Anne Holmlund?
Ilkka Salmi?
Sari Sarkomaa?
Paula Risikko?
Jyrki Katainen?
Mikko Paatero?
Joku muu?...Kuka?
Ilkka Salmi?
Sari Sarkomaa?
Paula Risikko?
Jyrki Katainen?
Mikko Paatero?
Joku muu?...Kuka?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Pääministerin pitäisi kantaa vastuu asioista. Uskoisin, ettei nykyinen pääministerimme tunne sanaa: Vastuu.
Demokratiamme siis polkee edelleenkin paikallaan. Vastuu siitäkin on kepun.
ei ole yhtään palkanmaksua jäänyt kuittaamatta. Ministerin palkanmaksuun ja työhon sisältyy valan mukaan vastuu. En kyllä ymmärrä mistä, jos ja kun menee jokin virhe maksuun, sen maksaa aina veronmaksajat.
Syylliset:
Matti Vanhanen
Mauri Pekkarinen
Paula Lehtomäki
Liisa Hyssälä
Paavo Väyrynen
Sirkka-Liisa Anttila
Ja muut kepun entiset ja nykyiset ministerit
On ne vaan niin kovia valehtelemaan, ja vielä veronmaksajan varoilla
Sitä on liki mahdoton paikantaa tai osoittaa. Suurimman syyllisen haussa pitää ensin yrittää löytää suurimmat syyt. Voimme aika suurella todennäköisyydellä sanoa, että määrätynlainen merkityksettömyyden tunne on vallannut tekijän. Mistä tällainen tunne sitten syntyy on vaikeampi kysymys. Joka tapauksessa se on pitkäaikainen prosessi. Siinä on yhteiskunnallisia syitä mutta myös yksilön elämänkokemuksiin liittyviä syitä ja ihan puhdasta sattumaakin. Jos esim. joku tyttö olisi ehtinyt rakastua tähän poikaan, tapaus olisi jokseenkin varmasti jäänyt tekemättä.
Nykyisellä hallituksella ja viranomaisilla ei ole osaa eikä arpaa asiassa. Tätä ei olisi voitu estää, mutta tästä voi ehkä ottaa opiksi, ettei tällainen enää toistuisi. Keinona ei ole silloin se, että kouluihin asennetaan metallinpaljastamia.