi ja olen paasannut viestiä valmistautumisesta. Puolueissa ei sitä vielä osata, vaan kuvitelaan, että porvaria tulee seurata.
Ei, porvarille tulee antaa turpaan tukko heiniä ja laittaa laitumelle!