Mitä tänään opin? SEn etten enää ikinä, ikinä teetä mitään millään mainostoimistolla tuntityönä. Tekstin suunnittelu yhteen esitteeseen, jonka tekstimäärä on tosi vähäinen ja osa tuli meiltä valmiina, maksoi esitteen suunnittelutyön lisäksi 2900 eur. Tämän työn meillä olisi kuka tahansa toimistolta tehnyt kahdessa tunnissa.
Nyt toinen lasku tuli samalta toimistolta yhdestä melko yksinkertaisesta integroinnista nettisivuille 4200 eur. Molemmat luki toki tarjouksessa eli sulkeissa ko. rivin yhteydessä missä oli muutakin asiaa (tuntityönä). Kiinnitä siis tarkasti huomioita näihin tuntityönä tehtäviin asioihin!!! Ne voivat tulla huomaamattomina todella kalliiksi tehtyyn työhön nähden.
Nyt toinen lasku tuli samalta toimistolta yhdestä melko yksinkertaisesta integroinnista nettisivuille 4200 eur. Molemmat luki toki tarjouksessa eli sulkeissa ko. rivin yhteydessä missä oli muutakin asiaa (tuntityönä). Kiinnitä siis tarkasti huomioita näihin tuntityönä tehtäviin asioihin!!! Ne voivat tulla huomaamattomina todella kalliiksi tehtyyn työhön nähden.
Vastaukset 6
Vanhimmat
meillä maksoi kuvien lisääminen kotisivuille 600eur. pienen logon väsäys ja siihen sopiva iskulause oli 2000e
nykyään laitan itse kuvat kun on mahdollisuus päivittää omatoimisesti. Lisäksi opettelin tekemään photoshopilla logoja ja muita merkkejä.
mainostoimistot on avuttomille, yli-maksukykyisille ja laiskoille.
EI ENÄÄ IKINÄ!!!!
Jäikö rahaa niin paljon että pystyit ostamaan aidon photoshopin?
Taittoohjelmat ja photoshopit kustantaa mellevän määrän rahaa joten jos teet niin tee lisensoiduilla tuotteilla.
Riippuu vähän siitä mitä tarvitsee. Suunnitteluun tarvittava Aboden softasuite maksaa hieman yli 3.000 euroa.
Nämä softat eivät ole käyttäjäystävällisiä. Kokematon tekee helposti sutta ja sekundaa.
tai millä tahansa muullakin, mutta L U E S O P I M U S! Ennenkun teet mitään.
Miksi et sopinut jotain kiinteää "urakkahintaa" koko paketista? oma vika sanon minä.
Mainostoimistot ovat varmin tapa päästä eroon suuresta määrästä rahaa. Nykyään kuka tahansa pystyy tekemään suurimman osan itse tietokoneella jos vain nyt vähänkin viitsii opetella. Mainostoimistoa ei tarvita yhtään mihinkään. Pelkkiä ylipalkattuja löpertäjiä kaikki.
Ottaa vaan kerran asioista selville miten ne toimii, niin voi itse asioida lehti ja painotalojen kanssa suoraan. Materiaalit sisään ja valmiit painotuotteet ulos ja se on siinä.
Mainostoimistot on niille jotka ei vaan osaa. Edes neuvotella järkevää urakkahintasopimusta tehtävästä työstä.
Tuntematta tilannetta ollenkaan, en ota hinnoitteluun kantaa. Se voi olla paljon tai vähän tehdystä työstä riippuen.
Meidän yrityksemme, jossa mainontaa on rakennettu yli 25 v, tulos tehdään ihan muulla kuin mainoslehtisten suunnittelulla.
Esitepuolella eniten aikaa vie painotöiden valvonta. Meillä seisoo aina joku koneen vieressä ennen kuin kone pyörähtää käyntiin. Jos esim. värisävyt menevät pieleen, niin siitä syytetään aina mainostoimistoa (vaikka useimmiten ongelma on joko painossa tai painon ja suunnittelun softan yhteensopivuudessa). Jo pelkästään tähän saattaa mennä 8 h työaikaa plus matkakulut.
Kerro seuraavalal kertaa, mitä suunnittelu saa maksaa, niin katsomme, voimmeko me hoitaa projektin.