Virpi Hämeen-Anttila väittää ateistien torpedoivan keskustelua.
http://www.kotimaa.fi/kotimaa/index.php?option=com_content&task=view&id=6325&Itemid=38
Hämeen-Anttilalla lienee se kuuluisa Raamatun vihne omassa silmässään.
Eiköhän juuri ateistit ole niitä jotka haluavat keskustella mutta se ei sovi perusteetonta valtaapitävälle kristitylle.
http://www.kotimaa.fi/kotimaa/index.php?option=com_content&task=view&id=6325&Itemid=38
Hämeen-Anttilalla lienee se kuuluisa Raamatun vihne omassa silmässään.
Eiköhän juuri ateistit ole niitä jotka haluavat keskustella mutta se ei sovi perusteetonta valtaapitävälle kristitylle.
Vastaukset 9
Vanhimmat
älä mouhaa
hihii
skämmi. Hänestä on tullut lausuntoautomaatti, joka on nyt jotain mieltä vähän asiasta kuin asiasta. Nesteet alkavat virrata kropassa väärään suuntaan, jos kovin vaatimattomalle ihmiselle annetaan vähän liikaa kerralla. Huomasin kyllä minkälaisen hyökkäyksen kohteeksi jouduit Kotimaassa.
Uutisissa tulee tuutin täydeltä miten uskonnolliset kiihkomuslimit tappaa itsensä ja muita.
Mitä hyvää siihen pitäisi vielä sanoa? häh?
Hämeen-Anttila on aivan oikeassa.
Onko Hämeen-Anttila väärässä?
Suomessa kyllä kaikkea valtaa pitää aatteelliset yhteisöt/yhdistykset, elikä poliittiset puolueet jäsenyhdistyksineen ja järjestöineen joilla ei ole yhteistä tekemistä kristityiden kanssa. Sama demokratian malli on monissa muissakin länsimaissa
vallalla. Tutustu sinäkin ajoissa faktoihin, niin ei tarvitse kehitellä omia fiktioita enää tuon enenpää. Vuosien tuomalla kokemuksella voin sanoa jotta Hämneen-Anttila on oikeassa teidän suhteen. Te olette kyvyttömiä käymään yhteiskunnallista keskustelua julkisilla foorumeilla. Änkytystä ja valitusta teiltä kyllä piisaa, mutta missä on se varsinainen asianne!
Uskonnolliset yhteisöt/yhdistykset ovat sitten täysin eri asia. Ne eivät ole päättämässä teidän asioistanne yhtikäs mittää.
Moni ei edes tajua, että yhdessä vuosikymmenessä poliittisten puolueiden jäsenkato on ollut yli 25% (60 000 -> 45 000) ja siitäkin huolimatta pieni klikki saa päättää asioistamme.
Hälyttävää todella tuo pienentyneen klikin kasvanut päätösvalta!
Joku atte esittikin muutama viikko sitten, että pois kirkollisverot ja kirkkokin tavalliseksi yhdistykseksi. Mitäpä jos kirkko jäsenistöineen tulisikin puolueeksi? Silloin sillä olisi oikeus puoluetukeen.
"Mitäpä jos kirkko jäsenistöineen tulisikin puolueeksi?"
Tosin en tiedä, kuinka paljon eroamisia se erokirkosta.fi kestää per sekuntti, mutta pojat tampereella ovat varmaan enemmän kuin halukkaita kasvattamaan sen vetovoimaa.