siis alueuutisissa 19.00 oli juttua kuinka simpsiötä kehitetään---suunnitteilla oikein kylpylä ja kaikki.Kivisaari ja Latvarasku juttelivat mukavia
pohjanmaan
uutisissa
202527
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 20
Vanhimmat
kuin ennenkin. Maailmantalous on sellaisessa jamassa, että eipä taida juuri rakentajia löytyä.
Kyllä sitä mäkiä koitetahan vääntää monehen asentohon! Joka vuasi joku uus konhotus... joka ei sitten vaan toteurukkaan.
Onko Simpsiöllä enää mettää ollekaan, kun en oo käyny Lapuallakaan pitkihin aikoohin?
ei ole kuitenkaan minnekään muuttanut.
pelosta ja jopa epätoivosta. Tänään sopii pitää silmällä pörssiä ja talousuutisia, aika hurjia näet ennakoidaan. Globaalissa maailmassa Amerikan murheet muuttuvat meidänkin murheiksi.
alkaa. Antakaa nyt hyvät ihmiset raharikkaiden laittaa rahansa Simpsiölle jos sitä kerran vaivaksi asti riittää. Kunhan vaan kaupunki ei sinne rahaa syydä!
Antakaa nyt hyvät ihmiset raharikkaiden (laittaa rahansa Simpsiölle)omia Simpsiö, jos sitä kerran vaivaksi asti riittää. Kunhan vaan kaupunki ei sinne rahaa syydä!
"Kunhan vaan kaupunki ei sinne rahaa syydä!"
Tämän päivän uutisten mukaan Simpsiönvuori Oy satsaa lumetukseen 150 000 euroa niistä rahoista, joita kaupunki on yhtiölle tänä vuonna syytänyt ostamalla omia maitaan. Ne rahat sulavat lumien mukana. Simpsiönvuori Oy:stä ei kannattavaa firmaa saada.
kaupungin touhua. Kukaan oikeasti raharikas ei Simpsiöön rahojaan laita.
Ilkan ja Lapuan Sanomien toimittajiin menee täydestä mikä puppu tahansa. Toimittajilla olisi ollut tilaisuus kysyä, kuinka paljon kaupunki on Simpsiönvuori Oy:hyn kaiken kaikkiaan investoinut ja mikä on ollut tuottoprosentti. Ja millä aikavälillä uusimmista investoinneista laskettelurinteeseen odotetaan saatavan peräti voittoa. Mitään kouriintuntuvia vastauksia ei tietysti olisi saatu, mutta uutinen se olisi ollut sekin.
lähellä. Merkonomitkaan eivät jouda pohtimaan tällaisia asioita.
tehdä aivan kannattavaa pisnestä ja ilman kunnan tukia. Pipon nosto!
kaupungin asioos? Tekisivät sitä, mitä paremmin osaavat.
kaupunki 60% Virkiä 40%. Kummallista, että toiminnasta saadut kassatulot jäävät korvauksiksi Virkiän menoihin, mutta kaupungille jää pelkkä maksumiehen rooli. Onko kenelläkään Simpsiövuori Oy:n kirjanpitoa saatavilla?
jonka kautta kaupunki voi rahoottaa Virkiän bisneksiä.
Onko Honkimäeltä viety valot, että kuntoilijoiden on siirryttävä Simpsiölle? Niin Simpsiötä "kehitetään ympärivuotiseksi toimintapaikaksi".
Ne tilit olis hyvä tutkia projektin alusta saakka malliksi näin vaalien alla!!
Olis hyvä tutkia näin vaalien alla ne tilikirjat. On mielenkiintoista luettavaa jos ne on laadittu rehellisesti!!
Kylpylä ja hiihtoputki ovat vasta alkusoittoa. tarkoituksena olisi ilmeisesti pidentää näkötornia n.100 metriä ja asentaa mastoon näköalahissi, joka työllistää kausiluontoisesti pikkoloita kuten muutkin palvelut. hisseiksi vaihdetaan korimalliset, joissa on kuulemma penkinlämmittimet ja kaikki. suurimmat hankkeet pysyvät vielä pimennossa, mutta sen verran on vuotanut julkisuuteen, että vuoteen 2012 mennessä suoritetaan suomessa reittilentoja välillä simpsiö-helsinki ja myöhemmin Kivisaari-air kuulemma lennättää lakeuksien asukit aurinkorannoille saakka, ja sieltä tuodaan fuengirolalaiset kokemaan mitä on kumparemäen ja paipin risteytys. Odotan innolla!
että muuhun pysty. Me sen kyllä pykäämmä konstilla, millä hyvänsä. Niin se vaan on!