Salkkarien perusteluita

Vannoutuneena virkkarina haluaisin tietää, miten salkkarit suhtautuvat seuraavaan:

Arabeilla länsivastaisuus on suurin piirtein oppiaineena apukoulusta alkaen. Syvään vihaan kasvatettu uskonnollinen ryhmä olisi varmasti motivoitunut tekemään 9/11-iskut. Miksi ette usko arabien vihaan länsimaailmaa kohtaan? Miten suhtaudutte arabien motiiviin 9/11-iskujen suorittamiseen?


Tosi rauhanomaista porukkaa:


"Iran must declare war on Israel and the United States until they are completely destroyed"

http://actuajihad.wordpress.com/2006/03/16/khamenei-our-gol-is-to-destroy-israel-and-the-united-states/
4202
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Hanki perustieto historiasta, miksi jotkut arabit ovat katkeria. Niin voisi sinullekkin aueta laajempi näkemys, eikä kapea putkimainen.

Historia on paras tiedon lähde idän ja lännen vastakkain asetteluun. Varsinkin Jenkkien ja Brittien kanssa.
Sitä saa mitä tilaa.

Ja vertaa Idän ja Lännen sotaisuutta keskenään. Lähi-idän maat ovat tässä suhteessa erittäin rauhaa rakastavaa.

Nämä tiedot löydät helposti, jopa netistä ja tilastoista.

Äänestä
  • Olen perehtynyt historiaan. Israelin valtion perustaminen on kaiken vihan äiti. Muhamettilaiset eivät hyväksyneet juutalaisten asuttamista nykyisen Israelin alueelle II maailmansodan jälkeen. Historiallisesti Israel kuuluu juutalaisille.

    http://koti.welho.com/rsaarnia/materiaali/lahita/Varhaishistoria ja Rooman valta.htm

    Äänestä

epäilyksen häivääkään etteikö arabimaailmoissa esiintyisi etenkin jenkkivihaa ja paljon. Ei ole epäilystäkään siitä, etteivätkö tietyt arabiryhmät myös harjoittaisi terrorismia. Sitähän harjoittavat myös suurvaltiot mitä suurimmissa määrin. Suurvaltojen väkivaltaisuudet vain verhotaan hyvän asian puolesta taistelemiseksi kuin myös valeoperaatioiksi, joissa syytetään iskuista arabeja - kuten aivan satavarmasti syyskuun 11. iskuissa on kyse. Riittää kun katsoo tapahtumia tarpeeksi laaja-alaisesti ja riittävän pitkällä aikavälillä ennen ja jälkeen sekä erityisen tarkasti tapahtumapäivää.

Perus lähtökohtana kannattaa kysyä "kuka hyötyi?" ja vaikkapa verrata hyötynäkökohtia Osama vs. USA.

Äänestä

kysymys? kuinka moneen sotaan muslimivaltiot osallistuivat tai olivat osallisina viime vuosisadalla, voisi suoraan kysyä että kuka on maailmanhistorian tuhoisin kansakunta mutta eiköhän sovita suosiolla että ne on niitä valkoisia kristittyjä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kaivataan??? kirjoitti:

Vannoutuneena virkkarina haluaisin tietää, miten salkkarit suhtautuvat seuraavaan:

Arabeilla länsivastaisuus on suurin piirtein oppiaineena apukoulusta alkaen. Syvään vihaan kasvatettu uskonnollinen ryhmä olisi varmasti motivoitunut tekemään 9/11-iskut. Miksi ette usko arabien vihaan länsimaailmaa kohtaan? Miten suhtaudutte arabien motiiviin 9/11-iskujen suorittamiseen?


Tosi rauhanomaista porukkaa:


"Iran must declare war on Israel and the United States until they are completely destroyed"

http://actuajihad.wordpress.com/2006/03/16/khamenei-our-gol-is-to-destroy-israel-and-the-united-states/

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu