Suomennosapua

Opiskelija, 17v

Voisiko joku auttaa suomentamaan sanan "frequent-flyer"?

Tämä on lause, johon sana sisältyy: (tekstin pitäisi liittyä motivaatioon)

"External events like money and frequent-flyers miles generate extrinsic motivation to the extent that they establish a "means to an end" contingency in the person's mind, in which the means is the behavior (going to work, fling a particular airline) and the end is some attractive consequence (money, frequent-flyer points)."

Näin olen itse suomentanut:

Ulkoinen motivaatio syntyy ympäristön luomasta syystä panna alulle toiminta. Ulkopuoliset tekijät kuten raha ja ??? saavat jossakin määrin aikaan ulkoista motivaatiota, jonka ne vakiinnuttavat ”välineet loppuun” sattuman henkilön ajatuksissa, jossa taas välineet ovat käyttäytyminen (lähteminen töihin, lentäminen tietyllä lentoyhtiöllä) ja loppu on jokseenkin houkutteleva seuraamus (raha, ???). Se ei merkitse sitä, että ihmisille kehittyisi halu sitoutua käytökseen kuten työntekoon tai lentämiseen tietyllä lentoyhtiöllä. Sitä vastoin ihmiset haluavat tehdä mitä tahansa sen eteen jotta ympäristö palkitsee heitä tekemisestään.


Olisin kiitollinen avusta.

2

188

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mikhaildenisov

      usein lentävät,likö oikein!?

    • Extremeä emme tunteneet mutta ennen ajeltiin mopolla josta ole äänenpaimennin poistettu.

      Ulkopuoliset tekijät, kuten naapurin isäntä, saivat jossain määrin aikaan ulkoista motivaatiota herjaamalla meitä monin eri tavoin. Välineensä eivät loppuneet siihenkään vaan saatoimme josku löytää jopa siiklin pakoputketeemme tungettuna. Erityisen mukavaa oli kääntää kaasu niin kovalle, että puolimätä peruna lensi pakoputkesta suoraan naapurin isännän otsaan. Se jos mikä oli houkutteleva seuraus.

      Ei meille kehittynyt halu sitoutua vaan irrottautua perunasta. Ympäristö palkitsi meidät vapauttamalla meidät mopoistamme. Mikä sinänsä on surullista mutta nykyisessä asemassani öljysheikkinä ei enää kalva.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Heh, Riikka runnoi Suomen BKT:n miinukselle

      Suomi on Riikan irvistysten ansiosta ainoa negatiivisen talouskasvun maa EU:ssa. Ei tästä ainakaan EU:ta voi syyttää, ku
      Maailman menoa
      29
      5037
    2. Sanna vaihteeksi Australian "60 minuuttia" ohjelmassa

      Kansanvälinen superstaramme esiintyi tällä kertaa toisella puolen maapalloa esitettävässä ohjelmassa. Kiinnostus on kova
      Maailman menoa
      64
      1904
    3. HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta

      Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
      Maailman menoa
      112
      1803
    4. Minkä lempinimen olet

      antanut kaivatullesi?
      Ikävä
      111
      1680
    5. Erään T miehen viimeinen aloitus tänne

      Moi Olen kirjoittanut täällä säännöllisesti yli 5 vuotta. Kaivannut kuten kuuluukiin, mutta myös unohdellut ja selvitel
      Ikävä
      29
      1634
    6. Björn Wahlroos ykkösaamussa nautittavaa kuunneltavaa

      Ehdottomasti viisaimpia ja tietävämpiä ihmisiä mitä Suomesta koskaan tullut. Naureskeli viherpiipertäjille jotka ihan p
      Maailman menoa
      230
      946
    7. Kumpi teki aloitteen?

      🤗🤗🤗🤗
      Ikävä
      71
      911
    8. Yritän saada sinut pois mielestäni ja ajatuksistani nainen

      Turhaan. Mitä enemmän yritän, sitä enemmän haluan sinut ja sinua. Miten voitkaan olla niin ihana ja tuntua niin hyvältä.
      Ikävä
      44
      867
    9. Leikitään tavuleikkiä

      Millaiset nimitavut muodostuvat jos yhdistät oman etunimesi ensimmäisen tavun ja kaipaamasi ihmisen etunimen ensimmäisen
      Ikävä
      54
      823
    10. Mitkä on ne piirteet

      Mitkä kaivatussasi vetoaa tai mihin ihmiset kiinnittävät huomiota
      Ikävä
      53
      782
    Aihe