antaa vieläkin odottaa itseään. Samaa täytyy kyllä todeta useita asteita lievemmistäkin SP-ongelmista. Täydellinen WindowsXP-käyttöjärjestelmä näyttäisi todellakin olevan kaikkien aikojen paras ja luotettavin käyttöjärjestelmä. Näin monen vuoden aikana ei kertaakaan ole sinistä ruutuakaan, vai mikäs se nyt oli, näkynyt - kai se sininen oli, siitä on jo niin kauan vai miten se nyt oli.
Paha SP3-ongelma
Nero Burner
5404
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
No jos on SP1 tason NT -pohjainen käyttis niin sinistä ruutua ei saa kuin viallisella koneella tai ajurilla.
Windows XP kyllä ei parasta ja luotettavinta ole nähnytkään. Sininen ruutu on jo katastrofitilanne, mutta lisäksi luotettavuuteen lasketaan huoltokatkosten määrä. Myös uudelleenkäynnistykset ovat huoltokatkoksia.
tarkoitan hankki paljon ohjelmia ym. netin kautta lataamalla, oli usein 2-tietokone päällä parinkin kuukautta ilman uudelleenkäynnistystä tai sammutusta.
Kyllä win xp todellakin on erittäin vakaa käyttöjärjestelmä!
Ihan sama mitä joku linux-houkka höpöttää!
Mitäs ihmeellistä tuossa on? Minulla oli Windows XP aikoina kone aina päällä 1-2kk jaksoissa. Homma onnistui niin, että hoiti päivitykset yhdellä kertaa.
Mutta 2kk on oikeasti vähän. Luotettavia järjestelmiä pidetään katkotta päällä vuosikausia. Joitakin ei sammuteta oikeasti ikinä kuten IBM:n mainframeja.
tietokoneistosta jo silkoista lämmöntuotantosyistä ne tietokoneet, joille ei juuri sillä hetkellä riitä laskentatehokulutusta. Ehkä tulipalopakkasilla, joista ei tätänykyä mitään varmuutta tosin ole, voisi melko vakavastikin harkita hukkatietokoneistolämmöntuotantoa, jolloin kaukolämpö- ja sähkölämpötehojen tuotantolaitosten huipputehopiikit sinänsä ja niitten kestoajat pienenisivät oleellisesti. Varsinkin vesijäähdytteinen ydin soveltuisi tälläisen kaukolämpötehopiikin leikkaamiseen.
ei ole ollut pienintäkään ongelmaa sp1, sp2 eikä sp3:n kanssa.