Työskentelen kunnallisessa päiväkodissa, jossa jokainen lapsiryhmä lähtee vuosittain joulukirkkoon, ja mahdollisesti myös pääsiäiskirkkoon. Itse olen kirkkoon kuulumaton ateisti, kirkkoon en suostu astumaan ja vastustan lasten 'aivopesua' perinteiden kustannuksella. Onko minulla siis oikeus kieltäytyä lähtemästä tälle reissulle mukaan? Työkaverit olivat sitä mieltä, että osallistuminen joulukirkkoon kuuluu työntekijän velvollisuuksiin, sillä olen valvomassa lapsia ja vastuussa heistä. Tämähän rikkoisi mielestäni jo uskonnonvapautta..
Vastaukset 3
- kiintoista
Onko tosiaan niin, että kaikki lapset viedään kirkkoon ja suostuvatkin sinne menemään!?
Vaimo on samanlaisessa hommassa ja ainakin siinä päiväkodissa on koko lailla lapsia, jotka eivät varmasti kirkkoon mene, esimerkiksi maahanmuuttajia joilla on aivan eri uskonto. - e.k.v
Mikäli olet työsi puolesta sitoutunut huolehtimaan lapsista työaikasi puitteissa ja sopimus huomioi myös sen että joudut toisinaan tekemään "matkahommia" niin mielestäni sinulla on velvollisuus ko. kirkkoreissuihin osallistua.
Ei siis uskonnollisten vaan työsi mukanaan tuomien velvoitteiden takia.
Uskonnonvapautta ei kuitenkaan voida käyttää syynä kieltäytyä henkilökohtaisista sitoumuksista. Joskus työnantaja joustaa, ja joskus ei.
Menee kyllä aika pitkälti mutu pohjalta tämä vastaus.
Joudun suht usein itsekin olemaan työni (vahtimestari/kiint.huoltaja/av-tuki) puolesta paikalla kun joku pappi saarnaa. En varsinaisesti osallistu itse tapahtumaan, kunhan norkoilen jossain nurkassa valvomassa että tekniikka pelaa.
En halua näistä tehtävistä kieltäytyä uskonnollisin perustein. Itse olen työni valinnut ja saan siitä palkkaa.- e.k.v
Mielestäni on väärin että kunnallisesta päiväkodista viedään lapsia kirkkoon kuin tuosta vaan mutta se olisi irroittanut vastaukseni alkup. kysymyksestäsi joten en siihen viitsi enempiä ottaa kantaa.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ny se loppuu ( Kuhmo)
Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.742355Parikymppinen hakkasi nelikymppisen kriittiseen tilaan
Ja ihminen jäi junan alle lautiosaaressa...paljon on taas sattunut ja tapahtunut. Ketähän nämä uhrit mahtaa olla 🤔 htt371947- 1011223
- 49992
- 92910
Kaivattusi tärkein ulkoinen tuntomerkki
Onko jokin muu kuin yleinen kuten kaunis, laiha. hyväkroppainen jne.26837Äimän käki
Olen vähää vaille viisikymppinen mies, ja olen elellyt ilman parisuhdetta parisen vuotta. Nyt vihdoin ja viimein tuntuu,147703- 29700
- 41685
Nainen, miten suhtautuisit
Jos mies ehdottaisi tapaamista? Entä siihen, jos mies kertoisi tapaamisessa tunteistaan ja haluaisi seurustella?56598