viini vahvemmaksi

viiniä vm-58

millä konstilla saisi makeaksi ja vähäprosenttiseksi jääneen viinin "korjattua"? raaka-aine oli kriikuna ja viinin tekijä laittoi liikaa sokeria. onko konstia ... ?

3

3873

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Lähtisiköhän käymään uudelleen viinihiivalla?

      Voisit lisätä mukaan vaikka pari kourallista kuivattua omenaa tai rusinaa kuiva-ainepussiin ja nostettuasi lämpötilan 25 asteeseen sirottele pinnalle viinihiivapussillinen, kansi kiinni, sormi vesilukon päälle ja reipasta hölskytystä tovi. Vesilukko paikalleen ja odottele.

      Voi lähteä käymään tai sitten ei... jos lähtee niin annan pössähdellä viikon verran ja keskeytä sitten käyminen.

    • ....
      • Tuo rusinapommi toimii periaatteessa samoin kuin tuo oma neuvoni, mutta on todellakin enemmän "pommimainen". Käymään herätetty rusina tuo vain juomaan lisää sokerisuutta maun kannalta, mutta tässä sitä ei varmaan voi oikein välttää.

        Jos mäski lähtee kunnolla käymään, niin sen kannattaa antaa sitten käydä niin kauan kuin pöhinää riittää - mahdollisimman kuivaksi asti, jotta kaikki mahdollinen sokeri palaisi pois.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      79
      7665
    2. Pystyisitkö pitämään

      Näppejä erossa jos tulisi siihen tilaisuus
      Ikävä
      74
      7484
    3. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

      Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
      Maailman menoa
      166
      6059
    4. Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?

      Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist
      Ikävä
      55
      4966
    5. En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä

      Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛
      Ikävä
      20
      4159
    6. Onnettomuus

      Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?
      Kuhmo
      5
      3890
    7. Milloin viimeksi näit kaivattusi?

      Toimisitko nyt toisin kuin siinä tilanteessa teit?
      Ikävä
      38
      3582
    8. Tuntuuko ettet tiedä

      Enää miten toimia mun suhteen. Kun en taida tietää itsekään
      Ikävä
      31
      3517
    9. Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"

      Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris
      Maailman menoa
      98
      2913
    10. Adonikselle

      Kuvittelitko oikeasti, että ootan sua? Kuvittelitko, että voit noin vain vetäyttä ja kun tulet takaisin, kaikki on niin
      Ikävä
      209
      2562
    Aihe