Taitaa tulla

ninimerkillä esiintyneelle kuulusteluihin kutsu,luulempa näin...
Tuli heitettyä vähän liian pahaa herjaa liian vakavasta asiasta...
Pitäisi aina edes hiukan ajatella mitä kirjoittelee koko kansan luettavaksi.....
11903
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

sinulle kutsu kuulusteluihin perättömästä ilmiannosta- touche!
poliiseilla on varmaan muutakin tekemistä kuin miettiä jonku mummon kirjoituksia, ja sitäpaitsi sana on vapaa, ja jokaisella on oikeus mielipiteeseensä.

Äänestä
  • oikeus mielipiteeseensä mutta on taatusti liian härskiä täällä julkisesti ihannoida tappajan toimia ja nimittää häntä sankariksi sekä haukkua luusereiksi niitä jotka eivät samaan kykene...

    Äänestä

  • oikeuttaan kirjoittaa mitä tahansa netissä, kuten nimimerkki "typerää ja turhanpäiväistä" edellä.

    On varmaan poliiseilla muutakin tekemistä, mutta kannattaisi ajatella ennen kirjoitteluaan, mitä nettiinkin latelee. Sananvapaus on, kyllä! Mutta pitää olla järkeä sananvapauden toteuttamisessa, niin että ei riko lakia ja loukkaa ketään senkään puitteissa.

    Äänestä

Poliisikuulustelunko pitäisi olla pelottava kokemus? Koitatko kiusata ja hallita keskustelua poliisilla pelottamisella?

En tiedä mistä hän on mielipiteitään kommentoinut mutta saa asioista sanoa räväkästikin välillä. Aihetta nimittäin tämä Matin tapaus antaa siihen.

Tapaus esiinnosti koulukiusaamisen vaikutuksen ihmisen psyykeen ja samalla sen kuinka välinpitämätömästi yhteiskunta siihen suhtautuu. Fiksusti eilen televisiossa kiterytti eräs mies sanomalla: Kaikki olemme vastuussa siitä mitä Matti teki. Meiltä puutuu koulukiusaamisen kieltävä laki.

Äänestä
  • sananvapauden rajoittamista ei saa sallia missään olosuhteissa, muuten monelta menee loppukin usko yhteiskuntaamme kohtaan. tapaus on pöyristyttävä ja täysin tuomittava, mutta mummo on siihen syytön. oman surun keskellä on ehkä vaikea hyväksyä tämä asia, mutta jos kyseessä olisi esimerkiksi kuoleva afrikkalainen, reagoisitko samoin? Ei kannata alentua kantamaan vihaa, koska se ei auta eikä muuta mitään.katse on suunnattava eteenpäin, eikä asioita saa katsoa alituiseen liian läheltä- muuten saatta käydää niin ettei näekään koko kuvaa. Osanottoni kaikille asianomaisille, toivon teille pelkkää hyvää. Mutta annetaan ihmisille oikeus mielipiteeseensä.

    Äänestä

  • siis hän puhuu ,lapuan mummo nimimerkillä aikasemmin kirjoittanut tyyppi meni liiän pitkälle .Hänen viesti poistettiin se mitä hän kirjoitti sai ihmiset ilmoittamaan asiattomasta viestistä.Ja luulen että siitä todelläkin saatta seurata jotain.Oli niin törkeätä tekstiä.Ei tollaista viestiä laitetä julkisesti näin nopeasti edes huonona pilana.Se ei ole enää mitään sanan vapautta vaan lietsomista ja sen kyllä laki kieltä täällä netissä.Lukekaa muitakin nekin on komentoinut noiss viesteissä

    Äänestä

  • käsititte väärin... kirjoitti:

    siis hän puhuu ,lapuan mummo nimimerkillä aikasemmin kirjoittanut tyyppi meni liiän pitkälle .Hänen viesti poistettiin se mitä hän kirjoitti sai ihmiset ilmoittamaan asiattomasta viestistä.Ja luulen että siitä todelläkin saatta seurata jotain.Oli niin törkeätä tekstiä.Ei tollaista viestiä laitetä julkisesti näin nopeasti edes huonona pilana.Se ei ole enää mitään sanan vapautta vaan lietsomista ja sen kyllä laki kieltä täällä netissä.Lukekaa muitakin nekin on komentoinut noiss viesteissä

    viestien poistamiseen on chatin sääntöjen rikkominen, muuten en hyväksyisi asiaa. olipa se mummo sanonut mitä tahansa

    Äänestä

  • draamaaaa kirjoitti:

    viestien poistamiseen on chatin sääntöjen rikkominen, muuten en hyväksyisi asiaa. olipa se mummo sanonut mitä tahansa

    mutta sen lisäksi kirjoittajia sitoo myös Suomen rikoslaki. Se kannattaa kaikkien pitää mielessään.

    Äänestä

  • ylläpitämälleen palstalle, kirjoitti:

    mutta sen lisäksi kirjoittajia sitoo myös Suomen rikoslaki. Se kannattaa kaikkien pitää mielessään.

    Varmaan se olisikin nyt tärkeintä että saadaan herjaaja kiinni. muuttaisko asioita jotenkin parempaan suuntaan jos laitettais tämä "mummo" vankilaan tai muulla tavalla rangaistaisiin, siitähän tämä henkilö vasta sytytkkeen saisikin alkaa tekemään massamurhia tms.

    Äänestä

  • Mummo vankilaan kirjoitti:

    Varmaan se olisikin nyt tärkeintä että saadaan herjaaja kiinni. muuttaisko asioita jotenkin parempaan suuntaan jos laitettais tämä "mummo" vankilaan tai muulla tavalla rangaistaisiin, siitähän tämä henkilö vasta sytytkkeen saisikin alkaa tekemään massamurhia tms.

    sakkotuloja valtio haluaa kerätä. vankila olisi liian kallis ratkaisu.

    ylinopeuksia valvovat poliisit vain saadakseen rahaa valtiolle.

    Äänestä

Miksei sitten Matti voisi olla sankari omasta mielestään?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Lapuan mummo kirjoitti:

ninimerkillä esiintyneelle kuulusteluihin kutsu,luulempa näin...
Tuli heitettyä vähän liian pahaa herjaa liian vakavasta asiasta...
Pitäisi aina edes hiukan ajatella mitä kirjoittelee koko kansan luettavaksi.....

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu