Opetusministeri Sari Sarkomaa hoki ja höpötti televisohaastattelussa kahta sanaa: APU JA TUKI.
On tietenkin luonnollista, että nuori naisministeri menee tavallaan shokkiin eikä osaa sanoa kuin pari avainsanaa, mutta kuullostaa pahalta, kun niistä tulee aivan kuin mantra. Toivottavasti ministerillekin löytyy jostakin APU JA TUKI, että hän selviytyisi tästä kriisistä.
On tietenkin luonnollista, että nuori naisministeri menee tavallaan shokkiin eikä osaa sanoa kuin pari avainsanaa, mutta kuullostaa pahalta, kun niistä tulee aivan kuin mantra. Toivottavasti ministerillekin löytyy jostakin APU JA TUKI, että hän selviytyisi tästä kriisistä.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Eiköhän ne turhat ministerit ja muut vois lähtee himaansa sielt. Näin pienessä maassa yli 200 kansanedustajaa... ajamassa vain omia asioitaan/etuja. Kyllähän se passaa kansanedustajien olla harmissaa ku itellä asiat ja rahat kuosis.
höpöti höpöti höphöp....
sanoa?
Vika oli siinä, ettei ministeri osannut yhtään konkretisoida, mitä APU JA TUKI voisi tarkoittaa käytännössä. Samojen sanojen toistaminen tuntui tyhjän hokemiselta. Voivatko itsekin järkyttyneet ja säikähtäneet ministerit auttaa ja tukea oikeasti niitä ihmisiä, joilla on suru ja huoli ja hätä?
Mikään ei kelpaa! Mitä olisi pitänyt sanoa, hän! Vittu näitä Ilkka-lehden ja Keskustan masinoimia muiden puolueiden haukkujia, niitä etelä-pohjanmaalla riittää eikä toisten surukaan heitä vaienna.
Kunnallisvaaleissa kostetaan, vapise kepu!
Terveiset opetusministerille tulevat ihan muualta! Ei olla Ilkan tai kepulaisten masinoimia eikä Etelä-Pohjanmaalta, pois se minusta!
Kukahan suakin uskoo?
Ja mitäs väliä sillä on, uskotko vai et. Pääasia oli se, että ministeri hoki tyhjiä sanoja. Kun joutuu valmistautumattomana tuollaiseen paikkaan, alkaa jauhaa samaa. Mutta ulkonimisteri ei olisi jäänyt sanattomaksi. Se nähtiin Georgian kriisissä.
ja kepulaiset mustamaalaa, vitun raukat!