Ampumatragedia olisi vältetty

Jos vallankäyttöön suunnitelluille aseille ei olisi Jokelan tapauksen jälkeen myönnetty lupia, niin Kauhajoki olisi välttynyt tältä tragedialta.
Kilpa-aseoden ja metsästysaseiden status on erilainen kuin militari aseiden, vaikka niille on keksitty muutakin käyttöä kuin vallankäyttö.
Esimerkiksi puukko jonka kahvana on nyrkkirauta antaa puukolle toisenlaisen olemuksen, vaikka silläkin voisi vuoleskella pajupillejä.
10777
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Jos aseen haluaa, sen kyllä saa, olipa sitten lupia tai ei. Sama juttu kuin huumeissa. Aina niitä saa, jos haluaa, vaikka laittomia ovatkin. Nuorten pahoinvointi se pääpointti on. Jos haluat tappaa, niin tapat, olipa se tapa sitten mikä tahansa. Eiköhän tää juttu olis vältetty puuttumalla nuorten mielenterveysongelmiin. Tää oli kuitenki jo ties kuinka mones tapaus laatuaan. Myyrmanni, Jokela, nuori mies tappoi tytön vain päästäkseen hoitoon, nyt Kauhajoki. Ja lista jatkuu...... valitettavasti.

Äänestä
  • Kerro mistä? Mitä helpommin hullut saavat aseita, sitä enemmän tulee ruumiita. Toi mielenterveys höpinä on pelkkää sosiaali tanttojen höpinää josta niille vielä maksetaan palkkaa... Tiukempi valvonta aseille on asia jolla on OIKEESTI vaikutusta ampuma aseilla tehtäviin murhiin.

    Äänestä

  • höpinää kirjoitti:

    Kerro mistä? Mitä helpommin hullut saavat aseita, sitä enemmän tulee ruumiita. Toi mielenterveys höpinä on pelkkää sosiaali tanttojen höpinää josta niille vielä maksetaan palkkaa... Tiukempi valvonta aseille on asia jolla on OIKEESTI vaikutusta ampuma aseilla tehtäviin murhiin.

    Niin ampuma-aseilla tehtäviin murhiin saa muutosta. Okei, kielletään aseet/tietyn tyyppiset aseet. Seuraavaksi alkaakin sitten pommit räjähdellä ja/tai puukot heilua. Ollaanko sitten yhtään sen tyytyväisempiä? Helppohan se on prosessin seurauksia tuijottaa ja alkaa puuttua jo valmiiseen tuotteeseen. Mutt miks valmistaa viallisia tuotteita?? Eikö parempi ois katsoa prosessin alkupäähän, ja miettiä oisko piirustuksissa jo ollu jotain vikaa. Katse prosessin alkuun, ei loppuun, niin muutoksia saataisiin aikaan. Mutta käyhän se näinkin... ...odotellessa seuraavaa joukkomurhaa....

    Äänestä

  • Aloittaja

    Jos kyseinen kaveri olisi puuhastellut vaikka laittoman aseen kanssa, niin noiden videoiden ja koeammuntojen seurauksena olisi ratsattu kyseisen miehenasunnota ja laittomat aseet olisivat lähteneet.
    Lisäksi militariaseet ruokkivat tuollaisia ihmisiä joilla pyörii tuhoajatukset.
    Homoajattelu pitää lopettaa, sillä vaikka liikenteessä kuolee enemmän ihmisiä kuin murhissa, niin silti murhia ei pidä katsella sormien läpi.

    Äänestä

  • Niinpä. Kielletään sitten veitsetkin ja teräaseet!!! Ei ase yksinään tapa, vaan se ihminen joka käyttää sitä! Laitetaan rahat siis ihmisten hoitoon! Kyllä ne todelliset tappajat keksii keinot ilman aseitakin. Katse ja rahat terveydenhuoltoon ja mielenterveyspalveluihin!

    Äänestä

  • missä oikeasti vika!! kirjoitti:

    Niinpä. Kielletään sitten veitsetkin ja teräaseet!!! Ei ase yksinään tapa, vaan se ihminen joka käyttää sitä! Laitetaan rahat siis ihmisten hoitoon! Kyllä ne todelliset tappajat keksii keinot ilman aseitakin. Katse ja rahat terveydenhuoltoon ja mielenterveyspalveluihin!

    Hoitaistko kaikkia leipäveitsien ostajia.
    Mistä ne mielenvikaiset sittenlöydettäisi.

    Äänestä

  • missä oikeasti vika!! kirjoitti:

    Niinpä. Kielletään sitten veitsetkin ja teräaseet!!! Ei ase yksinään tapa, vaan se ihminen joka käyttää sitä! Laitetaan rahat siis ihmisten hoitoon! Kyllä ne todelliset tappajat keksii keinot ilman aseitakin. Katse ja rahat terveydenhuoltoon ja mielenterveyspalveluihin!

    Revolverillahan on kätevä leikata leipää.

    Äänestä

ja esim. tokiossa ei käytetty käsiaseita.

Äänestä
  • Aloittaja

    Homoajattelulla puolustetaan vääriä arvoja.
    Jos jätkä hakee kuolemattomuutta esittelemällä itseään videoissa jotka viranomaisetkin ovat nähneet, niin laittomat aseet olisi saatu pois. Jos lailliset olisi otettu pois, niin aina löytyy puolustaja joka saa ne homoajattelulla takaisin.
    Arvot ja merkitykset ratkaisee, eivätkä tilastot.

    Äänestä

tai jos muillakin ois ollu aseita kainalossa niin ois voinu matti-pojan ampumiset loppua aika lyhyeen..

Äänestä

Kommentoi aloitusta


UPDATE_8858833 kirjoitti:

Jos vallankäyttöön suunnitelluille aseille ei olisi Jokelan tapauksen jälkeen myönnetty lupia, niin Kauhajoki olisi välttynyt tältä tragedialta.
Kilpa-aseoden ja metsästysaseiden status on erilainen kuin militari aseiden, vaikka niille on keksitty muutakin käyttöä kuin vallankäyttö.
Esimerkiksi puukko jonka kahvana on nyrkkirauta antaa puukolle toisenlaisen olemuksen, vaikka silläkin voisi vuoleskella pajupillejä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu