Aselupiin muutos pikaisesti

Tästä olen aikaisemminkin ilmaissut mielipiteeni eli aseet pois kotoa. Vanhanen tiedottaa että aselakiin ryhdytään tekemään muutosta jo kuluvan syksyn aikana.
http://www.iltalehti.fi/uutiset/200809238315188_uu.shtml


Tavallinen kuluttaja ei tarvitse asetta kotona. Jos kerran sitä pidetään harrastuksena niin aseet on säilytettävä vain ja ainoastaan hyvin valvotuilla ampumaradoilla josta sitä ei ole mahdollista viedä mukanaan. Miksi tämä asia on niin vaikea tajuta.
10369
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

aseet pois! Kukaan järkevä ihminen ei tarvitse käsiasetta. Tappamiseen ne on valmistettu. Psykologinen testi ensin ennen aseenkantolupia.

Äänestä

Kättä pitempää jokaiselle!

Äänestä

ILLUMINAATIT haluavat kansalta pois kaikki aseet, jopa ilmakiväärit ja jousiaseet, jotta heitä ei voitaisi vastustaa, kun he ottavat vallan. He valmistelivat ja organisoivat Kauhajoenkin tapahtumat.
http://www.netikka.net/mpeltonen/yhdentyminen.htm

Äänestä

Vai onko Minnisi saanut taas vähäiset aivosolusi aktivoitumaan?

Äänestä

eli pistoolien ja revolverien kohdalla!
Sellaisen aseen hallusspitolupa, jolla asetta voisi säilyttää myös kotonaan, pitäisi olla todella vaikea saada!
Hallussapitoluvan saannin ehtona voisi olla ensinnäkin monen vuoden nuhteeton ampumaseuran jäsenyys (eli käsiaseen käyttölupa olisi myös kestänyt jo vuosia) ja esim. vähintään 25 vuoden ikä.

Mutta peruslähtökohta siis pitäisi olla, että käsiaseita säilytetään useimmiten ampumaseuran tiloissa tms. hyvin valvotuissa ja lukituissa paikoissa.
Metsästysaseet ovatkin sitten oma lukunsa. Kuitenkin pitäisi myös metsästysaseita koskevaa lainsäädäntöä tarkistaa ja kiristää.

Äänestä

taskuun niin voi puolustaa itseään äkillisessä ampumistapaksessa.

Äänestä

autohan tässä pitäisi kerätä ihmisiltä pois. Ei aseita.

Äänestä

Kerroppa mihin ja minkä ampumaseuran radalle aseeni vien kun asun Vantaalla??

Mistä ne hyvin valvotut ampumaradat suomesta löytyy??

Sinun kaltaisten hame-miehien ei kannattaisi alkaa päätään vaivaan näin vaikeilla asiolla, joista ei ymmärrä YHTÄÄN MITÄÄN!

Äänestä
  • ovat sen luokan tunareita ja hamemiehiä, että ei heillä ole ymmärrystä aseiden säilyttämisestä jne. Mikä kultakaivos onkaan keskitetyt asevarastot rikollisille;)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


UPDATE_5195186 kirjoitti:

Tästä olen aikaisemminkin ilmaissut mielipiteeni eli aseet pois kotoa. Vanhanen tiedottaa että aselakiin ryhdytään tekemään muutosta jo kuluvan syksyn aikana.
http://www.iltalehti.fi/uutiset/200809238315188_uu.shtml


Tavallinen kuluttaja ei tarvitse asetta kotona. Jos kerran sitä pidetään harrastuksena niin aseet on säilytettävä vain ja ainoastaan hyvin valvotuilla ampumaradoilla josta sitä ei ole mahdollista viedä mukanaan. Miksi tämä asia on niin vaikea tajuta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu