Kiitos Vanhanen ja Keskusta tästä, kiitoksia oikein paljon!!!!
Suomi putosi viidenneksi korruptiotutkimuksessa
23.9.2008 11:10
Suomi putosi viidenneksi virkamiesten ja poliitikkojen lahjontaa mittaavassa kansainvälisessä tutkimuksessa.
Vielä viime vuonna Suomi oli maailman vähiten korruptoitunut valtio. Yhtenä syynä Suomen sijoituksen tippumiselle pidetään kohua poliitikkojen vaalirahoituksesta: vaikka suoria todisteita lahjonnasta ei olisikaan, pelkkä epäily lahjonnan mahdollisuudesta tai sen helppoudesta riittää heikentämään mainetta.
Transparency Internationalin tutkimuksen mukaan maailman vähiten korruptoituneimmat maat ovat tasaväkisesti Tanska, Uusi-Seelanti ja Ruotsi. Eniten lahjontaa esiintyy Somaliassa, Burmassa ja Irakissa. Venäjä on sijalla 147 kaikkiaan 180 maan joukossa.
Suomalaisissa yrityksissä ja valtionhallinnossa tarvittaisiinkin nyt koulutusta korruption vastaiseen työhön, sanoo Transparency Suomen hallituksen jäsen Pentti Mäkinen.
http://www.iltalehti.fi/uutiset/200809238312979_uu.shtml
Kiitos Keskusta!
Minä vain.
1
104
Vastaukset
KEPUlainen meininki perustuu korruptioon, lahjontaan, valehteluun ja kiristykseen. KEPU lainaa toimintatavoissaan paljon Sisilian mafialta. Puolue on jopa organisoitunut mafian tapaan ja esim. mannertenvälinen nahjus on tällä hetkellä capojen capo.
Ei ole lainkaan yllättävä tieto, että KEPUaikana korruptio lisääntyy. Sehän on itsestään selvä asia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taas nuoren kuolema
Vasunmäentiellä paha onnettomuus. Nuori nainen menehtyi. Niiin sydäntä riipaisevaa 😭1736634Elikkäs persuissa ovat pahimmat häiriköijät
Koska sieltä tuli kaikkein kovin ulahdus. Persujen peesissä seuraa kokoomus js hajuraon päässä röhkii kepulaiset. Olipa793680"Skandaali muhii SDP:ssä" - "pelon ilmapiiri vallitsee"
Puolueen johto on vähintään vastuussa ilmapiiristä, jossa häirinnän uhrit eivät ole saaneet ääntään kuuluviin. Vyyhdin1133580Tehomaksu rankaisisi normaalista sähkönkäytöstä
Energiaviraston valmistelema tehomaksumalli herättää aiheellista huolta erityisesti tavallisten kotitalouksien näkökulma762878Ahdistelu ongelmaa vain vasemmistossa - ei oikeiston edustajissa
Mutta demarit ovat tunnetusti sivistymättömiä, ja vähemmän fiksuja.442440Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"
sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni652273- 1211829
- 541308
Trump asettaa Grönlannin kaappausta vastustaville Euroopan maille 10% tuontitullin
Suomi mukana näissä maissa. Myöhemmin Trump aikoo nostaa tuontitullit 25%:iin kesäkuun alusta, jos Grönlannin kaappausta3761303Miksi suorittamisesta tulee
Miksi suorittamisesta tulee hyvä fiilis? Mitä sillä paikataan? Jollekinhan se voi olla jopa terapeuttista, mutta itse a531116