Lapsien hoito ja kasvatus alkaa kotoa, vanhemmat ensisijaisia. Toisena lapsen päivähoidon on alettava tekemään työtä lapsilähtöisesti, ei aikuislähtöisesti kuten nykyään. Pohja luodaan varhaislapsuudessa, sitä olis tarpeen nyt myös miettiä eikä pelkästään mielenterveyspalvelujen parantamista, nimittäin parannettavaa riittää tulevaisuudessakin jos pohjaa ei aleta luomaan uudelleen myös! Koko matkan on lapsia kannateltava aikuisuuteen, eikä parikymppinenkään vielä ihan 3-4kymppisen tasoisesti elämästä välttämättä osaa vastata joten kyllä nekin läheiset suhteet tarvitsevat lapsuuden perheeseen, koostuupa se minkälaisista ihmisistä tahansa. Jos tarvitsee mennä sijaishuoltoon niin siellä alueella sitä parannettavaa riittää.
Sen sijaan että tuota rahaa syydetään suomessa turhuuteen vois sillä tehdä viimein jotain suurta ihmisten hyväksi!! On todella hirveää tajuta viimein kuinka elämme melkein kuin lähi-idässä ja tästä vaan pahemmaksi muuttuu! -jos ei maan rikoslaki kovene, säännöstöt parane, palvelut aukene, jos ei ihminen muutu tärkeimmäksi yli kaiken muun; hienojen herrojen lounaiden, bisnesajelujen ja muun huvittelun ja tyhjänpäiväisten hankintojen yms yli.. Kansanedustajien palkkojen noston eteen tarttis heidän oikeasti tehdä jotain eikä vaan vetää palkkaa tyhjästä, kun kansa ei heistä hyödy mitään nykyään, päätökset ovat syvältä tai ei muuteta tarpeeksi jos jotain vähän yritetään muka muuttaa. Lapsille, vanhuksille, mt-asiakkaille jne saa tehdä mitä vaan eikä laki ole mikään. Eihän tuollainen vetele mutta päättäjät ei tajuu! Ei tajuu, jos ei satu mitään itelle tai omille lapsille tai muille läheisille.
Mutta alku on siinä jos vähän saatas rakkautta kaikille, takaisin arvoon niitä arvoja mitä ennen vanhaan on ollut, tietyssä mittakaavassa.
Sen sijaan että tuota rahaa syydetään suomessa turhuuteen vois sillä tehdä viimein jotain suurta ihmisten hyväksi!! On todella hirveää tajuta viimein kuinka elämme melkein kuin lähi-idässä ja tästä vaan pahemmaksi muuttuu! -jos ei maan rikoslaki kovene, säännöstöt parane, palvelut aukene, jos ei ihminen muutu tärkeimmäksi yli kaiken muun; hienojen herrojen lounaiden, bisnesajelujen ja muun huvittelun ja tyhjänpäiväisten hankintojen yms yli.. Kansanedustajien palkkojen noston eteen tarttis heidän oikeasti tehdä jotain eikä vaan vetää palkkaa tyhjästä, kun kansa ei heistä hyödy mitään nykyään, päätökset ovat syvältä tai ei muuteta tarpeeksi jos jotain vähän yritetään muka muuttaa. Lapsille, vanhuksille, mt-asiakkaille jne saa tehdä mitä vaan eikä laki ole mikään. Eihän tuollainen vetele mutta päättäjät ei tajuu! Ei tajuu, jos ei satu mitään itelle tai omille lapsille tai muille läheisille.
Mutta alku on siinä jos vähän saatas rakkautta kaikille, takaisin arvoon niitä arvoja mitä ennen vanhaan on ollut, tietyssä mittakaavassa.
Vastaukset 6
Vanhimmat
toimeentulo on turvattu, niin mieleen ei tule ollenkaan, että 800 miljoonan euron verohelpotuksista olisi pitänyt leikata suurutuloisille menevästä osasta vaikka 100 miljoonaa uusiin virkoihin neuvoloihin ja päivähoitoon, 300 miljoonaa kouluterveydenhoidon virkoihin ja 100 miljoonaa neurologisten oireyhtymien lasten hoitoon ja kuntoutukseen.
Ja rahaa saisi löytyä vielä opettajien lisävirkoihin, sekä lastensuojelun avohuollon tukiin, jotka ovat paljon halvempi vaihtoehto sijaishuollon kustannuksiin verrattuna. Näin saataisiin nyt tehtyjä turhia huostaanottoja leikatuksi pois, koska turhia ne ovat silloin, kun ne on tehty pelkästään esim. erityisopetuksen tai lasten terveydenhoidon puutteen takia. Uskomatonta, mutta totta, että perheitä on Suomessa rikottu viranomaisten toimesta tällaisten syiden takia. Sekö on lasten etu?
Asiaa! Ei sitä säästöjä tarvitse alkaa nyhtämään vaan varojen suuntaamisella saa jo paljon aikaiseksi!
Varsinkin villi meno vanhempien syynäys/sossumeiningillä pelottaa! Joka tuutista tulee vanhemmille valituksia, vaatimuksia ja jopa uhkailuja et jos nyt et tee noin niin jo tulemme ja katsotaan sitten lapsen elämää tarkemmin, onnistuuko kotona... jne..
Eihän täällä enää uskalla mitään sanoa tai tehdä, heti on sossut ovella (tiedän sen!). Silti pitäisi tehdä näin ja noin.
APua!!
Tähän kaikken on osasyyllisenä se ettei lasta saa komentaa koulussa, saatikka kotona.
Lehdessä oli juttu jossa vanhemmat tuomittiin sakkoihin tukkapöllystä ja luunapeista.
Kuka lapsia kasvattaa ja neuvoo oikealle tielle kun sitä ei saa tehdä kotona eikä kuolussa?
Aika kimurantti tilanne minun mielestäni.
Jos lapselle/nuorelle ei saa osoittaa rajoja ilman että joutuu syytettyjen penkille niin kasvatus on jostain muualta kuin hyvästä. Teksisi mieli sanoa jostain syvästä ennemminkin.
Rikoslain koventaminen ei auta.
Koventamisessa auttaa että ns."vanhat arvot" nousevat kunniaan.
Eli vanhemmilla on vastuu lapsistaan ja he voivat sitä toteuttaa joutumatta käräjille.
(Puhun nyt ns. normaalista kasvatuksesta.)
Kouluihin pitää palauttaa opettajien valta, ilman opettajien valtaa lapsi ei koe olevansa turvallisessa ja hyvässä paikassa.
Turvallisuuden tunne koulussa ja kotona on tutkijoiden mielestä kaiken A ja O.
Verrannollisesti jos lapsi ei kotona saa kuria eikä koulussa sekä opetusta elämään, mistä hän sen saa kun kaikkien kädet on sidotut?
Rahaa todellakin piisaa kaikenmaailman kissanristiäisiin muttei todellisiin tarpeisiin.
Huomasitko muuten nyt kun vaalit ovat lähellä kaikki ministerit ottavat kantaa mutta missä he olivat Jokelan tapahtumien aikana?
Se vasta arvoitus on.
Olen omille lapsilleni sanonut: Jos opettaja antaa kurinpalautusta se on varmasti oikein.
Opettajaa kohtaan joka tekee työtänsä en voisi ajattellakkan nousta häntä vastaa vaan menisin ennemmin keskustelemaan asioista, aina löytyy syy jos lapsi oireilee. Valitettavasti kaikki vanhemmat eivät tätä myönnä.
No lopputulos on mitä on.
Sanonta: Kun ihminen on liian lähellä ongelmaa hän ei sitä näe, pitää paikkansa. Muut näkee ja sitä on vaikea niellä.
Ihminen on sokea omille/omalle jälkikasvulleen he ovat niitä kullannuppuja joista voi tulla mitä vain aikuisten toiveiden mukaisia niin kauan kun he ovat valvovan silmän alla edes jotenkin.
Aikuisten toiveet ja odotukset haihtuvat kuin tuhkatuuleen jos elämän perusarvot eivät ole kunnossa.
Kenenkä on vastuu?
En minä ainakaan tiedä kun väärästä ja pahuudesta ei saa enään komentaa ja opettaa kuten muinoin.
Eli siis n.10.vuotta sitten.
Kaikista on tullut normaaleja työntekijöitä ja ihmisiä vaikka opettajan karttakeppi välistä heilui rajasti mutta ei se kenenkään mielenterveyttä uhannut loi pikemminkin turvallisuuden tunteen, hei toi aikuinen on vahvempi voin siis luottaa siihen.
Mutta väkivaltaa en kyllä kannata missään muodossa, en edes sitä karttakepin heilautusta.
Mielestäni opettajilla on kykyä ja halua pitää kuri ja järjestys koulussa ihan nykykeinoinkin, mutta heitä nyt vain sattuu olemaan liian vähän. Välituntivalvojia on liian vähän, ei 500:n oppilaan välituntivalvontaan esim. riitä vain yksi opettaja. Mutta kukas niitä koulujen määrärahoja on supistanut vuosi vuodelta ja opettajien virkoja vähentänyt?
Samaan tahtiin kun koulujen rahoitusta vähennettiin, on erityisopetuksen tarve koko ajan kasvanut, eikä sitä ole kaikissa kouluissa likimainkaan riittävästi vieläkään. Uskallan väittää, että moni tänä päivänä erityisopetuksessa oleva oppilas pärjäisi tavallisessa luokassa kun ryhmäkoot olisivat pienempiä.
Ja järjettömyyden huippu on sekin, mihin joissain kunnissa on menty, että vaikeasti dysfaattiselle lapselle saatiin erityisopetusta vain huostaanottamalla hänet laitokseen, jossa hänen oppimisongelmansa vasta kunnolla kartoitettiin ja siellä lapsi vasta sai tarvetta vastaavan erityisopetuksen, vaikka LAIN MUKAAN hänellä olisi ollut siihen oikeus omassa lähikoulussaan! Huostaanottoperusteita ei nimittäin ollut tuossa perheessä.
Miten tämä voi olla mahdollista, että tällaista lakiarikkovaa toimintaa sallitaan viranomaisten taholta? Minusta kansalaisten pitäisi jo nousta jyrkästi vastustamaan tällaisia toimia ihan lasten ihmisoikeuksienkin nimissä!
ihmettelevät, että miksi ei olla tehty valituksia ja kanteluita. Mitä hyötyä niistä on, koska valitusjärjestelmämme on täysin tehoton. Moni viranomaisten lainrikkomus kuuluu nimittäin hallinto-oikeuden puolelle ja siellä on voimassa käänteinen todistustaakka, siis henkilön pitäisi todistaa itsensä syyttömäksi ja viranomaisen lainkäyttö virheelliseksi, päinvastoin kuin rikosoikeuden puolella.
Ja vaikka hallinto-oikeus toteaisi lakia rikotun, lainrikkojalle annetaan vain huomautus tyyliin "näin ei olisi pitänyt menetellä". Hah! Ja sama tyyli jatkuu, kuin mitään ei olisi tapahtunutkaan.
Tulin aloittaneeksi tuon ketjun ja hyvät lisäykset ja korjaukset on mukaan tullut, en voi kun sanoa että hyvä kun osallistutte.
Nyt vaan pitäs näitäkin sanoja saada kuuluville, muuten ei ala tippua takaisin opettajan virkoja, koulunkäyntiavustajia, neuvolatätejä, kaikkia niitä mitä me ja lapsemme tarvitsemme.
Kyllähän se on niin että rahat muuten suunnataan edelleen vaikka ulkomaan kauppaan tai uusiin kaupunkien suurien markettien rakentamisiin (lue: lisää ruokaa mätänemään ja kulutuskulttuurin lisäämistä vaikka entinen touhukin jo vie stressin ym. partaalle...jne jne) kun se entinen lähikauppakin piisaisi kun haetaan rakkaille lapsillemme kaakaomaitoa iltapalapöytään...
Millä ihmeellä saisimme asian tapetille ja päättäjät huomaamaan IHMISEN kaiken muun takaa? Vaaleissa olen aina äänestänyt ja vaihtanut kohdettakin sen mukaan joka on edes vähän yrittänyt sekaan huutaa pienen ihmisen puolesta mutta kun ei vaan onnistu..Mikä mättää?
Olisko se se arvomaailma päättäjilläkin että raha puhuu ja ratkaisee ja bisnes pitää saada kukoistamaan??? Palveluita lisätään/tuotetaan että ihmisillä olis töitä mutta niitä oikeita palveluja sitten ei, ei ne atk-firmat ja pullapuodit (on arvo niilläkin!esimerkkiä vain) sun muut yritykset juuri ihmisen tärkeimpiä perustarpeita palvele (elleivät löytäisi rahakirstulleen mukavia lahjoituskohteita tuolta saralta..)
No joo joo.. nyt lopetan, tätähän tulis muuten ihan älysti tätä juttua. Mutta koitetaanpaas pitää mölyä nyt näistä asioista!!
Loppukiteytys/kaiken hyvän puolesta:
"Koska joskus meillä oli oikeat palvelut, ihmiset tyytyväisiä ja onnellisia, ne rakastivat, kokivat yhteisöllisyyttä ja huolehdittiin porukassa lapsistamme!"