Ei olla kuulkaa mitään nähty vielä. Jos vaikka kaikki käsiaseet kiellettäisiin maailmasta ei se johtaisi kuin pahempaan. Nimittäin sitten nämä hullut ottaisi käyttöön metsästysaseet. En uskalla kuvitellakaan kuinka tuhoisa olisi pumppuhaulikko lyhyen matkan teurastusvälineenä. Ehkä kakskakkoset pitäs jakaa kaikille kansalaisille äitiyspakkauksen yhteydessä, säästyttäisiin pahemmalta.
Ja sitten on vielä laittomat, kulmilta ostettavat aseet..
Ja sitten on vielä laittomat, kulmilta ostettavat aseet..
Vastaukset 1
Vanhimmat
Montako henkirikosta tehdään suomessa vuosittain?
Monessako käytetään käsiaseita?
6% kaikista murhista. Loput teräaseilla ja muilla keinoin. Onko kaikki unohtanut Keravan tyttömurhaa? Ase ei ole syy eikä kielto varsinkaan keino estää tapahtunutta. Muistaako kukaan enää ampumarata Sannaa? Se nainen joka pimahti shooting clubilla. Vaikka lakia muutetaan niin ihmisvihaajat löytävät keinot tappaa ihmisiä. Entäs Myyrmanni? Pitääkö lannoitusaineet kieltää?
Ei. Käsiaiseiden kieltäminen ei lopeta ihmisten pahoinvointia. Nuoriso ajaa kännissä autoilla ja jopa tappavat poliisin. Pitäisikö autoilu kieltää? Päättäjät eivät näköjään näe missä vika piileksii. Entäs netti joka toimii välineenä monelle koulumurhaajille. Kielletäänkö sekin? Entäs media kun levittelee muhkeasti uutiset maailmalle. Sensuroidaanko me uutiset jatkossa?
Kohta eletään kun Kiinassa, pimennossa ja kieltojen ympäröimänä.
Se että ihmiset voivat pahoin on ollut tiedossa jo kauan. Onko maan johto reagoinut? Ei. Ehdotan että hallitus eroaa mahd pian ja tilalle oikeita asiantuntijoita. Mitä esim ex-missi osasi?