Jos katsotaan nykyistä yhteiskuntaa, etenkin tätä 90-luvun kasvattien ikäryhmää joka astuu työelämään lähivuosina, niin itse en ainakaan muista omilta kouluajoiltani yhtään uskovaista, ja uskonnoille lähinnä naurettiin. Uskonnontunnit meni yleensä siihen suuntaan että opettaja viittoi lössin ulos jo ennen tunnin päättymistä.
Eli miten se on kouluissa muualla ympäri suomen? Uskooko kukaan perus nuori/nuori aikuinen enään?
Itse olen ollut uskovaisten isovanhempien propagandasta huolimatta ateisti koko ikäni. Nykyään tietokoneiden ja universaalin tietämyksen ajassa on vaikea kuvitella henkiolennon ohjaavan kaikkea. Nykyään perus jannua tuntuu kiinnostavan Counter-Strike enemmän kuin uskon asiat muutenkin.
Eli miten se on kouluissa muualla ympäri suomen? Uskooko kukaan perus nuori/nuori aikuinen enään?
Itse olen ollut uskovaisten isovanhempien propagandasta huolimatta ateisti koko ikäni. Nykyään tietokoneiden ja universaalin tietämyksen ajassa on vaikea kuvitella henkiolennon ohjaavan kaikkea. Nykyään perus jannua tuntuu kiinnostavan Counter-Strike enemmän kuin uskon asiat muutenkin.
Vastaukset 3
Vanhimmat
lujaa vauhtia.
Voisi kadot vielä nopeammin. Ainoa asia missä viivytystaistelua tapahtyy on esim. päiväkodit.
On erittäin todennäköistä, että ainakin pääkaupunkiseudulla ateistit tulevat lähivuosikymmeninä olemaan selkeä enemmistö alueen väestöstä. Siinä vaiheessa onkin mielenkiintoista nähdä, mihin hihhulit sitten vetoavat esimerkiksi lasten aivopesun ja uskonnon pakkosyötön alaikäisille, kun se nyt käytetty enemmistön mielipide ei enää pädekään.
Lisäksi kun sitä "Jeesus tulee pian" -mantraa on hoettu jo vuosituhansia, eikä mitään koskaan tapahdu, niin typerämmmätkin alkavat jo tajuta, ettei mitään tule koskaan tapahtumaankaan.
Lopun ajatkin ovat jatkuvasti käsillä, ovat olleet tauotta koko minun 50-vuotisen elämäni ajan, eikä sitä loppuakaan vaan millään kuulu tulevaksi. Mitä enemmän aikaa kuluu noista hihhuleiden ääliömäisistä lopun ajan profetioista, jotka eivät koskaan toteudu, sitä vähäisemmäksi käy heidän uskottavuutensa.
Israelin perustamisen jälkeinen viimeinen elossa oleva sukupolvi katoaa parin vuosikymmenen sisällä ja sen jälkeen koko raamatun ja sen ennustusten uskottavuuden voi työntää lähimpään keräysastiaan. Hihhulit toki keksivät aina uusia seli-seli-seli-seli-seli-seli-seli-seli-selityksiä sille, miksei se Jeesus tullut vieläkään ja mikseivät ne luvatut ja ennustetut ja profetioidut lopun ajat vieläkään koittaneet, kuten he ovat aina jo tuhansia vuosia tehneet. Mutta aika turha siinä on mitään räpiköidä, kun jokainen tervejärkinen näkee sen karun mutta oikean totuuden ihan omin silmin.
jatkuvaan talouskasvuun, mikä vaatiikin melkoista uskonhyppyä!