Vistan ongelmat

Tatu T

Onko jotakin tehtävissä kun Vista ei tunnu hyväksyvä joitakin aikaisempien versioiden ohjelmia?
Esim. Photoshop ja Paint Shop Pro ovat toimineet aivan hyvin aikaisemmissa versioissa, mutta tässä tökkii, toimivat jotenkuten. Nyt viimeksi sukututkimusohjelma (ostettu ohjelma) tuntuu myös tökkivän pahasti vaikka on toiminut aikaisemmissa hyvin.
Muuten kyllä Vista toimii hyvin, mutta eikö se tosiaan hyväksy kunnolla vanhoja ohjelmia, paha juttu!

3

535

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • "Onko jotakin tehtävissä kun Vista ei tunnu hyväksyvä joitakin aikaisempien versioiden ohjelmia?"

      Hanki uudet ohjelmat. Vanhat ohjelmat toimii miten toimii, yleensä hyvin. Microsoftin omat ohjelmat toimii yleensä erittäin hyvin jos on tehty viimeisen viiden vuoden aikana. Oleellisesti siirtyminen XP:stä Vistaan melkein vastaava homma kuin siirtyisi XP:stä johonkin toisen firman tuotteeseen.

    • Mikähän PhotoShop sulla on? Minulla ainakin CS pelittää Vistalla PALJON ketterämmin kuin XP:llä tai 2k:lla.

    • "Virallisesti" vain Photoshop CS3 on Vista-yhteensopiva. CS2 toimii kuitenkin joitain aivan pieniä havaittuja vikoja lukuunottamatta. Olen itse käyttänyt sitä työkoneessani enkä ole havainnut mitään vikaa. Onhan sinulla 32-bittinen Vista?? 64-bittisessä yhteensopivuusongelmia voi esiintyä paljon enemmän.

      Vistassa on lisäksi yhteensopivuustila jota voit kokeilla. Klikkaa ohjelman kuvaketta ja valitse 'Ominaisuudet'. Siellä on välilehti "yhteensopivuus", josta voit laittaa täpän ruutuun ja ohjelma käynnistyy "Windows XP-yhteensopivuustilassa". Tämä EI kuitenkaan tarkoita, että se olisi sama asia kuin käyttää ohjelmaa XP:ssä. Usein tästä ei ole mitään apua, mutta kannattaa kokeilla.

      -S-

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      139
      2763
    2. Miten juhlitte ensi lauantaina?

      Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.
      Maailman menoa
      269
      2380
    3. Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?

      JOS siis sinä saisit päättää?
      Maailman menoa
      26
      1446
    4. Voi mies olit taas niin komea

      Olet silmäkarkkia ❤️ Sua vois katsella vaikka koko päivän. ❤️
      Ikävä
      116
      1124
    5. Kadutko koskaan

      Sitä mun iskiyritystä?
      Ikävä
      99
      1089
    6. Uudestisyntyminen ei tapahdu kasteessa

      Tässä Apostolien tekojen kohdassa näemme, että Filippus julisti hoviherralle ensin evankeliumia ja kuulusteli sitten tar
      Kaste
      204
      1033
    7. Ryöstö Punkaharjulla

      Punkaharjun k-market ryöstetty tänään keskellä päivää, ketä lie asialla? Poliiseja ainakin pörrää ympäriisee
      Savonlinna
      13
      972
    8. Lasse Lehtonen on yhtä aikaa sairauslomalla ja työmatkalla

      Kelan johtaja näyttää vötkyilyn mallia, otti sairaslomaa ja lähti Brysseliin sitten ryyppäämään! 😂 Kelan pääjohtaja La
      Lieksa
      57
      871
    9. Mistä juttelit viimeisen kerran

      Mistä juttelitte viimeisen kerran ikävöinnin kohteen kanssa? Irl tai viesteillä.
      Ikävä
      62
      844
    10. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      282
      820
    Aihe